Sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) o upravljanju programa Boxer ni v neskladju z ustavo, je odločilo ustavno sodišče v postopku za oceno ustavnosti, ki ga je zahtevala stranka Levica.
Gre za zakon o ratifikaciji mednarodne pogodbe, to pa pomeni, da je po slovenski ustavi referendum izključen, zato izpodbijani sklep ni v neskladju z ustavo, je ustavno sodišče odločilo soglasno.
Državni zbor je 2. februarja ratificiral sporazum z organizacijo OCCAR, kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko. Ker so v Levici prepričani, da gre za predrag in nepotreben nakup orožja, so v državni zbor 9. februarja s 6800 podpisi vložili pobudo za zakonodajni referendum, s katerim so želeli preprečiti vladne načrte za nakup osemkolesnikov. A je DZ 21. februarja sprejel sklep, da je referendum o tej temi nedopusten.
Ustavno sodišče je odločilo, da je sporazum mednarodna pogodba, ki jo državni zbor ratificira z zakonom. Zakon o ratifikaciji sporazuma med vlado Republike Slovenije in OCCAR o upravljanju programa Boxer je zato zakon o ratifikaciji mednarodne pogodbe v smislu tretje alineje drugega odstavka 90. člena ustave, glede katerega je referendum po ustavi izključen. Ustava v tej točki določa, da referenduma ni dopustno razpisati o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb.