Policisti predlagajo drastično zvišanje globe za prekršek: Namesto 300 bi po novem za kazen plačali 1000 evrov

STA, M.R.
15.03.2024 17:35

Sindikat policistov Slovenije je vodstvu ministrstva za infrastrukturo, ministrstva za notranje zadeve in policije poslal pobudo za spremembo zakona o pravilih cestnega prometa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sindikat meni, da bi morali spremembe zakonodaje sprejeti po hitrem postopku.
Policija

Z njo želijo opozoriti na tvegano in nevarno početje nekaterih voznikov motornih vozil, s katerimi izpostavljajo in ogrožajo sebe, policiste in druge udeležence v prometu. "V Sindikatu policistov Slovenije z zaskrbljenostjo opazujemo poročanja o dirkanju objestnih voznikov in drugih oblikah deviantnega obnašanja voznikov v cestnem prometu, ki se očitno po zgledu dogodkov objavljenih na spletnih platformah vse pogosteje pojavljajo tudi pri nas," so v sporočilu za medije navedli razlog za pobudo.

V pobudi so zapisali, da je v zadnjem času v javnosti odmevalo "dirkanje objestnih voznikov v nakupovalnih središčih" in opozorili, da so tovrstna zbiranja nevarna. "Prav tako smo bili priča oviranju policistov, ki sta prišla na kraj nezakonitega dirkanja, saj so sankcije v sedaj veljavnem zakonu o pravilih cestnega prometa prenizke in jih zato ne odvrnejo od takega nezakonitega ravnanja," so poudarili.

Predlagajo spremembe po hitrem postopku, saj se ne sme dogajati, da se zaradi kršiteljev, ki načrtno ovirajo dostop policijskega vozila, na prihod policistov čaka bistveno dlje. Menijo tudi, da je treba v čim večji meri kršiteljem preprečiti, da vozijo po odstavnem ali reševalnem pasu.

Zato predlagajo spremembo 30. člena zakona, ki določa vožnjo po avtocesti in hitri cesti. In sicer zvišanje globe s 300 na 1000 evrov, med drugim kadar se voznik na avtocesto ali hitro cesto priključi izven označenih priključkov, na njej obrača, vozi vzvratno, ustavi ali parkira ter vozi po odstavnem pasu.

Predlagajo tudi spremembo 101. člena, ki opredeljuje posebne svetlobne znake vozil s prednostjo in vozil za spremstvo, ki jih je dovoljeno uporabljati samo za izvedbo nujnih nalog, potrebnih za reševanje življenja ali premoženja oziroma za preprečitev nastanka velike materialne škode.

"V praksi je vse več primerov nespoštovanja pomena posebnih svetlobnih in zvočnih znakov, kar smo videli pri dogodku v nakupovalnem centru v Ljubljani," so dodali. Zato predlagajo zvišanja globe za kršitev tega člena.

Predlagajo še spremembo 66. člena, ki določa upravičence za izdajo parkirne karte. Menijo, da je med upravičence za parkirno karto treba dodati tudi osebe z najmanj 80-odstotno telesno okvaro. Namen te spremembe je preprečevanje in odpravljanje diskriminacije invalidk in invalidov.

V pobudi so zapisali še, da bi spremembe nedvomno vplivale na zmanjšanje tovrstnih prekrškov, s čimer bi olajšali delo policistov, ki se vsakodnevno soočajo z njimi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta