Gostujoča razstava v Slovenj Gradcu: Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela

STA
01.03.2023 18:00

V Slovenj Gradcu gostujoča razstava ob 100-letnici koroškega plebiscita

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nejc Strojnik

Koroški pokrajinski muzej (KPM) v prostorih v Slovenj Gradcu gosti razstavo Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela - 100 let po plebiscitu. Dvojezična razstava poleg zgodovinskega ozadja plebiscitnih dogodkov prikazuje današnji položaj slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem. V Slovenj Gradcu bo na ogled do konca aprila.

Razstava poleg zgodovinskega ozadja prikazuje današnji položaj slovenske narodne skupnosti na Koroškem in ključne dogodke v desetletjih po plebiscitu, ki so privedli do dramatičnega upada števila slovensko govorečega prebivalstva na avstrijskem Koroškem, so ob razstavi sporočili iz Koroškega pokrajinskega muzeja.

Historični del razstave je predstavljen v izobraževalnem filmu v izvedbi Koroškega pokrajinskega muzeja, sodobni del pa na enajstih razstavnih panojih v izvedbi civilne iniciative SKUP - Slovenski konsenz za ustavne pravice, Kluba slovenskih študentk in študentov na Koroškem ter likovnega umetnika Karla Vouka, kjer je v besedi in sliki prikazano sedanje stanje slovenske narodne skupnosti na Koroškem.

Avtorja razstave sta Sonja Kert-Wakounig in Rudi Volk iz Civilne iniciative Slovenski konsenz za ustavne pravice. Na razstavi lahko obiskovalci vidijo tudi dokumentarno-izobraževalni film Na prevratu; jugovzhodna Koroška 1918-1920, ki je posvečen 100. obletnici koroškega plebiscita. Avtor oziroma scenarist filma je Marjan Linasi.

Razstava je bila prvič prikazana oktobra 2020 v preddverju DZ in od takrat gostuje po različnih krajih oziroma mestih.

S koroškim plebiscitom, ki je potekal 10. oktobra 1920, je meja razdelila Koroško na takratni jugoslovanski, danes slovenski del, in avstrijski del. Na območju Koroške, ki je pripadlo Avstriji, so postali Slovenci manjšina. Upanje na obljubljeni razcvet in mirno sožitje dveh narodov v mladi avstrijski republiki se je kmalu razblinilo, so navedli v Koroškem pokrajinskem muzeju.  (sta)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta