(INTERVJU) Miran Jug, direktor Mariborskega vodovoda: Voda se letos ne bo podražila

Igor Selan Igor Selan
15.01.2021 06:16
Z novim direktorjem Mariborskega vodovoda Miranom Jugom o poslovanju družbe za oskrbo s pitno vodo, holdingu občinskih podjetij, načrtih ...
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prihodnji dobički Mariborskega vodovoda se ne bodo izražali v odstotkih, ampak kot mnogokratnik, napoveduje novi direktor Miran Jug
Andrej Petelinšek

V mariborskem javnem življenju ste precej neznani. Od kod prihajate, kakšne so vaše delovne izkušnje?

"Sem Mariborčan, univerzitetni diplomirani inženir strojništva, prve delovne izkušnje sem si nabiral v Tamu, ki pa je bil tik pred stečajem. Sledila je služba v podjetju DKS, bil sem produktni vodja za Daihatsu, leta 2000 sem prvič poslovno odšel iz Maribora in postal direktor podjetja Avto Ares v Murski Soboti, kjer sem ostal dobri dve leti. Sledila je služba pri podjetju Avto Šerbinek, kjer sem bil zelo kratek čas, nato pa prevzel mesto vodje marketinga v podjetju TSP, v današnjem A&E Europe, kjer sem bil pet let. Leta 2008 sem drugič poslovno zapustil Maribor in se zaposlil v skupini Petrol kot direktor hčerinskega podjetja Petrol Tehnologija. Leta 2013 me je uprava Petrola imenovala za direktorja Petrol Geoterma, ki sem ga iz globokega minusa pripeljal do normalno profitabilnega podjetja. Leta 2019 sem nato prevzel vodenje kompletne energetike v največji hčerinski družbi Petrola, Petrol Hrvatska. Sem pa ves čas živel v Mariboru."

V kakšnem stanju ste prevzeli družbo?

"Vodovod je dobro podjetje. Svoje osnovno poslanstvo, ki je zagotavljanje zdrave, čiste pitne vode, dobro izpolnjuje. Prednost podjetja so zagotovo zaposleni, ki dejavnost zelo dobro poznajo in izkazujejo požrtvovalnost, ko je to najbolj potrebno, kar se je lepo videlo ob nedavnem odmevnem prelomu cevovoda v Melju, ko smo vzpostavili nemoteno oskrbo v zgolj eni uri. Strokovnost zaposlenih, urejenost infrastrukture, poslovni procesi so, ocenjujem, na zelo visokem nivoju. Se pa s tem ne bom zadovoljil, svet se spreminja, prihajajo nove tehnologije, možnosti za razvoj in izboljšave so velike in verjamem, da bomo temu sledili. Vodovod ima izjemno tradicijo, ustanovljen je bil leta 1901, v 120 letih je družba vseskozi šla korak s časom."

Miran Jug
Andrej Petelinšek

Zaznane morebitne slabosti boste zadržali zase?

"Nikakor. Vsekakor bo v omrežje treba vložiti več denarja. Upravljamo z največjim omrežjem v državi, dolgim kar 1638 kilometrov, ki se ga gradi in dograjuje že 120 let. Toliko so stari tudi nekateri cevovodi. Vmes so prihajale nove tehnologije, ki pa vse tudi niso bile najboljše. Ekološko gledano niso sporne, s tehničnega vidika pa se nam pojavljajo okvare, kot je bila nedavna v Melju, kjer je bila počena cev stara 40 let. Tu bi lahko bili boljši, a je to seveda tudi povezano z razpoložljivimi sredstvi za obnovo."

Ko sva že pri izgubah, so te trenutno okrog 28 odstotkov, kar je med manjšimi v državi, a še zmeraj ne malo?

"Gledano s stališča uporabnika to vsekakor ni malo. Če bi nekdo imel takšne izgube doma, bi verjetno takoj ukrepal. Vendar je pri večjih vodovodnih sistemih vseeno drugače, takšne izgube so običajne, primerljive z drugimi vodovodnimi sistemi, poleg tega jih vsako leto zmanjšujemo od pol do enega odstotka. Sistem vodovoda je sestavljen iz različnih cevovodov, povezanih z neštetimi spojnimi elementi, ventili ..., ki pri takšni dolžini omrežja nekje pušča, popolno vodotesnost je nemogoče zagotoviti. V Zagrebu, denimo, so izgube kar 50 odstotkov, od tega do 28 odstotkov bi zahtevalo ogromna vlaganja."

Že prejšnji direktor Burnač je vseskozi opozarjal, da občine v sistem ne vlagajo dovolj.

"Vodo dobavljamo 16 občinam, največja je mariborska, kjer je kar 600 kilometrov cevovodov, in porabi dobrih 65 odstotkov vse načrpane vode. Vseh občin nikakor ne gre enačiti, v nekaterih so v zadnjih letih vlagali več kot v drugih. Z mariborsko občino smo zato začeli usklajevati posege, da se ne dela parcialno, ampak da se, ko se enkrat ena ulica ali cesta odpre, naredi vse hkrati, ker je to seveda bolj ekonomično, pa tudi ulica je potem lepša. Tu seveda nismo odvisni sami od sebe, zato smo skupaj z občino in drugimi komunalnimi podjetji naredili petletni plan prioritet, denarja pa je v razvojno usmerjenem okolju, kot veste, vedno premalo."

Pred časom je vodovod imel tudi komercialne načrte, denimo prodajo vode Kitajcem. Razmišljate tudi vi o čem podobnem?

"Vodovod kot javno podjetje ni ustanovljen v čisto komercialne namene, je pa zdravo imeti tudi kakšne komercialne projekte. O polnilnicah trenutno ne razmišljamo, komercialno bi lahko počeli to, kar najbolje znamo, to je gradnja novih vodovodnih sistemov."

Ko se je omrežja najbolj gradilo, je letni promet vodovoda znašal dobrih 18 milijonov evrov, zdaj je med 14 in 15 milijoni. Ste s tem zadovoljni?

"Nikoli ne bomo čisto zadovoljni, zmeraj je mogoče narediti več. Treba je vedeti, da je šlo za projekte, ki se jih ne izvaja vsako leto, ko pa so, pa imajo zelo velik vpliv na promet podjetja. Računati, da bomo vsako leto dobili projekte, kot je bil denimo Pomurski vodovod, ni realno. Bomo pa vsekakor težili k izboljšanju tako glede pridobitve novih poslov kot glede izboljševanja delovnih procesov, nabavnih poti in podobno."

Ker so imeli v drugem valu epidemije kar precej obolelih, so prilagodili predvsem menjave vodomerov, pravi Miran Jug.
Andrej Petelinšek

Mariborska občina v zadnjih letih ni bila najbolj zadovoljna z ustvarjenimi dobički, prejšnji direktor je imel tudi kar nekaj težav z nadzornim svetom zaradi zelo radodarnih donacij in sponzorstev.

"Javni del, torej prodajo vode, je treba odšteti, tu ne ustvarjamo in ne smemo ustvarjati dobičkov. Pri tržnem delu pa so rezerve, dobiček bi lahko bil večji in v letu 2021 je tudi planiran večji. O številkah zdaj ne morem govoriti, se pa ne bo izražal v odstotkih, ampak bo mnogokratnik. Pregled poslovanja je pokazal nekatere stroške, na katere vsak direktor gleda drugače, vendar dela prejšnjega direktorja ne bom ocenjeval. Seveda se bomo družbenoodgovorno obnašali še naprej, a izbor bo premišljen."

S ceno vode in višino omrežnine ste zadovoljni?

"Cene določamo za vsako občino posebej, glede na izračune menim, da je letos praktično nikjer ne bo treba spreminjati."

Kako je na poslovanje podjetja vplivala epidemija?

"Upravljamo s kritično infrastrukturo, vodovoda ni mogoče zapreti. Ob drugačni organizaciji ekip, v drugem valu smo imeli namreč kar precej obolelih, smo prilagodili predvsem menjave vodomerov. Oskrba z vodo zaradi tega seveda ne bo motena, smo pa tu v zaostanku, epidemija pa še kar traja. Nam je pa šla država tu na roko, razume, da so zaostanki razumljivi."

Je covid vplival tudi na povečanje števila neplačnikov?

"Je, a ne kritično. Zaostanki so bili predvsem pri podjetjih, ki so morala ustaviti dejavnosti, stroški so jim ostali, prihodkov pa nimajo. Pri gospodinjstvih tega nismo zaznali, upam, da se to ne bo zgodilo z zamikom, višja brezposelnost po mojem namreč šele prihaja. Se je pa zaradi covida spremenilo razmerje porabe med gospodinjstvi in industrijo s 70/30 na 75/25, pozna se, da so ljudje delali več od doma. Sama poraba vode ostaja sicer na približno enakem nivoju, zmanjšala se je za okrog dva odstotka."

Eden večjih dolžnikov vodovoda so bili Športni objekti Maribor (ŠOM), dolgujejo vam kar okrog 60 tisoč evrov. Problem se rešuje z vašim vstopom v lastniško strukturo ŠOM, kar zanesljivo ni v vašem dolgoročnem interesu ...

"Želimo si, da se te terjatve zaprejo čim prej, variant je možnih več, zadeve še niso čisto dorečene."

Vodovod je tudi v izjemno zahtevni fazi prenosa nekaterih služb na holding. Pričakujete težave?

Miran Jug
Andrej Petelinšek

"V petek, 15. januarja, gredo na holding prvi trije zaposleni, v drugi fazi, 1. februarja, še 16. Bi pa raje začel pri pozitivnih učinkih. Holding bo številne aktivnosti bistveno lažje in bolj ekonomično izvajal, kot jih zdaj podjetja sama, medtem ko bo tehnični razvoj še naprej ostal na podjetjih, kar je prav. Bo pa prehodno obdobje vsekakor zahtevno in tega je marsikoga strah. Če se bodo zadeve na holdingu organizirale tako, kot smo jih denimo imeli v Petrolu, bo to velika dodana vrednost. Težave na začetku bodo čisto operativne, vendar cilj, da se zadeve tako za uporabnike kot za lastnike izboljšajo, ostaja. Sodelovanje s holdingom je zelo dobro."

Leto 2020 je za vami, bilance še niso dokončne, neko sliko, kako ste ga končali, pa verjetno že imate.

"Promet je bil malenkost večji od načrtovanega, enako tudi dobiček. Točnih številk še nimamo."

Nedavno so v javnosti zaokrožile anonimke o domnevnih nepravilnostih enega od vaših zaposlenih, vodje obračuna vode Toneta Grašiča, ki naj bi si prisvajal denar pri sanacijah vodovoda, govori se celo o milijonu evrov v zadnjih desetih letih. Kako rešujete ta problem?

"Omenjeni pri nas ni več zaposlen. Pregledal sem njegovo poslovanje in sprejel sklep o izredni odpovedi delovnega razmerja. Razrešen je bil iz krivdnih razlogov, šlo je za nepravilnosti pri njegovem delu. Zadeva je precej kompleksna, ali bo v tem primeru vložena tudi kazenska ovadba, v tem trenutku še ni mogoče napovedati."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta