V Mariboru se je danes ustavila karavana festivala Gremo volit, v sklopu katere v iniciativi Glas ljudstva, ki združuje več kot 100 civilnodružbenih organizacij in več kot 1000 posameznikov iz cele Slovenije, opozarjajo na pomen volilne udeležbe. Kot je povedal aktivist Jaša Jenull, je množična aktivacija na državnozborskih volitvah, prihodnjo nedeljo, 24. aprila, nujna. "To so morda zadnje volitve, ki bodo demokratične in svobodne. Ne gre le za vprašanje levih in desnih, ampak gre zato, da imamo trenutno na oblasti ljudi, ki si želijo prisvojiti medije, policijo in vse vzvode oblasti. Če bomo še naslednja štiri leta imeli tako vlado, na naslednjih volitvah ne bomo imeli dostopa do informacij, niti možnosti, da glasujemo za drugačno možnost. Zato je treba najti opcijo, ki je boljša od trenutne," je povedal Jenull.
Poleg pomembnosti udeležbe na volitvah, so aktivisti za tiste, ki so še neodločeni, predstavili portal volitvomat.si, kjer obiskovalci izpolnijo vprašalnik, portal pa jim na podlagi odgovorov ponudi stranko, ki se najbolj sklada z obiskovalčevimi stališči. Ob gradbeni ograji mariborskega gradu so razstavili 138 zahtev iniciative Glas ljudstva in uradne zaveze političnih strank.
Na dogodku so bili prisotni tudi člani inštituta 8. marec, ki so prav tako nagovarjali k pomembnosti udeležbe na volitvah in mimoidočim delili promocijski material za volitve. Opaziti je bilo nekaj poslancev in kandidatov za poslance iz koalicije KUL. Poskrbljeno je bilo tudi za spremljevalni program. Revolucionarne pesmi so igrali člani KUD Code, tri pesmi je izvedel radgonsski raper Leopold I., prišel je tudi Marko Kocjan - Emkej, ki pravi, da je dolžnost in pravica vsakega slehernega državljana, da poskrbi za svojo prihodnost in gre volit.
Govorec na dogodku je bil filozof in profesor dr. Boris Vezjak, ki je izpostavil nujnost odhoda na volitve, da se ustavi strahovlado in se jo pošlje na smetišče zgodovine. "Na eni strani imamo civilni upor proti strahovladi, ki ne razume, da jo ljudstvo nekaj sprašuje in želi njen odstop. Civilna družba, torej državljani in protestniki, se naslavljamo na oblast z besedami 'poglejte, našli smo vašo izgubljeno politično moralo, politično vest in podvrženost demokraciji'. Primer tega je Aleš Hojs, politik, ki je izgubil moralo, a ne želi prisluhniti množici, ki mu jo želi vrniti. Politiki je treba vrniti dostojanstvo in moralo, ampak ne tem politikom, ki so na oblasti, kajti upanja, da bi oni imeli moralo, ni. Le tisti, ki so izgubili moralo in etične kompase, so lahko tako zaničljivi do ljudi na ulicah. Do državljanov, dijakov, ki se želijo vrniti v šole. Svojo politično vest so zakockali in jo izgubili, če so jo sploh kdaj imeli. Na trenutke so pripravljeni dokazovati, da svojih pendrekov niso izgubili s pendreki samimi," je med drugim v govoru dejal Vezjak.