5 argumentov za izbiro geotermalne toplotne črpalke

J. M.
24.02.2023 04:00

Če načrtujete gradnjo nove hiše ali temeljito prenovo obstoječe, je eden od kriterijev, ki bodo močno vplivali na vašo kakovost bivanja in stroške v hiši, izbira ogrevalnega sistema.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Za ogrevanje hiš in stanovanj je na voljo vedno širši izbor rešitev, kljub temu pa se lastniki stanovanjskih stavb v Sloveniji najpogosteje odločajo za ogrevanje s toplotno črpalko. A ne le za različico zrak/voda; vse bolj se namreč uveljavljajo tudi geotermalne črpalke. V podjetju Atlas Trading pojasnjujejo, da ima ogrevanje in hlajenje z geotermalno črpalko številne prednosti pred drugimi načini ogrevanja. "Geosonda je neopazna, vrtina je namreč skrita pod zemljo. Poleg tega je ogrevanje z geotermalno toplotno črpalko zanesljivo, saj je temperatura na globini 5 do 150 metrov, kolikor je običajna globina vrtine za geosondo, stabilnih 5 do 10 °C. Geosonda je tudi dolgotrajna rešitev, ki naj bi vzdržala 100 let in več. Izdelana je namreč tako, da je v zemlji polietilenska cev, ki je po pravilno izvedenem varjenju neprekinjen kos plastike. Ta se začne v strojnici vašega doma, gre skozi zid in nato približno 100 metrov navpično v zemljo." Sogovorniki so podali še nekaj dodatnih argumentov, ki govorijo v prid geotermalnemu sistemu.

Atlas Trading

Zagotavlja vso potrebno energijo za objekt

Sistem z geotermalno toplotno črpalko pokriva vse energijske potrebe objekta v vseh vremenskih razmerah z najvišjo učinkovitostjo. "Posebnost tovrstnih sistemov je, da pametno usmerjajo energijo; medtem ko ogrevajo objekt, hkrati grejejo sanitarno vodo na zelo visoko temperaturo. Poleti objekt hladijo, vso toploto iz bivalnih prostorov pa usmerijo najprej v ogrevanje sanitarne vode ali bazena, šele nato višek shranijo v zemljo in jo tako regenerirajo," poudarjajo v podjetju Atlas Trading.

Ogreva in hladi z najnižjimi stroški

Toplotna črpalka ne ustvarja energije, temveč jo zgolj prenaša z ene strani na drugo, iz vira v objekt. Bolj ko je vir energije stabilen, bolje bo toplotna črpalka delovala na dolgi rok. Višja ko je temperatura vira, višja bo energijska učinkovitost sistema. "Geotermalni je najstabilnejši vir energije za toplotno črpalko - in tudi povprečna temperatura je relativno visoka. Zato lahko pričakujemo letno grelno število od 4 do 5, tolikšen je prihranek v primerjavi s konvencionalnimi načini ogrevanja, kot sta kurilno olje ali plin. Poleg tega zagotavlja skoraj brezplačno hlajenje in veliko količino vroče vode pri temperaturi do 80 °C," zagotavljajo sogovorniki.

Shutterstock

Ne zahteva vzdrževanja

Geotermalna toplotna črpalka deluje v tako imenovanem zaprtem sistemu, razlagajo v podjetju Atlas Trading. "To pomeni, da je na eni strani geosonda, po kateri kroži sterilna tekočina - alkohol -, na drugi strani je razvod ogrevanja, s katerim je ustrezno pripravljena voda. Kompresor deluje v hermetično zaprtem hladilnem krogu in skoraj nespremenljivih delovnih pogojih. To je recept za trajno delovanje z zanemarljivo možnostjo okvare. Vse, kar je potrebno, je periodično spremljati stanje tekočin in pravilnost delovanja komponent."

Je popolnoma neopazna

Sistem sestavljata geosonda in toplotna črpalka. "Slednja ima videz hladilnika, zavzema pol kvadratnega metra vašega doma, lahko je vgrajena tudi v omaro in je med delovanjem skoraj neslišna. Geosonda je po končanem vrtanju popolnoma nevidna, nad njo je lahko objekt, terasa, parkirišče, vrt ali greda. Sistem je zasnovan tako, da lahko nanj preprosto pozabite."

Ima najdaljšo dobo uporabe

Trajnost sistema z geosondo je najdaljša med vsemi alternativami za ogrevanje in hlajenje prostorov, so prepričani sogovorniki. "Geosonda je praktično večna, geotermalna toplotna črpalka pa ima dvakrat daljšo dobo uporabe v primerjavi s toplotnimi črpalkami zrak/voda in v času delovanja ne izgublja učinkovitosti ali zmogljivosti doseganja moči in temperatur, kar je značilno za druge sisteme, predvsem za toplotne črpalke zrak/voda."

Atlas Trading

Kaj pa cena?

Zaradi edinstvenih prednosti, ki jih rešitev z geotermalno toplotno črpalko zagotavlja investitorju, je treba ustrezno obravnavati investicijo v tak sistem. "Približno polovica investicije predstavlja vrtanje za geosondo. Drugi del investicije je strojnica, ki je uporabna do 30 let. Zato je bistveno, da investicijo v sistem z geosondo pred primerjavo z investicijo v sistem zrak/voda ustrezno razčlenimo in postavimo na enak imenovalec, vključno s stroški obratovanja in vzdrževanja," povedo v podjetju Atlas Trading in dodajo, da ob ustrezni primerjavi hitro spoznamo, da je sistem z geosondo najbolj ekonomična rešitev za vsako stavbo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta