V Festivalni dvorani Lent so se pričeli četrti mariborski Dnevi zdravja s sejmom medicinske opreme. Maribor se s tem sejmom postavlja ob bok Celju, Ljubljani in Gornji Radgoni. "Maribor je bil nekoč sejemsko mesto in mu ta sejemski utrip manjka. To je spodbuda, da je s pozitivnim pristopom v Mariboru možno razviti sejem, povezan z zdravim načinom življenja, in poskus, kako povezati društva, ki so aktivna na področju zdravja, ter predstavitev dela proizvajalcev medicinske opreme. Želimo si še nekaj več in Maribor bi si to zaslužil," je povedal dr. Jernej Završnik, predsednik Zdravniškega društva Maribor, ki je združilo moči še z Društvom medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor in Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca in tudi letos sejem organiziralo.
Zaradi covid ukrepov sejem traja krajši čas. Obiskati ga je mogoče še v petek od 10. do 13. ure. Obiskovalci sejma morajo izpolnjevati pogoj PCT.
Lahko si izmerite krvni tlak
Dnevi zdravja so predvsem namenjeni Mariborčanom in Mariborčankam pa tudi strokovni javnosti, šolarjem, dijakom in študentom. Letos se je možno sprehoditi med stojnicami. Bolezni srca in ožilja so najpogostejši povzročitelj smrti, in Društvo za zdravje srca in ožilja preventivno svetuje.
"Maribor je bil nekoč sejemsko mesto in mu ta sejemski utrip manjka"
Pri stojnici Centra za krepitev zdravja si lahko obiskovalci izmerijo krvni tlak, spoznajo zdrav način prehranjevanja, tudi prehrane na delovnem mestu, in se seznanijo s številnimi delavnicami, tudi z zdravljenjem posledic po prebolelem covidu-19. Tina Dragšič iz centra meni, da so Mariborčani dobro ozaveščeni, čeprav "nikoli ne škodi, da slišijo večkrat, da se znanje usede".
Poziv ljudem, da postanejo krvodajalci
"Predstavljamo letovanje otrok in mladostnikov, pozivamo vse, naj postanejo krvodajalci. V obdobju covida je način prijave na krvodajalsko akcijo drugačen. Ozaveščamo tudi o darovanju organov in tkiv in pri nas se lahko obiskovalci tudi opredelijo za to in prijavijo v register. Dejstvo je, da je v Sloveniji še vedno premalo vpisanih v register," je povedal sekretar mariborskega Rdečega križa Metod Dolinšek.
Na ogled sta tudi uniforma medicinske sestre iz leta 1974 in današnja, sodobna uniforma. Podučiti se je mogoče še o slušnih aparatih, o anatomski obutvi in vložkih, o zdravilih, o merilnikih tlaka, tudi o tem, da je merilnike, ki jih ljudje uporabljajo doma, nujno po določnem obdobju na novo umeriti. V zdravstvu je to obvezno vsaki dve leti.