Tudi letošnji december in praznični prehod v novo leto navkljub številnim opozorilom in pozivom k previdnosti nista minila brez uporabe pirotehnike. V bolnišnicah so obravnavali kar nekaj poškodovanih v povezavi s tovrstnimi izdelki. Kot je dejal vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi Sebastian Mohorič, policija sicer vse leto spremlja število izrečenih ukrepov in zasegov pirotehnike, povečan nadzor pa izvajajo v času veselega decembra. Končni rezultati bodo znani okoli 20. januarja. Tradicionalno obdobje večje uporabe pirotehnike se namreč izteče šele 10. januarja. Mohorič je izpostavil, da se je povečalo število nakupov prepovedane pirotehnike prek spleta in prijav zasegov pirotehnike v šolah. Policijo skrbi, da pirotehniko največ uporabljajo mladoletni - od 120 kršitev zaradi uporabe teh izdelkov je bilo v času poostrenega nadzora kar 115 kršiteljev mladoletnih oziroma otrok. Obravnavali so tudi 11 poškodb, od tega štiri pri mladostnikih in tri pri otrocih. Največ poškodb sicer povzročijo nedovoljene vrste petard in predelane petarde.
Požara v Mariboru in Ljubljani
Policisti so v povezavi z uporabo pirotehnike zabeležili tudi 20 primerov uničenja premoženja. Predvsem gre za objestnost, ko se petarda odvrže v zabojnike za smeti ali poštne nabiralnike. Pirotehnični izdelek, ki so ga odvrgli v zabojnik za smeti, je povzročil požar tudi na območju Maribora. Tam je zagorel nadstrešek hiše. V Ljubljani se je ponesreči prevrnila baterija z ognjemetom in zanetila ogenj na podstrešju, zaradi česar je zagorela hiša. V prvem primeru je bilo škode za 25.000 evrov, v drugem pa za 10.000 evrov.
Na območju Policijske uprave Novo mesto so med hišno preiskavo zasegli 646 pirotehničnih izdelkov, na območju Policijske uprave Koper pa so 13- in 14-letniku zasegli 344 petard. Fanta sta se lotila zelo nevarne predelave pirotehničnih izdelkov. V jeklenke za paintball pištole sta vnesla smodnik. Takšna eksplozija bi lahko predstavljala tudi večjo nevarnost. Drugemu 14-letniku so zasegli 477 pirotehničnih izdelkov, 15-letniku pa 60. V Ljubljani so 13-letniku zasegli 74 pirotehničnih izdelkov, v Kranju pa so jih prav tako 13-letniku zasegli več kot 300. Skupno so zasegli več kot 6049 pirotehničnih izdelkov.
Mohorič je še povedal, da policija in zdravniki samo odpravljajo posledice pirotehnike, na vsakem posamezniku in celotni družbi pa je odgovornost za odpravo vzrokov.
Peticija proti prodaji petard
Na inštitutu 8. marec so pred dnevi zagnali peticijo Ustavimo prodajo prepovedanih petard, s katero od agencije za komunikacijska omrežja in storitve ter inšpektorata za notranje zadeve zahtevajo takojšnjo zaustavitev dostave petard in sankcioniranje kršiteljev. Uporaba prepovedanih petard ogroža varnost in razkriva pomanjkljivosti zakonodaje, so opozorili.
Slovenija že 15 let prepoveduje uporabo in prodajo petard kategorij F2 in F3, a realnost kaže drugačno sliko, so izpostavili v inštitutu. "Mladi s poškodovanimi rokami, preplašene živali in glasni poki, ki prestrašijo mimoidoče. Prav je, da smo v Sloveniji leta 2008 prepovedali petarde. Zdaj pa je čas, da državni organi naredijo vse, da se bodo zakoni tudi učinkovito izvajali. Upamo, da bomo k temu tudi sami prispevali s prijavami kršiteljev zakonodaje, ki omogočajo spletno prodajo prepovedanih petard v Slovenijo, in peticijo," so v sporočilu povzeli besede direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač.
Po oceni inštituta je velik vir težav spletna prodaja petard iz tujine, ki obide zakonodajo z izkoriščanjem pomanjkljivosti v nadzoru. Tuja podjetja brez težav dostavljajo prepovedane izdelke v Slovenijo, pri čemer kršijo slovensko zakonodajo in ignorirajo evropske predpise, ki zahtevajo, da so navodila za uporabo pirotehnike v slovenskem jeziku, in prepovedujejo prodajo najbolj nevarnih skupin pirotehničnih izdelkov mladoletnim, so opozorili.
Invalidi za vse življenje
Vodja urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc je opozoril, da opažajo trend nižanja starosti poškodovancev zaradi pirotehničnih izdelkov. Letos med poškodovanimi v UKC Ljubljana niso obravnavali nikogar starejšega od 15 let. Od štirih poškodovanih so trije utrpeli hude poškodbe. Dva sta izgubila vse prste, vključno z dlanjo. Eden ima hudo poškodbo glave in bo verjetno slep na eno oko. Četrti se je lažje poškodoval doma med predelavo pirotehničnega izdelka.
"Verjetno si težko predstavljamo, kaj za desetletnika ali enajstletnika pomeni izguba roke. Zaradi kratkotrajnega užitka, če lahko temu tako rečemo, bo vse življenje zaznamovan in invalid," je povedal Tominc. Poziva h krepitvi preventive in izobraževanja staršev, pri čemer izpostavlja, da se ne bi smeli zanašati zgolj na pogovore staršev z otroki. Meni, da bi morali mlade o tem osveščati tudi prek alternativnih oziroma družbenih medijev, ki jih najpogosteje spremljajo.