Preverite, katere vrtnine bodo pozimi uspevale v neogrevanem rastlinjaku

Jasna Marin
04.11.2021 04:00
Narava in vrt se pripravljata na zimsko spanje, vendar če imate doma neogrevan rastlinjak, se boste lahko dlje veselili svežega pridelka.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Rastlinjak je v zimskih mesecih dragocen prostor, ki ga lahko izkoristite za več namenov. V zemljo lahko posejete listnato zelenjavo (špinačo, vodno krešo, rukolo, azijsko listnato zelenjavo, različne tipe zimskih solat), ki bo dragocen vir vitaminov in mineralov, a ne bo dodatno izčrpala zemlje. Listnato zelenjavo lahko sejete še pozimi, ko dnevna temperatura v rastlinjaku doseže 10 stopinj Celzija.

Blitva in zimska solata

V rastlinjak lahko sejete še majski srebrnjak in stoletno čebulo. Slednjo lahko razmnožite tudi tako, da jeseni stare rastline v vrtu razdelite in presadite.
{api_embed_photo}720041{/api_embed_photo}
V rastlinjak lahko te dni posejete tudi rukolo, blitvo in zimsko solato. Če ste avgusta v rastlinjaku sejali špinačo ali motovilec, boste zdaj lahko uživali pridelek. Za kasnejšo uporabo ju lahko sadite ali sejete tudi v začetku novembra.

Aromatični komarček

Ste jeseni že pridelovali sladki komarček ali koromač? Če imate doma rastlinjak, potem to vrtnino vsekakor dodajte na spisek zaželenih rastlin in se spomnite nanjo prihodnje leto. Julija jo posejte, avgusta ali septembra pa sadike presadili v posode, napolnjene z vrtno zemljo, ki ste ji primešali kompost. Nadzemni del sladkega komarčka se odebeli po dveh do treh mesecih rasti. Uporabna je cela rastlina, liste in stebla lahko dodate solati, gomoljni del pa je imeniten za sveže sokove. Lahko ga dodajate mastnim jedem, ker pomaga pri urejanju prebave in delovanju prebavnega sistema.
{api_embed_photo}720049{/api_embed_photo}

Zelje in ohrovt

Če želite dlje časa ohraniti glave zelja in ohrovta, jih skupaj s koreninami zakopljite v rastlinjak in pozimi pokrijte s slamo. Enako naredite z rdečim glavnatim radičem, ki vzdrži nekoliko manj časa.
{api_embed_photo}720043{/api_embed_photo}

Lonci z zelišči

V delu rastlinjaka lahko pustite zemljo počivati in jo pokrijete z zastirko, na katero položite lonce z zelišči, radičem, ali korenovkami, ki ste jih izpulili oziroma izkopali z vrta. V takšnih loncih bosta zelo lepo uspevala peteršilj, ki ga boste imeli na voljo vso zimo, in korenček, ki ste ga v avgustu posejali v lonce in jih zdaj samo prenesete v rastlinjak.
{api_embed_photo}720039{/api_embed_photo}
{infobox-gray}177947{/infobox-gray}

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta