Noč, ko so violine obmolknile

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
31.07.2020 14:00

Genocid nad Romi je bil dolgo časa zamolčan, omenja se od dvesto tisoč do celo pol milijona žrtev

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V mariborski Sinagogi je potekala spominska prireditev na žrtve nacističnega genocida nad Romi. O tem je predavala raziskovalka na ZRC SAZU Vita Zalar.  
Sašo Bizjak

Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi in Sinti so danes na Židovskem trgu v Mariboru pripravili spominsko prireditev "Noč, ko so violine obmolknile". Za glasbeno kuliso sta poskrbela priznana pevka in šansonjerka Katja Šulc in kitarist Andraž Mazi, o genocidu nad Romi v primežu sodobnih populizmov pa je predavala Vita Zalar, mlada raziskovalka na ZRC SAZU.
V genocidu nad Romi je med drugo svetovno vojno umrlo od 250 tisoč do pol milijona ljudi. Romi oziroma tedaj Cigani so bili enako kot Judi v nacistični ideologiji rasno zaznamovani in so za njih veljali enaki zakoni kot za Jude, odnos do njih pa je bil v različnih okoljih različen, odvisen tudi od interpretacije na lokalni ravni. Največ jih je bilo deportiranih z območja današnje Nemčije, Avstrije in Češke - 80 odstotkov vseh Romov, ki so bili pripeljali v Auschwitz, je bilo od tam.

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta