V hladnejših dnevih čutimo močnejšo željo po toplini znotraj lastnega doma. Toplota pa seveda ne sme preveč udariti po žepu, zato se jeseni in pozimi veliko ukvarjamo z vprašanjem energetske učinkovitosti svojega ogrevalnega sistema. V prvi vrsti razmišljamo, kako zmanjšati toplotne izgube in hkrati stroške za ogrevanje, zato se precej posvečamo toplotni izolaciji stavbe. Posebno v starejših hišah veliko toplote izgubimo skozi slabo izolirane dele stavbe, ne le stene, temveč tudi streho in okna. Slednja so poleg prebojev na fasadi od nekdaj veljala za največji toplotni most v hiši. Z novejšo zasteklitvijo se lahko tem težavam izognemo in povečamo bivalno udobje v stavbi.
Skozi stara okna z eno- ali dvoslojno zasteklitvijo lahko iz prostora uide tudi do 40 odstotkov toplote. Zato so sodobna okna opremljena s troslojno zasteklitvijo z visokimi toplotnoizolativnimi vrednostmi oziroma nizko toplotno prehodnostjo. Zaradi te lastnosti se skoznje ne izgublja veliko toplote in veljajo za zelo energijsko učinkovita, obenem nam torej prihranijo stroške ogrevanja. Velike steklene površine so priljubljene tudi z estetskega vidika, saj omogočajo dober razgled na okolico, skoznje vstopa v stanovanje veliko dnevne svetlobe, ob sončnih dnevih pa tudi toplota, ki jo oddaja sonce. Drsna steklena vrata, na primer kot izhod na teraso iz dnevnega prostora, zagotavljajo neposreden stik z okolico in poleti omogočajo enostavno povečanje bivalnega prostora.
Zaradi zelo dobre toplotne izolacije steklena vrata in okna zagotavljajo zanesljivo zaščito pred mrazom. Tudi pri prenovi nepremičnine pomagajo trajnostno izboljšati energetsko učinkovitost stavbe. Posodobitev oken torej ni le pomemben korak k večji energetski učinkovitosti, temveč lahko prispeva tudi k trajnostnemu dvigu vrednosti nepremičnine.