Listi blitve se uporabljajo za solate, juhe, omlete, priloge, sveže sokove. Vrtnina je okusna, hranljiva in enostavna za gojenje. Lepo raste na sončnem rastišču, na dobro odcedni zemlji. Blitve ne sejte na gredice, kjer ste gojili rdečo peso in špinačo, saj so te vrtnine sorodnice. Sejte in sadite tja, kjer je rasel krompir, dober predhodnik blitvi je tudi korenje.
Priprava tal
Pred sejanjem odstranite vse plevel in kamenje ter zrahljajte zemljo. Dodajte organsko gnojilo ali kompost, da bodo tla hranljiva.
Setev ali sajenje
Blitvo sejemo na globino približno 2-4 cm, v vrste s presledkom 20 cm med semeni. Razdalja med vrstami naj bo približno 40 cm. Pokrijte s plastjo zemlje in dobro zalijte.
Če boste na vrt sadili sadike, jih posadite na razdalji 25-30 cm, razdalja med vrstami naj bo 40 cm.
Skrb za rastline
Ko sadike vzniknejo, jih preredčite, pustite rasti najmočnejše. Blitva ne potrebuje veliko nege, poskrbite pa za redno zalivanje - to naj bo pogostejše v začetku rasti, kasneje, ko je rastlina že večja, bo zadostovalo zalivanje enkrat tedensko.
Nabiranje
Listi blitve so nared za nabiranje, že ko dosežejo velikost približno 10-15 cm. Ne odrežite celotne rastline, ampak samo zunanje liste. Listi bodo rasli naprej in rastlina bo dala še več pridelka.
Koristna za zdravje
Blitva je odličen vir vlaknin, ki so koristne za zdravje črevesja in za uravnoteženo prebavo.
Blitva je tudi odličen vir vitamina K, ki je pomemben za kri in zdravje kosti. Vsebuje tudi veliko vitamina A, ki je pomemben za zdravje oči in kože ter krepi imunski sistem. Bogata je z vitaminom C, ki krepi imunski sistem in pomaga pri absorpciji železa. V blitvi je tudi folna kislina, ki je pomembna za zdrav razvoj plodu med nosečnostjo. Poleg tega listi blitve vsebujejo še železo, kalcij, magnezij in kalij.