Tudi ponoči je bilo v Surovini na Teznem napeto. V hali ni samo tlelo, ognjeni zublji so švigali kar visoko, gasilcem pa je delo še vedno oteževala težka konstrukcija strehe, ki se je sesula sama vase in jim onemogočala dostop. "Poskušali smo iz ene in druge strani. Vendar težko je, z vodo ne moreš zraven, če odpadke prekriva streha. V hali so tudi betonske traverze, to se je moralo fizično razbijati," je o zapletih na terenu povedal direktor Gasilske brigade Maribor Aleš Ciringer.
Raven delcev PM10 v zraku spet običajna
Ministrstvo za okolje in prostor se je odzvalo na ponoven požar v Surovini z besedami, da ga obžaluje in da ugotavlja, da je po včerajšnjem povišanju ravni delcev PM10 v zraku, danes njihova raven spet enaka kot je bila pred požarom in je za Maribor običajna.
Policija še ne more opraviti ogleda
Mariborski kriminalisti in policisti še ne morejo pričeti z ogledom kraja požara. Ogled se bo začel takoj, bodo okoliščine na kraju to dopuščale. Ko bo ogled zaključen, bodo o ugotovitvah obvestili tudi javnost.
Zagorelo hipoma in v velikih razsežnostih
Požar je bil v večernih urah lokaliziran, ponoči pa v glavnem pogašen, vendar je gašenje zaradi tlečih preostankov odpadkov še vedno potrebno," so danes sporočili tudi iz podjetja Surovina. "Gašenje otežuje uničena streha stavbe, ki jo je potrebno porušiti, kar bomo po zahtevnih pripravljalnih delih izvedli takoj, ko bo to mogoče, predvsem pa brez nevarnosti za vse prisotne," so dodali.
"Po prvih neuradnih podatkih je prišlo do samovžiga v večjem obsegu in hipnega požara v hali z nenevarnimi odpadki, kjer skladiščimo alternativno gorivo iz odpadkov," pojasnjujejo v Surovini.
"Zaradi trenutnega stanja na področju odpadkov v Sloveniji smo pri svojem delovanju imeli sprejete vse preventivne ukrepe in kljub 24/7-urni požarni straži z rednimi obhodi kritičnih lokacij tega nismo mogli preprečiti, saj je požar nastal hipoma in v velikih razsežnostih," so danes ponovno poudarili v podjetju.
Pojasnili so, da so težave na širši, sistemski ravni. "V Sloveniji kljub nenehnim opozarjanjem in apeliranjem na državne institucije glede problematike na področju odpadkov nimamo lastnih rešitev za termično izrabo dela odpadkov, ki jih ni možno reciklirati. V Surovini prevzemamo skrb za ravnanje z odpadki v več kot 15.000 slovenskih podjetjih. Že od novembra naprej čakamo na izvozna dovoljenja, ker se je Madžarska odločila, da le-teh ne izdaja. Odpadki se predolgo skladiščijo, kar povečuje možnost za nastanek požarov," so navedli.
"Vse občane Maribora in okolice naprošamo za razumevanje, saj se trudimo po svojih najboljših močeh, da preprečimo širjenje negativnih vplivov na okolje," so danes še sporočili iz Surovine. (STA)