Strokovna napaka zdravnikov? Osem let po sinovi smrti pravdna bitka za starša še ni končana

Damijana Žišt Damijana Žišt
17.09.2020 16:00

Starši 23-letnega Sebastiana Ojstrška na sodišču že drugič dokazujejo, da so zdravniki v UKC Ljubljana odgovorni za sinovo prezgodnjo smrt.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Starša Sebastiana Ojsterška sta se po sinovi smrti obrnila tudi na medije, od zdravnikov sta pričakovala vsaj opravičilo za sinovo smrt. Nista ga dobila in odločila sta se za tožbo.
Robert BALEN

Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča se je pred sodnico Doris Jarc nadaljevala ponovljena pravda med starši umrlega Sebastiana Ojsterška iz Rimskih Toplic, Damijanom Ojsterškom in Urško Trotovšek ter UKC Ljubljana. Starša tožita ljubljanski klinični center, ker sta prepričana, da je odgovoren za smrt njunega 23-letnega edinca, ki je zaradi sekundarnega srčnega zastoja in s tem okvare možganov bil v vegetativnem stanju in kasneje umrl. Od bolnišnice sta starša zahtevala 60.000 evrov. Sodnica Doris Jarc je v tej zadevi lani januarja že izdala sodbo. Odločila je, da so zdravniki UKC Ljubljana storili strokovno napako, zaradi katere je Sebastian po tistem, ko so ga prepozno oživljali, ostal v vegetativnem stanju. Zato so imeli starši zakonsko podlago, da bi od UKC Ljubljana prejeli odškodnino, je odločila sodnica. Sodišče bi moralo le še odločiti o višini. Vendar se je na sodbo na višje sodišče pritožil UKC Ljubljana in pravda se je januarja letos začela znova. Sebastianova starša je v prejšnjem postopku zastopal odvetnik Andrej Pitako iz Kopra, ki pa se je upokojil, zdaj pa ju zastopa odvetnik Aleš Sevšek iz Celja.

Po operaciji se je zapletlo s pljučnico

​Znano je, da je Sebastian Ojsteršek umrl 1. aprila 2012. Starša sta prepričana, da bi bil še vedno živ, če med njegovim zdravljenjem v UKC Ljubljana zdravniki ne bi bili naredili napak oziroma bi bili ob zapletih pravočasno ukrepali. Ojsterška so konec leta 2011 hospitalizirali zaradi odstranitve nedelujoče ledvice. Po operaciji se je zapletlo, dobil je pljučnico in premestili so ga v enoto intenzivne terapije infekcijske klinike. Ker bi sicer ostal brez kisika, so ga morali intubirati. Pljučnica je bila pozdravljena, rana zaradi operacije zaceljena, zato so zaposleni odstranili cevko. Potem je imel Sebastian 21. decembra težave z dihanjem, zdravnik Primož Karner se je zaradi inspiratornega stridorja odločil, da bolnika intubirajo. Ko je vstavil laringoskop oziroma odmaknil jezik, je opazil hud edem. Na pomoč je poklical kolega Matjaža Jereba - oba sta z infekcijske klinike -, da je opravil perkutano traheotomijo. Žal pa je bila ta opravljena prepozno in je Sebastian, ki so ga tedaj zdravniki sicer rešili, ostal v vegetativnem stanju. Umrl je 1. aprila 2012, ko so ga premestili v celjsko bolnišnico.
​Na prostor za priče je stopil Aleksander Ahčin, zdravnik otorinolaringolog, ki je bil zaslišan že na prvem sojenju. Tokrat ga je sodnica prosila, naj bolj natančno pojasni, koliko časa je potreboval od klica na pomoč do prihoda na infekcijsko kliniko. Povedal je, da je tistega dne, ko so Ojsterška oživljali, delal v urgentni ambulanti v UKC Ljubljana. Ko so ga poklicali in mu rekli, naj takoj pride na infekcijsko kliniko, je dojel, da gre za zelo nujen primer. "Ne vem, kdaj sem prejel klic, sestra pa mi je rekla, duši se, hitro pridite. Stekel sem v našo operacijsko sobo in naročil, da z inštrumenti pridejo za mano na infekcijsko kliniko, nato sem tekel tja. Od klica do mojega prihoda na kliniko in do pacienta je minilo okoli deset minut. Tam sem videl Karnerja in drugo osebje, kako se trudijo oživljati mladega fanta. Karnerja sem vprašal, kako naj mu pomagam, pa mi je rekel, naj ga pustim, da bo vstavil tubus, da bo fant lažje dihal. Ko je Karnerju uspelo pri pacientu vzpostaviti dihalno pot, je prišel še moj kolega in ekipa z inštrumenti, nato sva fantu zašila precej razcefrano rano ob sapniku in požiralniku, ki je nastala zaradi oživljanja. Moram reči, da so se pred tem kolegi zelo trudili, da bi fantu omogočili dihalno pot," je povedal zdravnik Ahčin.

Pomoč otorinolaringologa prišla prepozno

​Višji sodniki so sodnici Jarčevi naložili, da mora dodatno zaslišati izvedenko Andrejko Sinkovič, zaposleno v UKC Maribor. Izvedenka je bila zaslišana februarja letos. Tedaj je povedala: "Zdravniki internisti so skušali zagotoviti prehodnost dihalne poti omenjenemu pacientu s perkutano traheotomijo. Ker se je pojavil sekundarni srčni zastoj, so nemudoma pričeli oživljanje s kompresijo prsnega koša in predihavanjem z masko. Žal pa je bila perkutana traheotomija opravljena šele po več kot tridesetih minutah od nastalih težav, ko je prišel specialist otorinolaringolog." Na prvem sojenju se je izvedenka tudi strinjala s pisnim mnenjem nemškega izvedenca Thomasa Nicolaia, ki so ga v postopek kot strokovno pričo pripeljali Sebastianovi starši, da je bilo nujno takoj poklicati kirurga specialista otorinolaringologije, ki opravlja kirurški rez sapnice vsakodnevno, vendar je ta prišel nekoliko kasneje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta