(INTERVJU) Walter Gartlgruber, avstrijski (so)lastnik Slavije: Zakaj je Maribor bolj privlačen od Ljubljane

Barbara Bradač Barbara Bradač
24.10.2020 02:00

Maribor je mesto priložnosti, nam je med sprehodom po njem povedal avstrijski nepremičninski investitor Walter Gartlgruber, ki je s poslovnimi partnerji kupil Slavijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Walter Gartlgruber: "Slavija me je nagovorila, ko sem jo prvič videl."
Sašo Bizjak

Znamenito mariborsko Slavijo je kupilo pet Avstrijcev, še ta mesec bodo plačali kupnino, napovedujejo. Prvi med novimi lastniki je Walter Gartlgruber, sicer tudi direktor in solastnik nepremičninskega sklada Trivium iz Dunaja, ki je v Mariboru lastnik Andreanuma. S Slavijo ima dolgoročne načrte. Kaj to pomeni, ga vprašamo na sprehodu po mestu od Andreanuma do Slavije. Gartlgruber hudomušno odgovori: "Imam štiri otroke stare od 9 do 19 let."

Najprej Andreanum, zdaj še Slavija. Kaj nepremičninske investitorje pripelje v Maribor?

"Glavna mesta so po navadi draga, zelo draga, kar je razumljivo, saj je vsa likvidnost usmerjena vanje. Za dolgoročno investicijo v Ljubljani ne boste našli ničesar za razumno ceno. Tako je tudi drugod po Evropi. Kar pomeni, da investitorji nato odkrijemo drugo največje mesto. Takšne so tudi naše izkušnje iz Avstrije. Dunaj je bil zelo drag, zato sta z investicijami sledila Gradec in Linz, kjer je sedaj že skoraj vse prodano, kakšna priložnost se še najde, a je že zelo drago. V Maribor zdaj prihaja veliko avstrijskih investitorjev, jih poznam in so tudi že kupili nekatere stavbe. Maribor ima ogromno prednost zaradi bližine avstrijske meje in avstrijske Štajerske, ki se je razvila v močno gospodarsko regijo. Poznam zgodovino Maribora, nekoč industrijskega mesta, s težavami zaradi zaprtja tovarn, ampak zdaj je Maribor za investitorje privlačen. Recimo, tudi to stavbo so kupili (pokaže na nekdanjo bančno enoto na vogalu Tyrševe in Slovenske ulice, op. a.) pa še nekaj drugih. Vidimo, da se trg z nepremičninami v Mariboru dviguje, pričakujemo močno rast. V naslednjem desetletju bo v mestu potekalo veliko prenov in obnov."

Kako ne bi imel rad Maribora, pravi Walter Gartlgruber, prvi med novimi avstrijskimi lastniki Slavije.
Sašo Bizjak

Vas zanimajo še katere druge nepremičnine v tem mestu?

"Vedno imamo odprte oči. Vsako mesto z reko ima veliko priložnosti in prednosti. In to je Maribor, mesto priložnosti. Kako ne bi imel rad Maribora?​ Res pa je, da se trenutno usmerjamo še v Italijo."

Kaj so bili razlogi za nakup Poslovnega centra Slavija?

"Slavija je zasebna investicija, mene in nekaterih kolegov, in je dolgoročna investicija. Slavije ni kupil Trivium. To je najboljša lokacija v starem mestnem jedru. Razen mariborskega gradu (mimo katerega smo se ravno sprehodili, op. a.), ampak gradu si nismo mogli privoščiti (smeh)."

Slavijo pa.

"Ko imaš enkrat priložnost kupiti najboljše v mestu, jo moraš zagrabiti. Ni bila poceni, ampak ob koncu dneva najboljša lokacija niti ne more biti poceni. Vemo, da bo vedno ena najvišjih stavb v mestu na eni najboljših lokacij."

Kaj to pomeni, da ni bila poceni?

"Glede na druge ponudbe na trgu smo plačali malo več na kvadratni meter. Ampak treba je upoštevati lokacijo in to, da ima najemnike, ki so pripravljeni plačati malo več za najem, ker so na najboljšem mestu. Za poslovne subjekte je pomembno, da imajo na vizitki zapisan naslov najboljše lokacije v mestu, saj jim že s tem, da so locirani na najboljši lokaciji, zraste vrednost."

Kakšni so načrti s Slavijo? Ostaja poslovni center?

"Slavija me je nagovorila, ko sem jo prvič videl. Ogledal sem si tudi stare fotografije, ko je bila še hotel, in mislim, da mora ostati takšna, kot je, čeprav morda komu zunanji videz ni všeč. Stavba Slavije je razpoznavni znak Maribora. Kupili smo jo popolnoma oddano, hiša je torej zasedena z najemniki, razen enega poslovnega prostora v pritličju, za katerega bomo našli najemnika. Poskrbeli bomo za sedanje najemnike, ampak nimamo nobenih posebnih načrtov, da bi kaj spremenili. Stavba obratuje, je dobro vzdrževana. Gospod Hlade (Renato Hlade, dosedanji lastnik, op. a.) je zanjo dobro skrbel."

Walter Gartlgruber
Sašo Bizjak

Nad garažno hišo načrtujete hotel. Kdaj bo postavljen in sprejemal goste?

"Načrtujemo, da bo deloval sredi leta 2022."

Zakaj hotel?

"Iskreno, hotel je bil načrtovan, še preden smo kupili Slavijo. Nam pa je všeč nabor različnih dejavnosti v stavbi. Imamo restavracijo, pisarne, trgovski del, garažno hišo in potem bo še hotel. Slavija izpolnjuje vse potrebe na enem mestu. Zgrajen bo manjši bed&breakfast hotel, dolgoročno je dan v najem mednarodni hotelski verigi, odlično se prilega mestu. To ni bila naša ideja, a je odlična ideja gospoda Hladeta, ki smo ji sledili, ker je dobra priložnost. Čeprav je mestni turizem sedaj skorajda popolnoma na tleh, si bo opomogel, turisti se bodo vrnili. Maribor je izjemno lepo mesto."

Kako covid vpliva na nepremičninski trg?

"Na naše investicije ne vpliva. Skrbno smo izbirali. Nepremičninski posel ni le eno področje, ampak so mesta, kjer celo ulice določajo poseben pristop, tu so stanovanja, zemljišča, poslovni del, trgovski objekti, hoteli ... Če bi se želeli pogovarjati o vplivu covida, bi morali pogledati na vsako od teh področij, morda celo na vsako ulico in v vsako stavbo. Vsekakor je prisoten porast negotovosti, ampak kot vedno kriza tudi odpira veliko priložnosti in bolje je ujeti eno kot kasneje ugotoviti, da si bil prepozen."

Vendar tokratna kriza ni primerljiva z gospodarsko krizo leta 2008?

"Ne, vsekakor je drugače. Takrat je bila likvidnost umaknjena s trga zaradi gospodarske krize, sedaj je to bolj čustvena kriza. Ni zaskrbljen finančni sektor, pač pa ljudje. V nepremičninskem sektorju delam od leta 1997, delati pa sem začel 1991. V tem času je moje življenje polno kriz. Spomnim se osemnajstih kriz. Začelo se je z letom 2000 in tehnološkim balonom, leta 2001 napad na World Trade Center, leta 2003 iraška kriza pa potem 2008, 2010, 2016 ... Mnogo jih je in zdaj smo tu, leta 2020. Podjetniki, gospodarstveniki, pa tudi vi novinarji, smo navajeni problemov in smo navajeni probleme reševati."

Slišala sem, da celo uživate v reševanju problemov.

"To ni najbolj res, je pa vsekakor to del mojega življenja. Največja razlika v tej krizi je, da imajo sedaj probleme ljudje, ki niso navajeni imeti probleme. Mi smo pa vsakodnevno navajeni reševati več problemov hkrati. Ko se zjutraj zbudim, imam štiri probleme, do takrat, ko grem spat, jih včasih rešim šest, do petka popoldne sem zadovoljen, če imam manj problemov, kot sem jih imel v ponedeljek, čeprav vem, da me prihodnji ponedeljek spet čakajo. Vem, da bomo tudi to krizo, ki je zelo povezana z vremenom, prebrodili. Danes, ko sije sonce, so ljudje mnogo boljše volje in z več optimizma. Tudi krize so povezane z vremenom, ampak na koncu zmeraj posije sonce."

Kakšno je stanje na področju investicij v nepremičnine v Mariboru?

"Po Mariboru smo se začeli ozirati leta 2015, od takrat smo videli veliko različnih projektov. Veliko jih je bilo v Mariboru predragih za nas, pa so jih kupili drugi. Ni še takšne gneče kot na razprodaji Amazona, ampak je kar precejšnje število investitorjev, ki v mestu vidijo priložnosti. Malo me skrbi, da bo po najinem intervjuju število poskočilo. Veselilo bi nas, da ostane, kot je, še leto in pol do dve. Četudi je kriza, je še vedno likvidnost in še vedno veliko denarja išče investicije. V Ljubljani nismo več našli novih priložnosti, vedno težje je in boj bo še večji in težji za nove priložnosti."

Poslovni center Slavija
Sašo Bizjak

V čem je nepremičninski trg Maribora ali Slovenije drugače od avstrijskega?

"V Avstriji radi živimo v obnovljenih srednjeveških stavbah, v Sloveniji, pa tudi na Češkem, ljudje takšnih stavb ne marajo preveč, ljubše so jim novogradnje. Kar se pisarn tiče, je povsod bolj ali manj enako, tudi zakonodaja je v državah, kjer smo mi prisotni, precej enotna."

Andreanum je bil leta 2018 prva investicija Triviuma v Mariboru. Kakšna je prihodnost Andreanuma?

"Trivium je skupina, ki deluje po navadi kratkoročno. Načrt je bil obnoviti stavbo, najti najemnike in prodati v letu ali dveh. Ko sem prevzel vodenje projekta Andreanum, sem spoznal, da tega ne želim prodati. Tako smo se dogovorili, da bom s še enim poslovnim partnerjem izplačal družbenike Triviuma v začetku prihodnjega leta. To je dolgoročna investicija za moj zasebni portfelj. Sicer pravkar poteka prenova dela stavbe. Do konca oktobra bo prenovljenih sedem stanovanj za oddajo, eno je že oddano, namenjena so mlajšim parom na začetku partnerstva in kariere, in prenavljamo nekaj pisarn. V Andreanumu je odlična mešanica najemnikov. Tukaj so univerza Alma mater, pisarne, stanovanja, ves čas je dogajanje v hiši in to je dobro. To nam povedo izkušnje iz Avstrije."

Koliko boste vložili v Maribor z Andreanumom in Slavijo?

"Okoli 18 milijonov evrov, vse skupaj, nakup in obnova, vključujoč investicijo v hotel."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta