Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so danes na območju celjske in ljubljanske policijske uprave (preiskave naj bi opravljali na območju Celja, Žalca in Ljubljane) izvedli preiskave zaradi goljufije pri porabi evropskih sredstev. Na podlagi odredbe celjskega okrožnega sodišča so opravili sedem hišnih preiskav zasebnih in poslovnih prostorov, v katerih so iskali dokaze zaradi suma storitve kaznivega dejanja goljufije na škodo Evropske unije. Predkazenski postopek poteka zoper dve fizični osebi. V njem obravnavajo sum kaznivega dejanja, povezanega s sodelovanjem na javnem razpisu ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s področja socialne aktivacije, s katerim sta osumljeni osebi na škodo proračuna Evropske unije in državnega proračuna že pridobili okoli 300.000 evrov premoženjske koristi gospodarski družbi iz Celja. Pridobitev dodatnih 150.000 evrov premoženjske koristi pa je ostalo pri poskusu. Razpis za pridobitev teh sredstev naj bi se bil namreč končal včeraj. Predkazenski postopek usmerja Okrožno državno tožilstvo v Celju. Iz Generalne policijske uprave ob tem še sporočilo, da osumljenkima niso vzeli prostosti. Šlo naj bi za direktorico podjetja Griffin in direktorico enega od javnih podjetij v Celju.
Hišne preiskave naj bi bile povezave s podjetjem Griffin d.o.o.. Šlo naj bi zaposlitveni center, kjer usposabljajo in zaposlujejo invalide na zaščitenih delovnih mestih. So največji delodajalec gluhih in naglušnih v Sloveniji. Poslovne enote Sloveniji imajo v Celju, Mariboru, Ljubljani in Žalcu. Po poročanju nekaterih medijev pa naj bi se v tem podjetju dogajale tudi hude zlorabe zaposlenih.
Inšpektor zaradi kršitev že oglobil podjetje
Za odgovor glede domnevnih kršitev smo se obrnili tudi na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V odgovoru so nam zapisali, da sodelujejo z kriminalisti v postopku preverjanja storitve kaznivega dejanja v omenjeni družbi. Glede ugotovitev njihovih inšpektorjev glede delodajalca oziroma podjetja Griffin d.o.o. pa so zapisali, da je bil njihov inšpektorat v zadnjih treh letih s svojimi inšpekcijskimi nadzori pogosto prisoten pri delodajalcu in je pri tem ugotovil kršitve v zvezi z neizplačilom regresa za letni dopust, zamudami pri izplačilu plače in regresa, izpolnjevanjem zakonskih določb glede varnega delovnega okolja ipd. Na podlagi ugotovljenih kršitev so izdali več prekrškovnih glob tako pravni osebi kot odgovorni fizični osebi. Ob tem je omenjeni inšpektorat družbi izdal še upravni odločbi, s katerima je delodajalcu odredil, da mora voditi evidenco delovnega časa za vsakega posameznega delavca, da zaposlenim pri mesečnem izplačilu plače obračuna dodatek za delovno dobo in dodatke za delo v posebnih pogojih dela ter izdal upravni odločbi, s katerima je delodajalcu naložil tudi odpravo nepravilnosti glede skupnega delovnega okolja. Ob tem so še zapisali, da vsi postopki pri delodajalcu še niso končani.
Podjetje Griffin, d. o. o. je imelo glede na odgovor ministrstva v okviru Dodatnega javnega razpisa za sofinanciranje 'Razvoj in izvajanje dolgih programov socialne aktivacije ter povezovanje z zaposlitvenimi programi' potrjenih 5 projektov, pri treh projektih je ministrstvo zaradi kršitev odstopilo od pogodbe o sofinanciranju. "Na programih socialne aktivacije smo zaznali kršitve kršitve izvajalca programa (Griffin– razvojni center podeželja, d. o. o.) pri izplačevanju denarnih nagrad, stroškov prevoza ter stroškov za prehrano osebam, vključenim v program. V tem primeru je naše ministrstvo odstopil od treh pogodb o sofinanciranju. Ob tem pa je ministrstvo zaradi neustrezne obravnave vključenih oseb v program na Častno razsodišče Socialne zbornice Slovenije podal pobudo za ugotovitev kršitev določil Kodeksa etičnih načel v socialnem varstvu," so zapisali v odgovoru na pristojnem ministrstvu.