"Prvič sem začel razmišljati o dokumentarnem filmu, ko so v Mariboru odprli Markljev most. Takrat in tudi pozneje sem o njunem delu veliko pisal za Večer, nato sem malo odlagal, leta 2018 pa sem na film opozoril režiserja Borisa Jurjaševiča, ki je mojo pobudo takoj sprejel in rekel, da se bomo prijavili na razpis Slovenskega filmskega centra," razloži Kodrič.
Na razpis se je tako prijavila ekipa - scenarist Zdenko Kodrič, režiser Boris Jurjaševič in producent Igor Pediček, in bila uspešna. S presledki so snemali celo lansko leto in sicer njune mostove na Ptuju, v Mariboru, Pesnici, Črnem Kalu, Škocjanskih jamah ter Markljev most v Beogradu in Pipenbaherjev most na Pelješcu. Snemali so tudi v slovenjebistriškem Pipenbaherjevem biroju Consulting Engineers in v podjetju Ponting v Mariboru ter na mostičkih, ki jih je skonstruiral Markelj v Bistriškem vintgarju. Nekaj filmskih posnetkov in fotografij so pridobili iz Poljske, Avstrije, Turčije in Izraela. Direktor fotografije in snemalec filma je Rado Likon.
Film z naslovom Mostovi na slikah neba pripoveduje, kako nastane ideja o gradnji mostu, o obisku terena, kako nato skušata najti dialog z okoljem in tamkajšnjimi ljudmi. Na podlagi tega nastanejo skice. "Nato se v filmu pogovarjamo z njima, kako priti do naročnikov, pripovedujeta, da je veliko administracije - da je treba popisati veliko strani, sledi pa osebni pogovor z njima in njunima ženama," o vsebini pripoveduje Kodrič. V filmu so tudi mnenja nekaterih njunih sodelavcev in kolegov, s katerimi delujeta. Med drugim pravijo, da se eden od inženirjev bolj nagiba k tehničnemu delu, drugi bolj k umetniškemu, s čimer se pri nekaterih projektih odlično dopolnjujeta, osnova pri obeh pa je stroka. "Pipenbaher rad prebira knjige, najbolj všeč mu je roman Iva Adrića Most na Drini, poleg knjig ga navdušujeta slikarstvo in fotografija. Markelj pa posega bolj po strokovnih inženirskih knjigah, oba pa sta postala evropska, če ne celo svetovna mostograditelja," še pove Zdenko Kodrič. Oba se nagibata k meditaciji - Pipenbaher jo najde na Lošinju, kamor zahaja že 40 let, Markelj v Bistriškem vintgarju.
Film bo dokončan v montaži, scenarij zaključka filma pa je takšen, da se Markelj ustavi v Bistriškem vintgarju, Pipenbaher pa na Pelješcu. "Čakamo na sneg v vintgarju, da bomo imeli vse letne čase," razloži Kodrič. Marjan Pipenbaher in Viktor Markelj sta zelo hvaležna za nastanek filma, vzela sta si čas za snemanje in sta dobra sogovornika. Prijazno sta se odzvali tudi njuni ženi, še izvemo. Film bo dolg okoli uro. Premiera filma je načrtovana v kinu v Slovenski Bistrici in v Mariboru konec tega leta. Financerski vložek Slovenskega filmskega centra je 40 tisoč evrov, nekaj naj bi primaknili sponzorji, "sicer pa se bomo potrudili, da se bo izšlo v okviru teh sredstev," pojasni Kodrič.
Ta igrano-dokumentarni film je četrti dokumentarni film Zdenka Kodriča - prvi trije so Marpurgi, Sramota in Vstanimo v suženjstvo zakleti. Za naprej pa: "Z Jurjaševičem imava v mislih dokumentarec o zgodovinskih dogodkih Nove Gorice in stare Gorice. Iščeva ljudi, ki bi povedali kaj o kakšnem pomembnem dogodku iz zgodovine," pove o nadaljnjih načrtih. Film bi predstavila na Evropski prestolnici kulture (EPK) v Novi Gorici leta 2025.