Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma je na kariernem dnevu v Vetrinjskem dvoru predstavila ugotovitve aktivnosti na področju karierne orientacije, ki so jih v triletnem obdobju izvajali v okviru projekta VšečKAM in GREM - Karierni center za mlade, na območju Podravja in Pomurja. Urška Pavlič, karierna svetovalka iz fundacije Prizma, nam je povedala, da so glede na aktivnosti ugotovili, da mladi na splošno zelo slabo poznajo poklice in da je problem idealiziranje določenih poklicev, saj so ti velikokrat predstavljeni enostransko in mladi ne spoznajo njihovih prednosti in slabosti.
Lahko dobili vpogled v skrite talente
"Namen naših delavnic je bil, da osnovnošolci in srednješolci po eni strani spoznajo celoto poklicev, kaj vse se pri posameznem počne, po drugi strani pa smo na delavnicah mlade spodbujali, da spoznajo svoje talente in potenciale. Izpostavljali smo jih različnim nalogam, kjer so lahko dobili vpogled v svoje skrite talente in kje jih lahko unovčijo," je dejala. Povedala je še, da mladim pri karierni odločitvi ni treba izbrati poklica za vse življenje, saj se svet dela zelo spreminja in se je treba celo življenje učiti in prilagajati.
"Mladi bodo zamenjali tudi do pet poklicev ali več, zato je vseživljenjska karierna orientacija - nenehno učenje in načrtovanje - izjemno pomembna, ne samo za enkratno odločitev v osnovni ali srednji šoli, temveč tudi takrat, ko prideš v svet dela."
"Če se dijaki skozi predstavitve zabavajo, lahko nehote pridobivajo pomembne informacije in razmišljajo o svoji prihodnosti"
Ker so opazili, da mladih suhoparne predstavitve poklicev ne pritegnejo, so jim poklice predstavljali skozi zanimivosti: poklicni escape room, job avatar, kjer so skozi 3D-očala spremljali poklice prihodnosti, izvedli so tudi gledališče poklicev. "Če se dijaki skozi predstavitve zabavajo, lahko nehote pridobivajo pomembne informacije in razmišljajo o svoji prihodnosti. Inovativnih načinov smo se posluževali, saj smo jih s tem bolj pritegnili in motivirali. Tudi šole so v tem prepoznale dodano vrednost," je še dejala Urška Pavlič.
Imeli so tudi razgovor za službo
Predstavili so še program Job shadowing (senčenje), ko so v sodelovanju s srednjimi šolami in nekaterimi delodajalci dijakom približali vpogled v konkretne delovne naloge in poklice ter jim s tem omogočili pridobivanje novih delovnih izkušenj in veščin. Dijaki mariborske Srednje ekonomske šole in gimnazije, Srednje šole za oblikovanje, Srednje prometne šole in Tehniškega šolskega centra so imeli na izbiro družbe Palfinger, Henkel Maribor, Paleta znanj, VSŠ Academia in Aluminium Kety Emmi.
"Povezali smo se z omenjenimi srednjimi šolami in delodajalci. Slednji so dijakom omogočili, da spoznajo njihovo delo. Najprej so dijaki pripravili svoj življenjepis, z delodajalcem so imeli tudi razgovor za službo in se dogovorili za prakso oziroma senčenje. Spoznali so delo in kakšne spretnosti so potrebne. Ker je šlo v večini primerov za mlajše dijake, torej drugih in tretjih letnikov, bodo na podlagi izkušenj s senčenja lažje načrtovali svojo pot naprej," je še dejala Urška Pavlič. Izvedli so tudi delavnico na temo kreativnega razvoja mladih in pogleda v prihodnosti, ki jo je izvedla Nastja Mulej, trenerka metod kreativnega in kritičnega razmišljanja.