Na mariborskem okrožnem sodišču se z zaslišanjem prič nadaljuje sojenje Mariborčanu Andreju Šišku, predsedniku stranke Gibanje Zedinjena Slovenija, ki mu tožilstvo očita ščuvanje k nasilni spremembi države ureditve, ter Mateju Lesjaku, ki je obtožen pomoči pri tem dejanju.
Do danes so se na sodišču zvrstile priče, ki v Šiškovem ravnanju niso videle nobenega ščuvanja. Bodisi je šlo za pripadnike Štajerske varde, katere srečanje in objave na spletu prve dni lanskega septembra so bile povod za aretacijo Šiška, sicer samooklicanega poveljnika varde, ali pa pripadnike Gibanja Zedinjena Slovenija. Tako je Anica Bidar, sopredsednica gibanja, povedala, da se je ustanovitev Dežele Štajerske zgodila prav na pikniku leta 2017 pri njej v Lesičnem, vendar ne z namenom odcepitve od Slovenije, pač pa znotraj nje. Čeprav so zapis o tem poslali na 600 različnih medijskih naslovov, je takrat novica šla mimo javnosti. V Apačah pa je ni bilo, je dodala in tudi sama menila, da je šlo predvsem za provokacijo. Priče so sodišču zatrjevale, da Šiškov namen nikakor ni bil rušiti obstoječe državne oblasti.
Odločitve o zaslišanju državnega vrha še ni
Sojenje se nadaljuje prihodnji teden, ko naj bi sodnica Vanja Verdel Kokol tudi odločila, ali bo sprejela predlog Šiškove obrambe po zaslišanju predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika vlade Marjana Šarca, nekdanjega predsednika vlade Mira Cerarja in predsednika opozicijske SDS Janeza Janše. Po navedbah odvetnice Šikovec Ušaj bi prvi lahko kot vrhovni poveljnik slovenskih obrambnih sil pojasnil, ali so te res v tako slabem stanju, da bi utegnile poklekniti pred "športnim društvom s soft air orožjem", Cerar o tem, kako ogroženega se je dejansko počutil, Janša pa bi lahko kaj povedal o svojih preteklih predlogih za oblikovanje nacionalne garde.