40-letna Slovenka si je po poljubu z znancem, ki je bil v Aziji, razkužila obraz in končala na urgenci

A.L.
14.02.2020 15:35

Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je mogoče prebrati, da razprševanje pripravkov, ki vsebujejo alkohol ali klor po telesu ne bo uničilo virusov, ki so že vstopili v vaše telo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Na Facebook profilu Centra za klinično toksiologijo in farmakologijo UKC Ljubljana so sporočili, da so sprejeli 40-letno Primorko, ki si je po bežnem prijateljskem pozdravu s poljubom na lice z znancem, ki se je vrnil s potovanja po Aziji, obraz razkužila s koncentriranim dezinfekcijskim sredstvom za razkuževanje predmetov. "Ob dezinfekciji je prišlo do vnetja kože obraza in večurne pekoče bolečine, zaradi česar je poiskala pomoč v urgentni ambulanti."
{facebookpost}https://www.facebook.com/cktfukcl/posts/880195815770233{/facebookpost}

Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je mogoče prebrati, da razprševanje pripravkov, ki vsebujejo alkohol ali klor po telesu ne bo uničilo virusov, ki so že vstopili v vaše telo. Razprševanje takšnih snovi je lahko škodljivo za oblačila ali sluznico (oči, usta). Pripravki, ki vsebujejo alkohol in klor so lahko koristni za razkuževanje površin, vendar ji je treba uporabiti v skladu s priloženimi navodili. Ob tem dodajajo, da "obstaja nekaj kemičnih razkužil, ki lahko uničijo novi koronavirus na površinah. Sem spadajo razkužila na osnovi belila/klora, bodisi topila, 75% etanol, perocetna kislina in kloroform. Vendar pa imajo na virus zelo malo ali nobenega vpliva, če jih nanesete na kožo ali pod nos. Lahko je celo nevarno, če te kemikalije nanesete na kožo".

Miti in resnice

Na NIJZ so zbrali tudi nekaj mitov in resnic o novem koronavirusu. Nekaj jih objavljamo tudi v nadaljevanju.
Ali se novi koronavirus SARS-CoV-2 uniči ob sušenju s sušilnikom  rok?
Ne. Sušilniki rok niso učinkoviti pri uničevanju novega koronavirusa. Pogosto umivanje rok z vodo in milom je pomembno, da zmanjšamo možnost za okužbo z novim koronavirusom. Ko so vaše roke umite, jih temeljito osušite s papirnatimi brisačkami ali sušilcem rok. Tudi razkužila na osnovi alkohola (več kot 60 %) nudijo zaščito pred okužbo, poročajo na NIJZ.
Kako učinkovite so  naprave za merjenje telesne temperature (thermal scanners - termo skenerji)  pri odkrivanju okuženih z novim koronavirusom SARS-CoV-2?
Termo skenerji so učinkoviti pri odkrivanju oseb s povišano telesno temperaturo (višjo od običajne telesne temperature), tudi tistih, ki imajo vročino  zaradi okužbe z novim koronavirusom. Termalni skenerji  ne morejo odkriti okuženih z novim koronavirusom, ki še nimajo vročine, piše na spletni strani NIJZ. 
Ali je varno prejeti pismo ali paket s Kitajske?
Da, varno je. Ljudje, ki prejemajo pakete s Kitajske ne tvegajo, da bi se okužili z novim koronavirusom SARS-CoV-2. Koronavirusi ne preživijo dolgo na predmetih, kot so pisma ali paketi.
Ali lahko hišni ljubljenčki širijo nov koronavirus (SARS-CoV-2)?
Trenutno ni dokazov, da bi se lahko domače živali ali hišni ljubljenčki, kot so psi in mačke, okužili z novim koronavirusom. Priporočljivo je, da si po stiku s hišnimi ljubljenčki roke umijete roke z milom in vodo. Dobra higiena rok vas ščiti pred različnimi običajnimi bakterijami, kot sta E.coli in salmonela, ki se lahko prenašajo med hišnimi ljubljenčki in ljudmi, poročajo na NIJZ.
Ali so antibiotiki učinkoviti pri preprečevanju in zdravljenju novega koronavirusa SARS-CoV-2?
Ne, antibiotiki ne delujejo proti virusom, le proti bakterijam. Novi koronavirus je virus, zato se antibiotiki ne smejo uporabljati kot sredstvo za preprečevanje ali zdravljenje.
Ali lahko uživanje česna prepreči okužbo z novim koronavirusom SARS-CoV-2?
Česen je zdravo živilo, ki ima lahko nekatere protimikrobne lastnosti. Vendar pa za trenutni izbruh ni dokazov, da bi uživanje česna zaščitilo ljudi pred okužbo z novim koronavirusom, poroča NIJZ.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta