Tržič. Današnje dramatično dogajanje na severnem pobočju Storžiča, ki se razprostira na območju Tržiča, se je zapisalo v črno statistiko gorništva na Gorenjskem. Dva snežna plazova sta terjala tri smrtne žrtve ter tri poškodovane, med njimi je en alpinist in dva člana reševalne ekipe.
Prvi plaz dva pokopal, dvema prizanesel
"Šlo je za dva ločena dogodka," je opisal Robert Kralj, vodja gorske policijske enote. "Prvi snežni plaz je odnesel dva alpinista, ki sta zaradi hudih poškodb na kraju umrla. Isti plaz je do pasu zasul tudi dva druga alpinista, ki pa sta na srečo ostala brez poškodb in o nesreči obvestila reševalce, tako da je kmalu stekla reševalna akcija," dodaja.
"Prvi plaz se je sprožil okoli 10.30 ure. Očividca, ki sta nas obvestila o nezgodi in ki se jima je uspelo izkopati izpod plazu, sta začela s prvimi postopki reševanja," pripoveduje vodja intervencije Sašo Rožič iz Gorsko reševalne službe Tržič. "V akciji je sodelovalo 24 gorskih reševalcev in trije lavinski psi, helikopter slovenske vojske in helikopter policije," pravi gorski reševalec, Kralj pa dodaja, da sta mraz in hud veter močno ovirala reševanje tako v zraku kot na snegu. Helikopterja sta se v reševanju izmenjevala v zraku, tako, da je bil eden ves čas na kraju, poudarjajo na PU Kranj. Dodajajo, da okoliščine sicer še niso znane in da preiskava še poteka. Kje se je sprožil plaz, ki je odnesel dve življenji, pa se po Kraljevih besedah zaradi vetra in prejšnjih plazovin ni dalo točno ugotoviti.
Drugi plaz odnesel še eno navezo in grozil reševalcem
A še bolj se je zapletlo dobri dve uri pozneje, ko sta še dva alpinista, ki sta bila višje na pobočju Storžiča, sprožila nov plaz, ta se je začel na približno dveh tisočakih. "Plaz ju je potegnil s seboj in se ustavil na okoli 1400 metrih. Ena oseba je za posledicami umrla. Vendar pa so bili na delovišču prve nesreče še reševalci. S pomočjo radijske postaje smo jih obvestili in so se lahko drugemu plazu umaknili. Vendar pa sta se dva reševalca pri tem poškodovala," opozarja Rožič. Kralj dodaja, da so bile poškodbe pri enem reševalcu hude, pri drugem pa lahke. "Ta drugi plaz je bil hiter. Čeprav ni bil videti velik, je bil uničujoč," opozarja Rožič in dodaja, da je šlo tudi v prvem primeru za srednje velik oziroma večji plaz.
"Pihal je veter do 50km/h, tudi po sekundarnem plazu pa je obstajala verjetnost še novih plazov," so opozorili na PU Kranj, ko so opisovali nevarne razmere med današnjim reševanjem na Storžiču. Razen omenjenih treh navez, v katerih sta bila vsakokrat po dva alpinista, drugih obiskovalcev tega priljubljenega vrha na omenjeni strani danes gorski reševalci niso opazili. "So pa razmere v gorah tako nestabilne, da priporočamo, naj ljudje še nekaj dni z obiskom počakajo, da se zadeve umirijo," pravi Rožič.
Razmere v gorah ostajajo nevarne
"Že več dni opozarjamo, da je nad 1800 metri nadmorske višine v gorah nevarnost proženja snežnih plazov tako v občini Tržič kot drugje zelo velika. V zadnjih dneh je pihal močan severni veter, ki je sneg prenašal in gradil zamete ter klože, ki jih lahko sprožimo že z manjšo dodatno obremenitvijo," poudarja dr. Manca Volk Bahun, strokovnjakinja za snežne plazove iz Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU in Službe za varstvo pred snežnimi Plazovi Zelenica – Tržič. Tudi sama obisk gora v naslednjih dneh odsvetuje. "Nestabilne bodo razmere zaradi nizkih temperatur in vetra tudi v naslednjih dneh, nevarnost snežnih plazov pa ostaja velika," poudarja.
Od kod so bili alpinisti, ki jih je pokopal plaz, gorenjski policisti še ne morejo izdati, so nam povedali. Prav tako težko odgovorijo na vprašanje, koliko so bili izkušeni. Zagotovo pa so bili, kot pravijo, ustrezno opremljeni. "Še enkrat opozarjamo, da so snežne razmere v visokogorju resne," po današnjih dogodkih na Storžiču opozarjajo na PU Kranj.
Turna smuka na italijanski strani Kanina usodna za Slovenca
Na Žlebeh (Sella Nevea) na italijanski strani Kanina je plaz danes zasul turnega smučarja, ki je podlegel poškodbam. Kot poroča Primorski dnevnik, je žrtev slovenski državljan. Z njim sta bila še dva Slovenca, ki pa sta jo odnesla brez hujših posledic.
Po pisanju zamejskega časnika se je na turo na Pic Majot, ki se nahaja južno od koče Gilberti, odpravila trojica turnih smučarjev. Pri spustu se je okoli 15. ure na približno 1650 metrih sprožil kložasti plaz. Pri tem je eden od smučarjev padel in zdrsnil po strmem pobočju. Zaustavil se je na drevesu in bil na kraju mrtev.
Na kraju nesreče v italijanskih Julijskih Alpah je ekipa gorskih reševalcev takoj začela z iskanjem in kmalu našla ponesrečenca. Po poročanju tamkajšnjega operativnega centra civilne zaščite so bili vpleteni turni smučarji slovenski državljani. Preživela smučarja sta doma v Novi Gorici, podatki o samem ponesrečencu pa še niso znani. (STA)