Za poletje je najbolje izbrati sorte, ki se hitro razvijajo in imajo dobro toleranco na vročino. Prav tako je pomembno, da solato redno zalivate, da ohranite tla vlažna in preprečite pregrevanje rastlin. Katere sorte so torej najustreznejše za vrtne gredice?
Primerne sorte
Pri glavnatih solatah sta nadvse priljubljeni braziljanka in masaida, ki ju lahko sadimo vse leto, enako velja za krhkolistno solato canasta. Dobro se obnese tudi gentila. Tudi ledenko sadimo na vrt v juniju, saj dobro prenaša vročino. Priljubljena v poletnem obdobju je še hrastolistna rdeča solata, ki jo sprva lahko režemo kot berivko, kasneje pa pustimo, da oblikuje večjo rozeto.
Rdeča ali zelena
Solata z rdečimi listi vsebuje karotine, ki varujejo pred prostimi radikali, medtem ko zelenolistna vsebuje več magnezija, ki je del zelenega klorofila. Magnezij je pomemben za prenos signalov po živčevju in mišicah.
Šele v juliju
Setev radiča in endivije opravite šele v drugi polovici junija, še raje v juliju sicer od njiju ne boste imeli veliko pridelka, pa še v cvet bosta silila.
Stalne zaloge
Če želite imeti stalno zalogo solate, jo je priporočljivo sejati ali saditi na približno deset dni. V primeru visokih temperatur je priporočljivo postaviti platoje s sejančki na hladno ali na prosto. Ko sadike dosežejo ustrezno velikost, običajno okoli pet listkov ali več, jih lahko presadimo na prosto. Solate uspevajo v različnih tleh, vendar imajo raje rahla tla, ki niso preveč pognojena. Zemljo okrog solate je koristno večkrat zrahjlati. Zalivanje solate s hladno vodo poleti v jutranjem času bo dobro delo rastlinam, prav tako bo koristno, če v vročini zastirate tla pod solato in če zasenčite rastline z mrežo za senčenje.
Dobri sosedje
Pri sajenju solate je dobro upoštevati tudi sosedstvo z drugimi rastlinami. Dobri sosedje solatam so paradižnik, paprika, kolerabica, pesa, fižol, blitva, cvetača, čebula. Ni pa priporočljivo, da solate sadimo poleg peteršilja.
Ne s kovinskim nožem
Vse vrste solate je najbolje pobirati sproti. Zaradi kemičnih reakcij v stiku s kovino je najbolje, da ne uporabimo kovinskega noža. Solato je zaradi nitratov, ki
se v telesu pretvorijo v škodljive nitrite, najbolje nabirati opoldne ali popoldne, ko vsebuje najmanj nitratov. Prav tako je zaradi manj nitratov bolje pobirati solato, ki raste na prostem kot tisto pod folijo.
Dobrodejni učinki zaužite solate
Že stari Rimljani so verjeli, da solata dviguje moralo, spodbuja zmernost in varuje neomadeževanost - navsezadnje zmanjšuje spolno slo. Solata je blago pomirjevalo in narkotik. Celo juha iz solate zmanjšuje živčno napetost in nespečnost. Uživanje solate zmanjšuje žejo, kar je zelo pomembno pri vodenici, povečuje volumen blata, odpravlja zapeko. Pomirja pospešen srčni utrip in histerijo. Krepi izločanje seča. Pomaga pri revmi. Znižuje raven krvnega sladkorja. Pomaga pri težavah z ledvicami, jetri in zdravljenju zlatenice. Sveže stisnjen sok lahko uporabimo kot naravno sredstvo za odpravljanje aken in nečistosti kože.