Uroš Rotnik kriv, a v zapor ne gre

Rozmari Petek Rozmari Petek
23.12.2019 14:41

Kazenski proces zaradi izginulega originala, na katerega je Uroš Rotnik sprva zapisal, da ima v sefu 3,3 milijona evrov, nato pa trdil, da "le" 300 tisoč evrov, je celjsko sodišče zaključilo na prvi stopnji. Sodnik je Rotnika spoznal za krivega, a ga obsodil na pogojno kazen deset mesecev zapora. Tožilec je že napovedal, da se bo zoper tako milo kazen pritožil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uroš Rotnik in njegov odvetnik Mitja Jelenič Novak 
Rozmari Petek

Prvi sodni primer, ki naj bi posredno pokazal, ali se je nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik pri gradnji bloka 6 okoristil, je zaključen na prvi stopnji. Sodnik Marko Brišnik je namreč razsodil, da je Uroš Rotnik nedvoumno davčnemu uradu najprej prijavil, da ima 3,3 milijone evrov premoženja, kasneje pa je ta originalni dokument prijave premoženja ukradel ter začel trditi, da je prijavil zgolj 300 tisoč evrov premoženja. "Vsebina zapisnikov je jasna (gre za zapisnike z zaslišanj in zapisnike sestankov na davčnem uradu, op. p.). Vedno je bilo govora o 3,3 milijona evrih. Tako natančni kot ste bili sedaj v postopku, bi na to 'nedoslednost' potem lahko že takrat opozorili," je v izreku sodbe med drugim pojasnil Brišnik in ga med drugim spomnil na besede, ki jih je v enem od zaslišanj podal. Takrat je namreč dejal, da je davčni prijavil celotno družinsko premoženje, zato je bilo večje, kot pa je bil znesek v višini 980 tisoč evrov, ki ga je dva meseca prej prijavil komisiji za preprečevanje korupcije. Spet v drugem zaslišanju pa je dejal, da znesek 3,3 milijona evrov ni točen, temveč da gre za 2 milijona tolarjev. Dodatno je sodnika prepričalo še mnenje grafologa, ki je opazil sledi, da bi lahko bila na fotokopiji dokumenta, na katerem je bil zapisan znesek 300 tisoč evrov, prva trojka izbrisana, "kar sicer kaže že laični pogled na ta dokument", je dodal Brišnik. "Zame je tako več kot prepričljivo, da ste dokument odtujili vi."

Deset mesecev pogojno

Vendar pri izreku kazni ni sledil predlogu specializiranemega državnega tožilca Mateja Oštirja. Ta je za Rotnika terjal kazen poldrugo leto zapora, sodniku pa mu je odmeril pogojno kazen 10 mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Sodnik je namreč presodil, da v Rotnikovem ravnanju  ni šlo za veliko predrzno tatvino, kot je menil tožilec, temveč da je protipravno odvzel listino, ki pripada ali je pri državnem organu. Rotnikov zagovornik Mitja Jelenič Novak je namreč v zaključnih besedah poudarjal, da je predmet tatvine lahko le tuja premična stvar, tožilec pa da Rotniku očita, da je odvzel svojo prijavo premoženja. Torej, da ukradeš lahko le tisto stvar, ki ima drugega lastnika in če pri tem izkažeš "prilastitveni namen". In še, da prijava premoženja sploh ni dokazno sredstvo, zato težko vzdržijo očitki o preprečevanju dokazovanja.

"To ni pravo sporočilo"

Matej Oštir je že napovedal vložitev pritožbe. "Pogojna obsodba za takšno dejanje ni primerna. Menim, da je za takšno dejanje potrebno izreči višjo kazen. Da si v prostorih davčnega organa, medtem ko inšpektor za dve, tri minute zapusti prostor, drzneš iz davčnega spisa ukrasti listino, se meni zdi izjemno predrzno in menim, da to zahteva ustrezno sankcijo. Obdolženi Rotnik ni samo v tem kazenskem postopku, je še v drugih, kjer se po eni strani kaže njegovo ravnanje, po drugi strani pa tudi odnos do državnih organov, do policije. Menim, da takšna pogojna obsodba ni pravo sporočilo, ki ga sodišče daje javnosti in njemu," je povedal Oštir.

Rotnik: Nikoli nisem ničesar vzel

Rotnik pritožbe še ni napovedal, ker na izreku sodbe njegov odvetnik ni bil prisoten. "Mislim, da bi to morala biti oprostilna sodba, ker nikoli nisem nič vzel in ne bom vzel. Posvetoval se bom z odvetnikom, a moje mnenje je, da se bom pritožil." Še naprej trdi, da dokumenta, na katerem piše 3,3 milijone evrov premoženja, nikoli v življenju ni videl, čeravno je ta znesek naveden v številnih zaslišanjih, zapisnikih sestankov. "Nikoli mi ga niso predočili, vedno so le spraševali, kjer je 3,3 milijona evrov gotovine, jaz pa sem vedno rekel, da jih nikoli nisem imel. To je prišlo v zgodbo zaradi bloka 6 in z mojim premoženjem nima prav nobene veze," trdi Rotnik.

Uroš Rotnik in njegov odvetnik Mitja Jelenič Novak 
Rozmari Petek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta