Iz zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor so opozorili na kratka navodila, kako na kar najhitrejši in najlažji način vzpostaviti kontakt in dobiti ustrezno zdravniško obravnavo v njihovem zdravstvenem domu. Opažajo namreč, da navodilom posamezniki premalo sledijo, s tem pa je vzpostavitev kontakta z zdravnikom počasnejša. Od avgusta so imeli skoraj 300 tisoč klicev, pravijo, da so odgovorili na skoraj polovico, veliko je namreč tudi ponavljajočih klicev, ker povezava ni bila takoj uspešno vzpostavljena. S tem pa je prihajalo tudi do prezasedenosti linij.
"V prvem koraku naj pacienti (če le imajo to možnost) preverijo delovni čas ambulante in urnik naročanja na spletni strani ZD Maribor. Takrat so namreč medicinske sestre dosegljive za telefonsko naročanje. Vsaka naša ambulanta ima objavljen urnik delovanja naročanja, saj je v tem času ostalo delo razporejeno tako, da lahko večino tega časa porabijo za kontakt s pacienti. Po preverjanju urnika se lahko vzpostavi telefonski kontakt z ambulanto. Ker so telefonske linije zaradi povečanega števila klicev preobremenjene in je pogosto težko vzpostaviti zvezo z ambulanto, svetujemo, da če le imajo možnost, napišejo elektronsko sporočilo. Odgovor bodo prejeli najkasneje v dveh delovnih dnevih," sporočajo iz zdravstvenega doma.
Na Klicno točko naj pacienti pokličejo v primeru, da na 5 (pet) zaporednih telefonskih klicev s strani ambulante ni odziva. Klicna točka deluje med 7. in 15. uro na telefonski številki 02 22 86 200, na kateri je posebej namenjena interna telefonska številka 1, ki je namenjena izključno sprejemanju naročil za ambulante osebnih izbranih zdravnikov in svetovanju s področja zdravstvene problematike. "Opažamo, da je telefonska številka info točke 02 22 86 20 za možnosti kontakta z izbranim osebnim zdravnikom še vedno premalo uporabljena," so sporočili iz zdravstvenega doma. V obdobju med 28. julijem in 18. septembrom je bilo na Klicno točko 1561 klicev.
V ambulanti dosegljivi za telefonske klice štiri ure
V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor so podaljšali čas, ko lahko pacienti prikličejo v njihove ambulante. "Naše ambulante bi v skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja za naročanje morale biti dosegljive dve uri v ordinacijskem času, ker pa se zavedamo stiske in težav pacientov, imamo ta čas povečan na 4 ure dnevno."
Zaradi spremljanja števila zdravstvenih obravnav, kontrole kakovosti storitev do pacientov in obremenjenosti zaposlenih so s 3. avgustom 2020 pričeli statistično beležiti vse telefonske klice v njihove ambulante na področju splošnega zdravstvenega varstva, varstva otrok in mladine ter varstva žena. Od 3. avgusta do 18. septembra je bilo 167 telefonskih številk zdravstvenega zavoda poklicanih kar 299.442-krat, so sporočili. Glede na podatke o dohodnih, sprejetih, zgrešenih in odhodnih klicih lahko zaključujejo, da se sprejme oziroma odgovori na skoraj 50 odstotkov dohodnih klicev. Pri podrobnem pregledu telefonskih številk, ki so klicale v ambulante, so ugotovili, da je v večini primerov dohodnih klicev šlo za neprestano ponavljajoče klice, s tem pa prihaja do prezasedenosti telefonskih linij, posledično pa se bistveno zmanjša možnost vzpostavitve proste telefonske linije.
Od 1. marca do 1. septembra so kljub epidemiji covid-19 in oteženem delu imeli 522.889 obravnav, v lanskem letu pa 636.791 obravnav. V omenjen obdobju letošnjega leta je bilo ob tem izdanih 63.378 napotnic, v istem obdobju leta 2019 pa 92.818. "S temi podatki želimo pojasniti vsem pacientom, da se zavedamo njihovih težav in stisk, v katere jih vodi poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja, hkrati pa želimo opozoriti tudi na preobremenjenost zdravstvenih timov, ki se vsakodnevno trudijo pomagati kar največjemu možnem številu pacientov. Opozoriti moramo tudi na vedno večji pojav tako psihičnega kot tudi fizičnega nasilja nad zdravstvenimi delavci, še posebej na tistimi, ki opravljajo kontrolo zdravstvenega stanja pacientov, ki vstopajo v zdravstvene postaje."
V pol leta osem neformalnih pritožb
V zdravstvenem domu dodajajo, da se zavedajo težav, s katerimi se srečujejo vsi pacienti in tudi ostali javni zdravstveni zavodi v Sloveniji pri naročanju, vzpostavitvi kontakta, osebnim stikom med pacientom in zdravstvenim timom v ambulanti izbranega osebnega zdravnika ter organizacijo zdravstvene oskrbe, ki so posledica ukrepov za zajezitev širjenja okužb epidemije korona virusa. V sprejemno pisarno za varstvo pacientovih pravic, ki beleži in obravnava vse prijave morebitnih kršitev pacientovih pravic ter sodeluje z zastopnicama in varuhinjo pacientovih pravic, so od 13. marca do 16. septembra prejeli 8 neformalnih pritožb. "Rezultati so pokazali, da v tem obdobju ne beležimo nobene pisne popolne pritožbe, prejeli smo samo 8 neformalnih pritožb (6 po telefonu, 2 po e-pošti) glede nedostopnosti do obravnave pri osebnem izbranem zdravniku," so zapisali v sporočilu za javnost.