"Cvetke ne damo", "Solidarno z odpuščenimi učitelji_cami", "Kdo je naslednji", "V kolektivu je moč" in "Konec lovu na čarovnice", je bilo le nekaj sloganov na transparentih, ki jih je v mrzlem jutru v rokah držalo nekaj deset ljudi, ki so se zbrali pred Srednjo šolo za oblikovanje v Mariboru. Sindikalisti, nekdanji učitelji šole, bivši in sedanji dijaki in dijakinje ter predstavniki civilno družbenih gibanj so se zbrali v podporo učiteljici Cvetki Hojnik, ki je bila, potem ko je konec novembra od ravnateljice Nadje Jager Popovič prejela pisno opozorilo, poklicana na razgovor pred izredno odpovedjo delovnega razmerja zaradi kršenja pogodbenih obveznosti.
Uresničevanje napovedi
Prvemu, učitelju in sindikalnemu zaupniku Dejanu Paski, ki pravico išče na sodišču, je ravnateljica izročila izredno odpoved, ker naj bi po njenem zaposlene na sindikalnih zborih, potem ko je sama na učiteljskih zborih izjavila, da so določene bolniške odsotnosti neupravičene in da bi bilo potrebno odpustiti deset odstotkov zaposlenih, nagovarjal proti njej. Paska, ki se je udeležil današnjega shoda - mimogrede, ker ni bil prijavljen, so prišli policisti in udeležence popisali - meni, da ravnateljica s Hojnikovo uresničuje svojo napoved, da jih bo odpustila deset odstotkov. "Cvetka najbrž ni zadnja, še trije, štirje bodo na vrsti, če bo res uresničila napoved," je dejal Paska.
Kdo uničuje ugled šole?
A tako odvetnik učiteljice kot Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) ugotavljajo, da ne gre za konkurenčno dejavnost pa tudi, da učiteljica sploh soglasja ne potrebuje, saj na podlagi odločbe kulturnega ministrstva opravlja še samostojno specializiran poklic pedagoginje s polovičnim delovnim časom. "Na prvi pogled je očitno, da je napovedana izredna odpoved nezakonita; tako razlogi kot sam postopek. Gre za poskus čiščenja zbornice zaradi osebnih okoliščin posameznikov, česar ravnateljica ne sme početi," je pred razgovorom dejal odvetnik Dino Bauk. Napovedal je, da bodo v primeru odpovedi vložili pritožbo na svet zavoda in uporabili vse zakonite poti.
Ravnateljica: Udeleženci protesta poznajo zgodbo le iz medijev
Po razgovoru je ravnateljica za Večer pisno potrdila besede odvetnika Bauka, da bosta stranki sporočili svojo odločitev do 6. januarja v duhu mirne razrešitve spora. Sicer pa protestnega shoda ne odobrava, "ker gre za interno zadevo, ki jo je potrebno reševati znotraj zavoda in ne s protestnimi shodi. Prav tako udeleženci protesta poznajo zgodbo le iz medijev in ne morejo soditi o verodostojnosti podatkov in zakonitosti postopkov vseh vključenih v spor". Dodala je še, da pobudniki tovrstnih shodov škodijo ugledu šole.
Pisma podpore učiteljici so poleg sindikatov SVIZ, VIR, Glosa poslali tudi Cedra - Center za družbeno raziskovanje in Iniciativa Mestni zbor.