Največ pešcev je umrlo ob pravilnem prečkanju ceste

Tina Recek Tina Recek
01.10.2019 17:55

Prihajajo meseci, ki so do pešcev najmanj prizanesljivi - dnevi so krajši, vidljivost je slabša, ceste so spolzke.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Otroci s policistom spoznavajo pravila v cestnem prometu.
Aleksandar Domitrica

Z današnjim dnem se je pričela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden - bodi previden, ki bo trajala do 13. oktobra. Kot je na tiskovni konferenci dejala Vesna Marinko, v. d. direktorice Agencije za varnost v prometa (AVP), nameravajo z akcijo opozoriti na varnost pešcev, ki spadajo med ranljivejše udeležence v prometu, pri tem pa sta najbolj ogroženi skupini otroci in starejši.

Nujna je uporaba odsevnikov

Poleg tega prihajajo meseci, ki so do pešcev najmanj prizanesljivi - dnevi so krajši, vidljivost je slabša, ceste spolzke. Jeseni in pozimi se namreč zgodi največ nesreč, v katerih so udeleženi pešci. Marinkova je postregla s statistiko, da je letos devet pešcev od enajstih, udeleženih v prometnih nesrečah, umrlo v temnem delu dneva. Da je ta del dneva nevaren, pričajo tudi podatki za petletno obdobje (od leta 2014 do leta 2018), ki kažejo, da je približno kar dve tretjini pešcev v temnem dnevu podleglo poškodbam. Nihče izmed umrlih pešcev v tem obdobju pa ni uporabljal odsevnega telesa. Na agenciji k večji uporabi odsevnih teles pristopajo še bolj aktivno. V četrtek bodo v 55 občinah razdelili 16.000 odsevnih teles, ki v temi in mraku lahko rešijo življenje. Iz statistike za obdobje zadnjih pet let izhaja še, da je 53 odstotkov pešcev (40 umrlih od 75) življenje izgubilo v nesrečah v naselju. Največ pešcev je umrlo na prehodu za pešce ob pravilnem prečkanju cestišča.

Mobiteli so moteči

Marinkova je še opozorila na uporabo mobilnih telefonov pri pešcih, ki odvračajo pozornost od dogajanja v prometu. Po raziskavah se reakcije pešca zmanjšajo celo do 60 odstotkov. Izpostavila je tudi nove oblike e-mobilnosti, kot so električni skiroji, ki vse bolj zavzemajo površine, namenjene pešcem. Agencija je že predlagala posodobitev zakonske ureditve.
"Strpnost in razumevanje potrebe šibkejših udeležencev v prometu so ključ do večje varnosti pešcev," je še menila Vesna Marinko in v nadaljevanju predstavila še statistiko varnosti v prometu, ki zajema vse udeležence, rekoč, da je do prve polovice tega leta na slovenskih cestah umrlo kar 40 odstotkov več ljudi kot v enakem obdobju lani. Lani jih je v prvi polovici leta umrlo 40, letos 56. "Z delom vseh smo ta trend zajezili. Tako je do konca letošnjega septembra umrlo 75 udeležencev v prometu, kar je en manj kot lani."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta