Učiteljica baleta Matea Brečko prejemnica Gerbičevega priznanja: "Baletna stroka doslej ni bila med prejemniki."

Irena Brdnik
23.04.2023 04:25

Zveza slovenskih glasbenih šol podeljuje to priznanje zaslužnim pedagogom. Med prejemniki za izjemne dosežke je tudi profesorica baleta na Glasbeni šoli Slovenska Bistrica; sicer tudi pobudnica Vseslovenskega petja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mlajše baletke Matee Brečko
Osebni Arhiv

Matea Brečko je o prejemu prestižnega priznanja dejala, da je zanjo to velika čast: "Še posebej sem počaščena, ker tovrstnih priznanj do zdaj ni bilo v naši, baletni stroki. Zato čutim, da je to pomemben mejnik, ki ga jemljem kot vzpodbudo za vse kolege in kolegice na plesnem področju. Težko je dokazati odličnost pri ozkem segmentu populacije, ki ustreza fizičnemu standardu in še plesnemu talentu. Ko je izpolnjena ta kombinacija, je poučevanje bistveno bolj enostavno. Pokažeš gib in tak učenec ga je sposoben z lahkoto usvojiti, nato lahko nadgrajuješ delo še z umetniškim izrazom. Vendar je takih učencev zelo malo. V 27-letni karieri sem imela štiri take talente, ki so kasneje nadaljevali pot na višji stopnji izobraževanja smer balet ali sodobni ples."

Matea Brečko
Osebni Arhiv

O svojem delu pravi, da je poklic baletnega učitelja zato tako bogat, ker "poučuješ z zavedanjem, da otrokom doprinašaš višjo kvaliteto telesnega izražanja. Ko jih spremljaš skozi celotno osnovnošolsko šolanje, vidiš, kako pridobivajo gibalne sposobnosti, disciplino, kako se jim popravi drža, stopala - in celoten izgled mladega človeka postane gracioznejši. Učenci pridobivajo tudi odrske izkušnje - in prav te so tudi mene obogatile za kar enajst avtorskih odrskih postavitev." Pri tem delu sem je znašla tudi v vlogi avtorice zgodbe ter nekaj besedil pesmi. Zgodbe je opremila in tako nadgradila še z glasbo. "Znašla sem se v vlogi kostumografinje, koreografinje, scenografinje - in na koncu z izzivom, da celoten projekt postaviš na oder s sto učenci. Vendar zadovoljstvo otrok in aplavz publike poplača delo, kateremu si posvetil vsaj štiri mesece življenja. Čas ustvarjanja ni omejen le na delovni proces, ampak se ta nenehno odvija tudi globoko v noč," je popisala svoje delo.

Brečkova je tudi avtorica in pobudnica projekta Vseslovensko petje s srci, ki bo letos že šesto leto, znova na dan zelenega Jurija, to je v nedeljo, 23., in v še v ponedeljek, 24. aprila, od 10. do 11. ure: "Na ta projekt sem izjemno ponosna, kajti združuje in povezuje vse Slovenke in Slovence doma in tudi ljudi po svetu, da se s prepevanjem pesmi povežemo v aktivnem delovanju. Tako se poklonimo našim prednikom, damo izkaz naši kulturi, tradiciji in jeziku. Zeleni Jurij je glasnik pomladi in je prinašalec zdravja in obilja v naše domove. Zato je moto projekta Prikličimo si ga sami, da bomo imeli ti dve vrednoti v svojem domu."

Matea Brečko (druge z desne), ob njej ravnateljica Glasbene šole Slovenska Bistrica Radmila Bikić Magdić, na svečanosti v Cernici ob ostalih prejemnikih Gergičevih priznanj
Ljubo Vukelic

Petje povezuje, združuje, tolaži, razveseljuje. Ima veliko čudežnih učinkov na naše psihofizično zdravje. "Vsi zmoremo peti, ne glede na lokacijo, na kateri smo. Pesem je vedno z nami in je zastonj. Praznik petja je vzpodbuda vsem generacijam, da se ustavimo in sami ali v krogu družine preprosto zapojemo - tiste pesmi, ki nam sežejo do srca. Usmerimo misli na radost, srečo, ljubezen, svobodo in mir za vse, kar lahko vsak doprinese k boljšemu jutri, kajti z mislimi smo ustvarili vse, kar nas obdaja. Kultura živi v nas samih in samo mi smo tisti, ki jo lahko ohranimo na tak ljudski in preprost način, da jo prenesemo še tudi na bodoče rodove," še spodbuja. Večja organizirana prepevanja bodo v nedeljo Celju in v Slovenski Bistrici (v Športnem parku ob 10. uri) ter v Lenartu pri vrtcu in domu starostnikov. V Mariboru v ponedeljek na območju UKC Maribor. "Morda se tudi sami organizirate in s prijatelji, znanci zapojete, kakor se je včasih pelo ob vsakodnevnih opravilih," še pravi Brečkova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta