(VIDEO) Europol o podrobnostih mednarodne operacije: Največ ovadenih v Sloveniji – gre za slovenski del Kavaškega klana

27.09.2021 15:29
Europol je predstavil podrobnosti mednarodne operacije, v kateri je sodelovalo osem držav. Največ ovadenih je bilo v Sloveniji – gre za slovenski del Kavaškega klana
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Španiji je policija sočasno izvedla akcije v štirih mestih.
Europol

Europol, evropski policijski urad, je predstavil podrobnosti mednarodne operacije kazenskega pregona, v kateri je sodelovalo osem držav. Kot navajajo v Europolu, gre za akcijo, kot je doslej še ni bilo in je rezultirala v kazenskih ovadbah zoper 61 ljudi iz balkanskega narkokartela, ki je Evropo preplavil s kokainom. Večji del akcije se je odvil v Sloveniji, gre pa za razbitje slovenskega dela balkanske narkozdružbe Kavaški klan, o čemer smo v Večeru poročali prvi.

Že v letu 2020 je bilo v okviru Europolove operativne delovne skupine, v kateri so sodelovale Španija, Hrvaška, Srbija, Nemčija, Bosna in Hercegovina, ZDA, Kolumbija in Slovenija, izvedenih več ukrepov zoper narkokartel, koordinacijo pa je vodil Europolov center za organiziran kriminal. Kriminalna združba je imela podružnice v več evropskih državah in so jo sestavljali predvsem kriminalci iz Srbije, Hrvaške, Črne gore in Slovenije. Epilog sodelovanja med državami pa je 61 obtoženih članov tolpe, od tega jih je bilo aretiranih 13 v Španiji ter deset v Sloveniji. Policisti so zasegli 2,6 tone kokaina, 324 kilogramov marihuane, 612 tisoč evrov gotovine, devet luksuznih avtomobilov in pet motornih koles.

​Najprej v Španiji, nato pri nas

Španski preiskovalci so pri svoji preiskavi prišli do informacij, da se kartel letos spomladi pripravlja na velik uvoz kokaina iz Južne Amerike v Evropo. Šlo naj bi za skupaj več kot 1,25 tone kokaina. Marca letos so pomembnejši člani kartela odpotovali v Španijo, da bi vse pripravili na prihod pošiljke kokaina. Gre za dva osumljenca, ki naj bi bila v samem vrhu kartela in sta se doslej izogibali temu, da bi osebno urejala prevoz pošiljk, saj sta se bala, da bi bila aretirana. Policisti te priložnosti niso hoteli izpustiti iz rok, zato so v zgodnjih urah 10. marca letos pripadniki španske nacionalne policije hkrati izvedli racije v mestih Tarragona, Barcelona, Gerona in Valencia, aretirali trinajst posameznikov, med njimi tudi oba vodilna človeka ter policista, ki je sodeloval s kriminalno organizacijo. Španski policisti so z akcijo preprečili združbi tudi dostop do alternativnih virov financiranja, kot sta bila proizvodnja in promet z marihuano ter prodaja luksuznih vozil.

Akcija se je nato nadaljevala v Sloveniji. Naša policija je, kot smo poročali, maja letos aretirala deseterico in ovadila kar 48 ljudi, članov omenjene združbe zaradi vpletenosti v distribucijo kokaina in marihuane po vsej Evropi.

Kot je že konec maja letos pojasnila slovenska policija, so 14. in 15. maja na območju Ljubljane, Kopra, Kranja in Maribora opravili 23 hišnih preiskav. V zaključni akciji je sodelovalo več kot 100 preiskovalcev in kriminalistov. 48 ljudi, 25 slovenskih in 23 tujih državljanov, so osumili kar 81 kaznivih dejanj, povezanih s tihotapljenjem droge in orožja, s katerimi so osumljenci zaslužili približno 2 milijona evrov. Preiskava je potrdila, da so osumljeni leta 2018 pričeli ustanavljati t. i. slovensko celico Kavaškega klana, ki trenutno velja za eno najmočnejših hudodelskih združb na območju Balkana.

Z drogo do milijonov

"Osnovna nezakonita dejavnost kriminalne združbe je bila preprodaja velikih količin različnih prepovedanih drog, kot so kokain, heroin, hašiš, konoplja, in tihotapljenje orožja," je maja dejal pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Matjaž Jerkič. Prevozi droge so potekali iz Španije in Nizozemske v Slovenijo, iz Slovenije v Avstrijo, Nemčijo, Italijo in na Hrvaško, prevozi strelnega orožja so potekali iz Slovaške v Slovenijo, Srbijo in na Nizozemsko, prevozi gotovine pa iz Španije v Srbijo. Cilj hudodelske združbe je bil prepeljati in prodati čim večje količine prepovedanih drog in orožja ter s tem pridobiti čim večjo protipravno premoženjsko korist. Člani hudodelske združbe so po navedbah slovenske policije odgovorni za izvedbo prevozov in prodajo: najmanj 790 kilogramov kokaina, 2249 kilogramov konoplje, 96 kilogramov hašiša, 10 kilogramov heroina, 30 litrov amfetamin baze, več prevozov strelnega orožja in 5,6 milijona evrov gotovine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta