Izvrševanje kazni zapora se v Sloveniji izvaja na 14 lokacijah in z izjemo koprskega zapora so vsi zavodi za prestajanje kazni v starejših objektih, tako tudi mariborski, kjer so simbolično odprli prenovljene, posodobljene prostore. V družbi generalnega direktorja republiške uprave za izvrševanje kazni zapora Bojana Majcna in direktorja mariborskih zaporov Roberta Šilca je ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič izjavila, da je ta izjemno pomembna investicija prinesla boljše pogoje tako za osebe, ki prestajajo kazen, kot za njihove obiskovalce. Ocenila je še, da ima mariborski zapor trenutno najsodobnejšo ureditev.
Kapaciteta 140 ljudi, zaprtih 164
"Obiski zaprtih oseb so se desetletja izvajali v prostorih uprave, pred našimi pisarnami, v zelo utesnjenih prostorih, zdaj smo iz tega dela naredili čajno kuhinjo in eno pisarno, tako da si lahko predstavljate, kako majhno je bilo to. V preteklosti nismo imeli čakalnice, kjer bi obiskovalci lahko na suhem čakali na obisk," je novitete izza rešetk orisal Šilc in dodal, da jim je uspelo prenoviti tudi nekatere prostore, namenjen zaposlenim.
Anonimke izza rešetk
V zadnjem obdobju so iz mariborskega zapora prihajala anonimna pisanja o domnevno slabih razmerah za rešetkami, zaprti so pismo naslovili na medije in tudi na pravosodno ministrico Lilijano Kozlovič. "O tem se danes nismo pogovarjali, bomo pa temu vprašanju namenili poseben sestanek in preverili, kaj je resnično in kaj morebiti samo občutek pri zapornikih," je razložila ministrica. Z enakim vprašanjem je bil soočen tudi direktor mariborskih zaporov Robert Šilc, ki pa pravi, da se z zaprtimi vodstvo zapora srečuje na dnevni ravni in da ni zaznalo tovrstnih teženj, nepokorščine ali napovedi stavke. "Zadeve funkcionirajo normalno, ni zaznati posebnih stisk. S temi pritožbami oziroma pismi se srečujemo preko novinarskih vprašanj, v sami hiši pa ne."
Odprtje prenovljenih prostorov so ministrica in direktorja izkoristili za delovni sestanek in po besedah Kozlovičeve ugotovili, da so razmere v mariborskem zaporu stabilne, sicer pa tudi ta zapor deli usodo celotnega zaporskega sistema. Tudi mariborski, ki ima kapaciteto za 140 zaprtih, je namreč prezaseden. Trenutno v njem prestaja kazen oziroma pripor 164 ljudi, a kot pravi Šilc, je to obseg, v okviru katerega jim še uspe zagotoviti vse osnovne standarde. Prezasedena sta tudi mariborska oddelka v Rogozi in Murski Soboti.
Izbruha covida-19 ne beležijo
Dotaknili so se tudi kadrovskih težav med pravosodnimi policisti, zaradi česar prihaja celo do odpovedi spremstev pripornikov na sodne obravnave, kar ima za posledico podaljšanje kazenskega procesa. "Iščemo alternative, kako to izboljšati, do zdaj so neke rezultate že dala zaslišanja preko videokonferenc," je spomnila Kozlovičeva. Ker so pravosodni policisti letos že grozili s stavko, so bili direktorja in ministrica soočeni tudi s tem novinarskim vprašanjem. Direktor mariborskih zaporov je odvrnil, da vodstvo zaporov ni seznanjeno z novejšimi aktivnostmi v smislu stavke, je pa pravosodne policiste pohvalil, da delajo marljivo, potrpežljivo, še posebno v časih zaščitnih ukrepov zaradi epidemije. "Njihovi napori so bili v veliki meri poplačani z dodatki, dogovarjamo pa se tudi, kako naprej."
"Zadeve funkcionirajo normalno, ni zaznati posebnih stisk"
Sicer pa je tako v mariborskem kot v drugih zavodih za prestajanje kazni situacija glede aktualnih razmer dobra, saj izbruha covida-19 med zaprtimi osebami po besedah generalnega direktorja Majcna ne beležijo. V času razglašene epidemije, ko so se v zaporih tudi srečali z okužbo, so veliko zapornikom začasno prekinili služenje zaporne kazni. Ta možnost obstaja tudi v petem protikoronskem paketu, če bi za zapahi ponovno prišlo do izbruha bolezni.