Pogosto se ljudje čutimo nemočni, nespretni in izgubljeni, ko pristopamo do žalujočih. Nekako zmanjka pravih besed ali pa se bojimo, da bi namesto tolažbe bolečino žalujočega še povečali, rekli kaj neustreznega. Ob tem pa še vseeno lažje pristopimo do žalujočih žensk kot pa do žalujočih moških. Močni stereotipi slednjim namreč kar pripišejo, da bodo s svojo žalostjo že opravili sami, ali pa celo, da moški ob izgubi ne žalujejo "tako zelo". Seveda to ne drži. Izguba bližnjega - pa naj bo to sorodnik ali prijatelj - zelo boli. Vsakogar: ženske in moške.
Moški redkeje poiščejo pomoč
Žalosti in procesu žalovanja se torej ni mogoče izogniti, v Hospicu pa pri spremljanju žalujočih v praksi opažajo posebnosti v žalovanju moškega in ženske. Moški v primerjavi z ženskami redkeje poiščejo pomoč v procesu žalovanja, pogosto izražajo željo po podpori v skupinah za žalovanje izključno s strani moških voditeljev in članov skupine. Zato so lani začeli razvijati projekt Moč moškega žalovanja, s katerim želijo moškim omogočiti ustrezno podporo v njihovih posebnostih na poti žalovanja.
Žalovanje sledi mnogim izgubam
Dvodnevni intenziv je namenjen le moškim, ki žalujejo zaradi izgube bližnje osebe. A žalovanje lahko sledi tudi drugim izgubam - stisko čutimo zaradi kakršnekoli izgube (služba, razveza, izguba hišnega ljubljenčka …). Tudi v teh stiskah moškim ponujajo individualno in skupinsko podporo.
"Zastareli stereotipi o vlogah moških in žensk so eden od vzrokov visoke stopnje samomorilnosti pri moških. Moškega, ki izraža lastno ranljivost, strah in žalost, se tradicionalno obravnava kot šibkega. Tako se nauči skrivati in potlačiti čustva oziroma jih predelovati v samoti. Da ne bi občutil neprijetnih čustev, se poda v različne zlorabe svojega telesa: deloholizem, pretiran šport, alkohol, droge in druga odvisniška vedenja," ugotavlja Alenka Križnik, vodja programa detabuizacije v Hospicu, in dodaja, da šele "ko si dovolimo priznati stisko po izgubi bližnjega in se odpremo, jo delimo v podpornem odnosu, bodisi individualno bodisi skupinsko, spodbudimo proces njenega predelovanja. Skupinska dinamika omogoča normalizacijo doživljanja izgube, sprejemanje minljivosti nas poveže v skupnem spoznanju, da lahko iz naše ranljivosti črpamo moč za soočanje z velikimi spremembami v življenju."
Udeležba je brezplačna
V Hospicu želijo zato vključiti čim več "prezrtih" žalovalcev, zmanjšati občutek izoliranosti in nerazumljenosti po izgubi bližnjega. Lani so, kot rečeno, začeli razvijati projekt Moč moškega žalovanja, letos pa bodo prvič izvedli brezplačen vikend intenziv za žalujoče moške. "Na dvodnevnem srečanju bodo udeleženci v dveh podpornih skupinah, in sicer v skupini za žalujoče mlajše moške (od 18 do 23 let) in v skupini za starejše moške, lahko delili svoje izkušnje. Na intenzivu bo do 14 moških, v vsaki skupini sedem. Gre za zgoščen program podpore za žalujoče, ki pospešuje predelovanje in omogoča povrnitev lastnih moči za soočanje s stisko," pravi Edin Duraković iz Hospica.
Dvodnevni intenziv v moški družbi - tudi voditelji bodo moški - bo 3. in 4. septembra v Počitniškem dom v Možnici v Logu pod Mangartom. Udeležba je brezplačna, saj program sofinancira ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Prijave in informacije na telefonski številki 030 689 656 ali elektronskem naslovu tabor@hospic.si.