Solarni nadstrešek: ščiti pred soncem in proizvaja elektriko

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
14.11.2019 01:05

Od nadstreška s sončno elektrarno boste imeli dvojno korist: varoval bo vas ali vaš avtomobil pred vremenskimi vplivi in proizvedel dovolj električne energije za celotno gospodinjstvo. Na vas je le, da razmislite, ali svojega starega avtomobila ne bi raje zamenjali z električnim in s tem prihranili še pri gorivu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
epr/solarcarporte.de

Klasični nadstreški počasi postajajo preteklost. Fotonapetostne module, ki bodo proizvajali električno energijo za ogrevanje vašega doma s toplotno črpalko, za delovanje vseh ostalih gospodinjskih aparatov in za polnjenje električnega avtomobila, lahko sedaj namestite tudi na streho nadstreška, ne samo na streho doma. Nadstrešek lahko ima kritino, na katero se namestijo moduli, lahko pa ti stojijo povsem samostojno in kritino nadomestijo. Takšni solarni nadstreški postajajo vse bolj priljubljeni, predvsem ob zavedanju, da smo že zajadrali v obdobje tako imenovane energetske tranzicije, v kateri bodo fosilna goriva nadomeščena z obnovljivimi viri energije, klasične avtomobile, ki za pogon potrebujejo fosilna goriva, pa bodo nadomestili električni avtomobili. Če se fotonapetostni moduli uporabijo tudi kot kritina, je treba pod njimi položiti folijo, ki bo preprečila, da bi voda kapljala med moduli, razloži Primož Tručl iz podjetja Enerson. "Če uporabljamo module kot kritino, se lahko odločimo tudi za poseben tip modulov z drugačnimi robovi, ki so narejeni tako, da voda odteka ob straneh oziroma v žleb nadstreška," doda Tručl.

Dve možni izvedbi

Če pri nadstrešku namesto klasične kritine namestimo sončne panele, gre za tako imenovano integrirano vgradnjo, pri kateri se za vsak modul vgradi ležišče, pojasni ​Nina Malec Poklič iz podjetja Suncontract. Pravi, da s tem poskrbimo za primarno hidroizolacijsko funkcijo strehe: "To pomeni, da voda skozi module ne more pronicati v notranjost nadstreška. Omenjena ležišča se navadno montirajo na prečne letve, na ležišče pa se pritrdi modul." Če stranke ne moti kondenzacijska voda oziroma ni potrebe po stoodstotni vodoodpornosti nadstreška, pa je, tako Nina Malec Poklič, mogoče izvesti sistem z moduli na preklop, pri čemer že sami moduli poskrbijo za odvod večine meteornih voda. Ta sistem je cenejši, a kot rečeno, ni stoodstotno vodoodporen, opozori sogovornica. Igor Kozlar iz podjetja Enertec poudari: "Kadar želimo sončno elektrarno integrirati v nadstrešek, je v prvi vrsti treba upoštevati splošne gradbene predpise za sam nadstrešek. Za samo elektrarno ne potrebujemo nič več kot za klasično elektrarno, to pomeni soglasje elektro distribucije za možnost priklopa sončne elektrarne."

Najboljši izkoristek sončne elektrarne na nadstrešku bo, če v njegovi bližini ne bo dreves in drugih stavb, ki bi nanj metali senco.
epr/solarcarporte.de

Potrebna je previdnost

Montažo na način, da moduli prevzamejo vlogo primarne kritine na strehi hiše, v podjetju GEN-I odsvetujejo zaradi morebitne slabše proizvodnje energije elektrarne, ki je, pojasnijo, lahko rezultat večjega pregrevanja fotonapetostnih modulov in sestavnih delov sistema. "Poleg tega takšna montaža lahko poveča možnost poškodbe sestavnih delov sončne elektrarne in samega objekta zaradi pregrevanja, zamakanja, kondenzacije pod moduli ..." V podjetju GEN-I razložijo, da se montaža fotonapetostnih modulov praviloma izvede na streho objekta, kjer je nameščen števec porabe električne energije. "Če boste elektrarno postavili na stanovanjski objekt, ki je namenjen za trajno bivanje in uporabna površina tega objekta ne presega 250 kvadratnih metrov v primeru enostanovanjske stavbe ali 120 kvadratnih metrov v večstanovanjski stavbi, ste upravičeni do znižane 9,5-odstotne stopnje DDV. Ustreznost objekta za namestitev elektrarne preveri strokovnjak na ogledu," postrežejo s podatki v podjetju GEN-I.

Nadstrešek mora biti stabilen

Sogovornike smo vprašali, ali se montaža sončne elektrarne na nadstrešek razlikuje od montaže na streho zgradbe. Primož Tručl iz podjetja Enerson je dejal, da posebnih razlik glede vgradnje na hišo ali nadstrešek ni, moramo pa paziti, da gre za solidno in čvrsto postavljen nadstrešek, ki je zgrajen trajno. "Upoštevati je treba tudi gradbene standarde, da ne bi prišlo do poškodb nadstreška in s tem elektrarne ob povečanih obremenitvah zaradi vetra in snega," opozori Tručl. Igor Kozlar iz Enerteca meni, da je zlasti pomembna faza načrtovanje postavitve nadstreška in nato sončne elektrarne nanj, saj morajo biti tako nadstrešek kot posamezni paneli ustrezno statično dimenzionirani glede na obremenitve. "Poleg tega je treba zagotoviti ustrezno tesnost strehe," še doda sogovornik. Tudi Nina Malec Poklič iz podjetja Suncontract pravi, da razlike med montažo sončne elektrarne na streho zgradbe ali na nadstrešek ni, hkrati pa opozori, da mora biti nadstrešek ustrezno zgrajen oziroma dovolj stabilen. "Pri nadstreških moramo paziti na zadostno toplotno izolacijo strehe zaradi kondenzacije, ki se po navadi pojavi na spodnji strani," še poudari sogovornica.

Najboljša lega je južna

Za nemoteno delovanje sončne elektrarne na nadstrešku igra pomembno vlogo še njegova lega. "Nadstreški so običajno nižji od streh hiš, zato je treba paziti, da nadstrešek ni senčen od okolice, denimo dreves ali sosednjih hiš," opozori Primož Tručl. Po njegovih besedah mora biti naklonina strehe nadstreška kar se da obrnjena proti jugu. "Če imamo možnost, naj bo naklon strehe nadstreška vsaj osem stopinj, da se na modulih ne bo nabiralo preveč umazanije in da bomo brez težav s strehe nadstreška spravili sneg," našteje sogovornik. Kot pri vsaki strehi, na katero montiramo sončno elektrarno, je tudi pri montaži elektrarne na nadstrešek pomembna lega, prav tako opozori Nina Malec Poklič. "Nadstreški so primerni za sončne elektrarne predvsem, če so pozicionirani čim bolj proti jugu ali so vsaj na isti višini kot hiša, saj sicer hiša senči module na nadstrešku. Prav tako moramo paziti na druge morebitne objekte, ki bi lahko senčili nadstrešek, denimo drevesa, sosednje hiše ..., saj zaradi ovir v bližini moduli ne morejo opravljati svoje primarne funkcije: proizvodnje električne energije." Pokličeva svetuje, da tako kot pri postavitvi sončne elektrarne na streho hiše tudi elektrarn na nadstreške ne postavimo na osojni strani oziroma na površine, na katerih lahko pričakujemo večji izpad proizvodnje elektrike zaradi sončnih ovir. Igor Kozlar kot primerne lege nadstreška s sončno elektrarno navede vzhodno, južno in zahodno stran. Severna stran ni priporočljiva zaradi senčenja, opozori sogovornik.

Obnova kritine nadstreška je odlična priložnost, da razmislite o namestitvi sončne elektrarne in drugih okolju prijaznih sistemov.
epr/solarcarporte.de

Kdaj se investicija splača?

Investicija v solarni nadstrešek je investicija v prihodnost, pravijo sogovorniki, in dolgoročna naložba, ki se hitro obrestuje, njegova postavitev pa ne zahteva večjih posegov. Dovršeni in tehnično premišljeni konstrukcijski elementi ter kakovostni materiali ga delajo trajnega in požarno varnega, obenem pa velja za okolju prijaznega, saj ne prispeva h globalnemu izpustu emisij CO2. Viške proizvedene električne energije se lahko hrani v lastnem hranilniku električne energije ali pa se jih oddaja v električno omrežje. Takšen solarni nadstrešek ne bo poskrbel samo za celoletno polnjenje avtomobila, temveč bo z električno energijo oskrboval tudi vaš dom in poskrbel za delovanje električnih aparatov ter posledično znižal vaš račun za nakup električne energije, pravijo v podjetju A-SOL energija, d.o.o. Igor Kozlar meni, da je investicija v solarni nadstrešek sprejemljiva predvsem za tiste, ki v prvi vrsti iščejo nadstrešek za avto, ki se nadgradi s sončno elektrarno. "Kadar nadstrešek ni na prvem mestu, se ljudje po navadi odločajo za montažo sončne elektrarne na streho stanovanjskega objekta. Veliko je odvisno od porabe električne energije v gospodinjstvu, saj ni nujno, da spravimo na nadstrešek dovolj veliko elektrarno. V tem primeru kombiniramo s postavitvijo dodatnih modulov še na hišo," pravi Kozlar. In kdaj se tovrstna investicija vendarle ne splača? Primož Tručl odsvetuje postavitev sončne elektrarne na nadstrešek, ki ga nameravamo čez čas prestaviti oziroma postaviti novega ali katerega lega ni primerna. "V tem primeru se investicija v solarni nadstrešek na splača," ocenjuje Primož Tručl. Nina Malec Poklič poudari, da se je postavitve sončne elektrarne na nadstrešek treba lotiti z enako resnostjo, kot če bi sončno elektrarno postavljali na streho hiše. "Zelo pomembno je tudi, da za izvedbo izberete zanesljivega partnerja," še sklene Pokličeva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta