Rekordni proračun Mestne občine Maribor za leto 2021 se je med prvim in drugim branjem povečal še za slab milijon na 167 milijonov evrov, izhaja iz gradiva za drugo obravnavo na naslednji seji mestnega sveta, ki bo prihodnji četrtek. Na prihodkovni strani se načrtujejo prihodki v višini 135,5 milijona, prodaja kapitalskega deleža v Farmadentu za 10,2 milijona, predvideno zadolževanje se je povečalo s 15 milijonov na 16 milijonov evrov (zaradi investicije v Center Rotovž), ocenjen ostanek sredstev na računu od lanskega leta pa je 5,3 milijona evrov.
Podaljšali bi ročnost zadolževanja
V drugi verziji proračuna 2021 se spreminja ročnost zadolževanja. Če je bilo sprva predvideno, da se bo občina za večji del kredita zadolžila za deset let, je zdaj predlog naslednji: za 8,7 milijona evrov bi najeli več kreditov z ročnostjo 20 let, od tega bi šestmilijonski kredit najeli že v aprilu. Preostalo zadolževanje bi imelo ročnost od deset do dvajset let.
Na odhodkovni ravni je proračun uravnotežen takole: 159,7 milijona evrov so odhodki, milijon evrov bo namenjenih za povečanje kapitalskega deleža v družbi Mestne nepremičnine, 6,3 milijona za odplačila domačega dolga, dodanih je še 7500 evrov za vplačilo ustanovitvenega kapitala zaradi preoblikovanja Športnih objektov Maribor iz zavoda v podjetje.
Od 133 do 7696 evrov na občana
Med prvo obravnavo proračuna za leto 2021 je bilo na seji mestnega sveta precej pripomb o neustreznem financiranju mestnih četrti (MČ) in krajevnih skupnosti (KS). Bolj konkretno, da je preveč investicij skoncentriranih v središču mesta in da so obrobna območja zapostavljena. Preverili smo, koliko denarja dobi šest krajevnih skupnosti in enajst mestnih četrti, in ugotovili, da so očitki upravičeni in tudi ne. Če pogledamo realizacijo proračunov v letih 2019, 2020 in načrte za leti 2021, 2022, gre daleč največ denarja za MČ Center. Skupno kar 51,4 milijona evrov. Še bolj zanimiva je primerjava o porabljenem denarju na prebivalca. Če bo v tem obdobju na občana MČ Center vloženo 7696 evrov, bo na vsakega občana MČ Pobrežje namenjeno le 133 evrov.
Razlike med mestnimi četrtmi in krajevnimi skupnostmi so tako velike, da težko govorimo o enakomernem razvoju občine
Gromozanska razlika je po eni strani res posledica izvajanja projektov v središču mesta, ki so namenjeni vsem prebivalcem (Center Rotovž z novo knjižnico, obnova promenade v Mestnem parku, ureditev Lenta), a po drugi strani so razlike med ostalimi mestnimi četrtmi in krajevnimi skupnostmi tako velike, da težko govorimo o enakomernem razvoju občine. Več kot tisoč evrov na prebivalca se bo vložilo še v KS Limbuš, KS Malečnik - Ruperče, KS Pekre, KS Razvanje, MČ Koroška vrata, MČ Magdalena in MČ Radvanje, medtem ko na dnu lestvice Pobrežju delajo družbo MČ Brezje - Dogoše - Zrkovci, MČ Ivan Cankar in MČ Nova vas.
Največ za gradnjo vodovodov in kanalizacije
In katere so glavne investicije tega leta po mestnih četrtih in krajevnih skupnostih? V KS Bresternica - Gaj bo v prihodnjih dveh letih največ denarja (648.500 evrov) namenjeno izgradnji vodovoda Kozjak. V Kamnici bo skoraj pol milijona evrov letos porabljeno za izgradnjo kanalizacije, 174 tisoč evrov za izgradnjo plinovoda na Vrbanski cesti in okrog 150 tisoč evrov za sanacijo mostu na Mariborski otok. Kar 2,6 milijona evrov je namenjenih za kanalizacijo v Limbušu, to je najvišja postavka tudi v KS Malečnik - Ruperče, 3,8 milijona evrov. Izvedba druge etape ceste v Trčovo je ocenjena na 800 tisoč evrov. V Pekrah bo za kanalizacijo šlo 3,6 milijona evrov.
V Razvanju se bo v gradnjo vodovodnega omrežja vložilo okrog 745 tisoč evrov, za kanalizacijo v prihodnjem letu pa 1,7 milijona evrov. Najvišja postavka v MČ Brezje - Dogoše - Zrkovci je gradnja vrtca v Brezju, ki je ocenjena na 875 tisoč evrov. V MČ Ivan Cankar se bo obnovila fasada na objektu Zavetišča za brezdomce (50 tisoč evrov). Revitalizacija Vojašniškega trga in obnova zahodne tribune sta glavni investiciji v MČ Koroška vrata, kjer se načrtuje tudi ureditev Langerjeve vile v vrednosti 900 tisoč evrov v dveh letih.
Sedem milijonov za podvoz Ledina
V MČ Magdalena se letos načrtuje začetek urejanja prostorov za pouk športne vzgoje in zunanjih površin na Osnovni šoli Franceta Prešerna - investicija, ki naj bi se končala leta 2023, je ocenjena na 2,1 milijona evrov. Šolska investicija je tudi največja v MČ Nova vas, kjer bo obnova kuhinje z opremo na OŠ Tabor I stala 633 tisoč evrov. Na Pobrežju se letos načrtuje preplastitev Ulice borcev za severno mejo od številke 2 do 5 (41 tisoč evrov). V MČ Radvanje bo letos razbremenilnik stal 750 tisoč evrov, za prihodnje leto pa se načrtuje dva milijona evrov za četrto etapo zahodne obvoznice.
Na Studencih bo pol milijona evrov namenjeno za obnovo poslovne stavbe v Valvasorjevi 94, 100 tisoč evrov je predvideno za zamenjavo ročaja na Studenški brvi. V MČ Tabor se letos planira 122 tisoč evrov za poštelsko kanalizacijo in vodovod, prihodnje leto pa 850 tisoč evrov za ureditev Koseskega ulice. Obnova vrtca Pedenjped na Teznem se letos ocenjuje na 170 tisoč evrov, v tej mestni četrti se večje investicije načrtujejo prihodnje leto: sedem milijonov evrov za izgradnjo podvoza Ledina, po 200 tisoč evrov za preplastitev Karantanske ulice in ureditev kolesarske steze ob Zagrebški cesti.
Proračun za leto 2021 je vreden 167 milijonov evrov.
Občina se bo letos zadolžila predvidoma za 16 milijonov evrov z ročnostjo kreditov od 10 do 20 let.
Proračun za leto 2022 je vreden 142,7 milijona evrov.
Občina se bo prihodnje leto zadolžila predvidoma še za 11,5 milijona evrov z ročnostjo kreditov od 10 do 20 let.
Ob tem načrtu bo konec leta 2022 stanje zadolženosti Mestne občine Maribor 59,9 milijona evrov.