Za občinskim komunalnim podjetjem Nigrad je po večletnem obdobju negotovosti uspešno poslovno leto. Leto 2018 so zaključili z rekordnimi 19,5 milijoni evrov prometa in najboljšim rezultatom v zadnjih desetih letih, zabeležili so namreč kar 303 tisoč evrov čistega dobička. Po 1,05 milijona evrov izgube v letu 2016 so sicer že leto 2017 končali s plusom v višini dobrih 32 tisoč evrov, a predvsem zaradi plačila zapadle terjatve, po izgubljeni tožbi jim je namreč Iskra poravnala račun v višini 331 tisoč evrov za opravljeno delo v letu 2013. "Z rezultatom smo zadovoljni, čeprav bi ta seveda vedno lahko bil še boljši," komentira direktor Nigrada Matjaž Krevelj.
Več preplastitev
Razloga za odličen rezultat sta predvsem dva, izjemna zima v sezoni 2017/2018, zaradi katere je občina za zimsko službo namenila kar 2,5 milijona evrov (leto poprej niti milijon), ter lokalne volitve. "Drži, na cestah smo delali precej več kot v prejšnjih letih, za precej več preplastitev kot običajno se niso odločali le v mariborski občini, ampak tudi v okoliških. Smo pa zabeležili več prihodkov tudi pri zelenem programu in javni razsvetljavi. Pozna pa se tudi, da smo stroške režije zmanjšali za kar 300 tisoč evrov," pravi Krevelj.
- Nigrad je poslovno leto 2018 končal z rekordnih 19,5 milijona evrov prometa in 303 tisoč evri čistega dobička.
- Še v letu 2016 je Nigrad zabeležil 1,05 milijona evrov izgube.
- Nigrad je v večinski lasti Mestne občine Maribor, ki ima v podjetju 56,9-odstotni delež. DUTB je 24,9-odstotni lastnik, Energetika Maribor 7,3-odsotni, manjše deleže imajo okoliške občine in zasebnika.
- V Nigradu je 263 zaposlenih.
- Direktor Nigrada prejema 4100 evrov bruto na mesec, v preteklosti pa naj bi bil eden od zaposlenih dobival kar 6100 evrov bruto.
"Z rezultatom smo zadovoljni, čeprav bi ta seveda vedno lahko bil še boljši"
Ko plače zaposlenih presegajo direktorjevo
Kot je znano, je Plečko februarja 2017, le nekaj tednov za tem, ko je zamenjal Žulo, odpustil devet zaposlenih, osem od teh jih je v podjetju zaposlil prav Žula. Medtem ko na sodišču dva spora še potekata, pa je vse preostale tožbe Nigrad končal s poravnavo oziroma odpuščeni tožb niso vložili. Rezultat? Dva so morali v družbi ponovno zaposliti, odpravnine in poravnave pa so družbo stale kar dobrih 165 tisoč evrov. Za spora, ki še potekata, pa morebiten strošek ni znan. Kljub temu v Nigradu ocenjujejo, da je Plečko ravnal racionalno, saj naj družba storitev odpuščenih sploh ne bi potrebovala, glede na plače, ki so jih imeli, pa naj bi samo v letu 2018 prihranili kar 386 tisoč evrov.
Položnice Snage ta mesec še po starem
Medtem ko še zmeraj čakamo na informacijo o tem, koliko uradno znaša izguba Snage v lanskem letu, je župan Saša Arsenovič povedal, da je mestna uprava od Snage prejela nov elaborat, ki bo osnova za izračun "pravilne in pravične cene". "Ta bo vključevala samo ceno ravnanja z odpadki, ne pa tudi investicije v sortirnico. Za koliko bo cena višja, še ne vem, se pa trudimo, da bi bilo zvišanje čim manjše. Bo pa vsekakor treba upoštevati spremembe na trgu, ki s sortirnico nimajo nobene zveze," je povedal Arsenovič. Mestni svet sicer o novih cenah ta mesec še ne bo odločal.