III. gimnazija Maribor je ob letošnji 160-letnici postala trajni del projekta Zgodbe o klopeh in ljudeh. Z z recitacijami, glasbo, petjem so dijaki in dijakinje v sredo zvečer na dvorišču za gimnazijo pospremili odprtje klopi. Ravnateljica Marija Lešer je v svojem govoru izrazila hvaležnost, da njihov park sedaj krasi to posebno umetniško delo, ki pa ima seveda povsem praktičen namen, ter izpostavila, koliko njihovih nekdanjih dijakov je kasneje svojo življenjsko pot našlo v pisateljevanju in pesništvu. Med njimi je tudi pesnik Borut Gombač, ki je za to priložnost spisal tudi posebno pesem.
Liljana Jarh, pobudnica in gonilna sila projekta Zgodbe o klopeh in ljudeh, je povedala, da je bilo sodelovanje z Lešerjevo in avtorico, oblikovalko klopi Moniko Lovše Rošker, čudežno. Kakor je pravzaprav celoten projekt, ki so ga začeli leta 2015. Kajti prav vsi, od avtorjev do izdelovalcev, postavljavcev klopi, ki so postavljene na različnih koncih mesta, sodelujejo povsem brezplačno. Dobijo pa na ta način ustvarjalci priložnost, da je njihova stvaritev del javnega prostora, mestni kotički, kjer so klopi postavljene, pa dobijo novo vsebino, dodatno vrednost.
"Oblikovanje klopi ni tako enostavno, kakor se morda zdi. Ne gre le za vsebino, želela sem, da to postane tudi prostor druženja, da dijaki klopi vzamejo za svoje," je povedala na odprtju in še, da je bil dijak izhodišče njene inspiracije za delo, "klopi so zasnovane kot ptič v gnezdu znanja. Od daleč se morda zdijo kakor ptiči z razprtimi krili, od blizu pa je videti, da gre pravzaprav za odprte knjige. Tudi dijaki po tem ko prejmejo znanje, odletijo svobodni v življenje." Ob koncu nagovora je avtorica dejala, da je to darilo mestu in še: "Maribor, bodi prijazen z njim."