Nekoč so krizanteme uporabljali proti glavobolu. Kaj pa danes?

Jasna Marin Jasna Marin
12.10.2022 05:00

Krizantema ima pri nas prizvok žalne rože, saj jo povezujemo s 1. novembrom. Ste vedeli, da ta cvetlica v nekaterih drugih kulturah simbolizira čast in veselje ter da so jo ponekod gojili kot zdravilno rastlino?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Flower Council of Holland

Krizantema ima dolgo zgodovino. Kitajci so jo gojili že pred več kot 2500 leti. Takrat so to rastlino uporabljali kot cvetočo zdravilno zel proti glavobolu. Veljala je za žlahtno rožo in je, podobno kot orhideje, bambus in slive, ljudje iz nižjih družbenih slojev niso smeli gojiti - namenjena je bila zgolj za plemiške vrtove. Za Kitajce je bila krizantema tako dragocena, da so po njej poimenovali starodavno mesto Chu-Hsien, kar pomeni Mesto krizantem. Krizantemo v različnih kulturah povezujejo z različnimi pomeni. Tako denimo na Kitajskem simbolizira čast, na Japonskem veselje, v Združenih državah Amerike je lončna krizantema celo ena najbolje prodajanih lončnic, z njo se ljudje jeseni najpogosteje obdarijo.

Flower Council of Holland

Prihod na staro celino

Krizantema je prišla v Evropo šele v 17. stoletju. Švedski botanik Carl Linnaeus je ime skoval iz grških besed chrysos (zlato) in anthos (roža), kar je pravzaprav zelo ustrezno poimenovanje za takratno rastlino z majhnimi marjetici podobnimi rumenimi cvetovi.

Nekdanji gojitelji bi se gotovo zelo čudili današnji podobi krizanteme. Četudi nekatere še spominjajo na svoje predhodnice, je danes na trgu toliko raznolikih sort, da pri večini sploh ni več mogoče zaznati prvotne oblike.

Flower Council of Holland

Tudi okras pred vhodom

V številnih evropskih državah krizantemo povezujemo s 1. novembrom, saj jo takrat uporabljamo za okraševanje grobov. Vendar v zadnjih letih zlasti lončne krizanteme postajajo vse bolj priljubljene tudi kot okras pred vhodom v hišo, ljubke drobne krizanteme v okrasnih lončkih pogosto najdemo tudi na mizah v lokalih.

Kaj pa drugod po Evropi? V Belgiji in na Nizozemskem številne ulice mest jeseni krasijo živobarvne lončne krizanteme, v Franciji, zlasti na Azurni obali, pa lahko oktobra ponekod občudujete viseče do meter in pol dolge krizanteme, ki krasijo ulice. Da se povesijo, jih morajo vrtnarji obtežiti in usmerjati njihovo rast z lesenimi paličicami, kar kaže na to, da je vzgoja omenjenih rastlin precej zahtevna.

Flower Council of Holland

Dolgotrajno cvetenje

Mnogocvetne krizanteme v loncih prinašajo barvitost na vrt ali balkon. Ob nakupu je treba izbrati takšne, ki imajo številne popke, da bo cvetenje trajalo čim dlje. Da ne oveni, je lončni krizantemi treba priskrbite podstavek in jo redno zalivati – je namreč precej žejna in željna vode ter občasno tudi hranil. Pa na varnem pred mrazom naj bo, zato ji namenite prostor pod nadstreškom ali napuščem. Tako vas bo več dni ali celo tednov razveseljevala s svojo lepoto.

Flower Council of Holland

Kaj pa rezano cvetje? Pri nakupu rezanih krizantem pazimo, da niso precvetene in da so listi zdravi in temnozelene barve. Najmanj trpežne so običajno krizanteme iz uvoza, kajti te v temnih zaprtih tovornih hladilnikih prepotujejo tudi po tisoč kilometrov in več, preden pridejo v trgovino. Gotovo je najboljša za nakup roža iz slovenskih vrtnarij, kjer je izbor v zadnjih letih izjemno pester, krizanteme iz vrtnarij pa imajo do konca optimalno svetlobo in vlago, ki zagotavljata, da bo rastlina dalj časa vzdržala.

Flower Council of Holland


Flower Council of Holland
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta