Čeprav je bilo sprva predvideno, da naj bi pomanjkljivosti, zaradi katerih tudi prenovljeni srednji bazen v Pristanu pušča, odpravili najkasneje do 10. oktobra, dela v kopališču še zmeraj potekajo. Kot sporočajo z mariborske občine, je izvajalec, podjetje MarkoMark Nival, problematični bazen pred dnevi sicer napolnil, a za zdaj ne morejo potrditi, da povsem tesni. "Vendar večjega iztekanja vode iz bazena zaenkrat ni opaziti," sporočajo z občine.
Dodajo, da izvajalec spremlja stanje in bo glede na ugotovitve predlagal in izvedel še dodatne ukrepe za zagotovitev neprepustnosti. Da to spremljajo vsakodnevno, potrdi direktor Športnih objektov Maribor (ŠOM) Tadej Mežnar: "Bazen mora biti napolnjen vsaj dva tedna, da se lahko dokončno potrdi njegova vodotesnost in sprejme dokončna odločitev." Ali je srednji bazen v Pristanu končno uporaben, bi tako moralo biti znano v kratkem.
Pred odprtjem še energetska sanacija
Kot še pravijo na občini, roka za dokončanje del, to je do 10. oktobra, niso podaljšali, zaradi česar so izvajalca pozvali, naj dela čim prej zaključi. Ob delih za zagotovitev neprepustnosti bazena mora MarkoMark Nival odpraviti še kup drugih pomanjkljivosti - med drugim zaradi rjavenja očistiti in deloma zamenjati elemente iz inoksa, zamenjati oplesk, ki je bil izveden pri sanaciji stene za skakalnico, saj se zaradi neustreznega materiala lušči, ter zamenjati razkrajano armaturo in odluščeni beton na posameznih zunanjih površinah armiranobetonske bazenske školjke, ki še niso bile sanirane.
"Večjega iztekanja vode iz bazena za zdaj ni opaziti"
A tudi če se bo pokazalo, da srednji bazen končno ne prepušča vode, plavalcev ne bo sprejel še vsaj leto dni, čeprav je zaprt že vse od januarja 2014, kar ŠOM letno stane okrog 80 tisoč evrov. Pred odprtjem želi namreč občina izvesti še celovito energetsko sanacijo starega dela kopališča. "V tem delu je objekt star 48 let in ima še zmeraj prvotno fasado, streho in stavbno pohištvo. Investicija je fazi priprave projektne dokumentacije, njena izvedba pa je odvisna od potrditve proračuna za leto 2021 v mestnem svetu," razlagajo na občini.
Kazenskih ovadb (še) niso vložili
Zaradi neustrezno vodene investicije v prenovo srednjega bazena v Pristanu, je bilo prelitega že veliko črnila in izrečenih težkih besed ter sprejetih nekaj obvezujočih sklepov. Med drugimi je mestni svet na junijski seji, na kateri je podžupan Samo Peter Medved predstavil potek investicije, sprejel sklep, da je treba poiskati krivce in jih poklicati na odgovornost, mestna uprava pa mora do naslednje seje pripraviti novo poročilo, iz katerega bo jasno razvidno, kdo vse je za napake odgovoren. A se to ni zgodilo.
"Porabljenih je bilo veliko javnih sredstev in to zahteva, da vsak, ki je ravnal narobe, svojo odgovornost tudi prevzame. Vsi vpleteni, od investitorja, na prvem mestu, projektanta, izvajalca, nadzornika, za vsakega se bo preučila odgovornost. Rezultati notranje revizije bodo tudi podlaga za morebitno kriminalistično preiskavo projekta," je februarja dejal podžupan. A z občine zdaj sporočajo, da revizija po vsem tem času še ni končana: "Kazenskih ovadb zato (še) nismo vložili."
Zdaj v bazenu le kategorizirani športniki
Ob omenjenem občina v novem delu objekta, torej ob olimpijskem bazenu, načrtuje tudi obnovo sanitarij. V tem lahko od srede plavajo le še športniki starejši od petnajst let. "Dobili smo novo odredbo vlade, po kateri lahko bazen do nadaljnjega uporabljajo le še kategorizirani športniki. Rekreativcem je bilo plavanje onemogočeno že prejšnji ponedeljek. To seveda pomeni še dodaten izpad prihodka, kolikšen, za zdaj težko rečem. Prav gotovo pa ne majhen, saj ne gre le za izpad rekreativcev, ampak še posebno šol plavanja. Čeprav je pouk v šolah še potekal, so namreč tečaje odpovedali," razloži direktor Športnih objektov Tadej Mežnar.