Novi pajek v Mariboru bo avtomobile odvlekel, ne naložil. Koliko vas bo udarilo po žepu?

Aljoša Peršak
15.01.2021 06:00
Marpom je za odvoz nepravilno parkiranih vozil najel specialno vozilo, najemnina je 1685 evrov na mesec. Ta pajek po mariborskih ulicah še ne vozi, saj se morajo zaposleni zaradi drugačnega sistema odvoza najprej usposobiti.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pri novem pajku je postopek odvoza nekoliko drugačen, saj avtomobila ne naloži z dvigalom, temveč gre za vleko. Foto: Marprom
Marprom

Javna služba odvoza in hrambe nepravilno parkiranih ter zapuščenih vozil v Mariboru je v pristojnosti Marproma od sredine maja lani. Z novim letom sta nastali dve novosti - ker je podizvajalcu, družbi KHD, potekel odpovedni rok, je Marprom dejavnost prevzel v svoje roke (v ta namen so v začetku januarja zaposlili dva delavca in opravili določene prerazporeditve znotraj podjetja), poleg tega so pri podjetju Dualis najeli novo specialno vozilo.

Za odvoz nepravilno parkiranih avtomobilov imajo zdaj na voljo dva pajka. "Ob začetku opravljanja te dejavnosti smo od družbe Nigrad morali odkupiti staro tovorno vozilo pajek z dvigalom hiab, ki bo letos dopolnilo že 24 let," so sporočili iz Marproma, ki ga vodi Bernard Majhenič.

Stari pajek pogosto v okvari

Mesečna najemnina za novega pajka je 1685 evrov. "Glavni razlog za njegov najem je dotrajanost starega pajka, ki je pogosto okvarjen, zaradi česar je za zagotavljanje operativnosti nujno potrebno dodatno vozilo," so pojasnili v Marpromu in postregli s primerjavo: če je povprečen dnevni odvoz okrog osem avtomobilov, imajo v primeru nedelovanja zaradi okvare v dveh delovnih dneh tolikšen izpad prihodkov, kot je mesečni najem novega vozila. "Dolgoročno načrtujemo nabavo še enega vozila, po tehnologiji podobnega staremu pajku, ki bo tega trajno nadomestilo," so v Mapromu napovedali nakup vozila predvidoma v letu 2022 in v vrednosti okoli 180 tisoč evrov.

S pajkom odpeljani avtomobili so nameščeni na ograjenem in varovanem delu parkirišča v Mlinski ulici, od koder jih lahko lastniki odpeljejo po plačilu stroška odvoza. Foto: Sašo BIZJAK
Sašo Bizjak

A najeti pajek še ne vozi po mariborskih ulicah. "Pri novem manjšem vozilu je postopek odvoza nekoliko drugačen, saj avtomobila ne naloži z dvigalom, temveč gre za vleko. Zaradi drugačnega sistema odvoza so potrebna usposabljanja naše ekipe, ki so stekla šele minulo soboto, 9. januarja, po zaposlitvi novih sodelavcev. Po končanih usposabljanjih bomo manjšega pajka vključili v operativno delovanje," razlagajo v mariborskem javnem podjetju, ki bo letos praznovalo deset let obstoja. Drugo vozilo je potrebno za nemoteno izvajanje javne službe, dodajajo, saj ob izpadu enega vozila mesto ostane brez te dejavnosti. "Zato bo to vozilo namenjeno predvsem tehnični rezervi in izvajanju naročil ob povečanem obsegu, glede na to, da se potegujemo za to delo tudi v drugih občinah."

Marprom

Od maja do konca leta odpeljali 912 avtomobilov

In kakšna je statistika odvozov nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil v preteklem letu? V Marpromu izpostavljajo, da to dejavnost opravljajo izključno na podlagi odredb medobčinskega redarstva, tako da sami nimajo vpliva na število odpeljanih avtomobilov.

Od sredine maja do konca leta 2020 so odpeljali 912 avtomobilov, v 134 primerih pa je že tekel postopek odvoza s pajkom, a so vozniki prevzeli vozilo še na mestu prekrška in poravnali polovične stroške. Polna cena odvoza je 100 evrov, medtem ko je kazen zaradi nepravilnega parkiranja 40 ali 80 evrov, odvisno od tega, s kakšnega mesta je pajek avtomobil odpeljal. V Marpromu so zraven tega v omenjenem obdobju opravili še odvoz 72 zapuščenih vozil.

Od maja do konca leta 2020 je Marprom s storitvijo odvoza in hrambe nepravilno parkiranih avtomobilov imel 96 tisoč evrov prihodkov, medtem ko so stroški znašali 132 tisoč evrov. "Nastalo izgubo pripisujemo predvsem modelu delitve prihodkov v pogodbi z nekdanjim podizvajalcem, ki smo jo prevzeli skupaj s koncesijo. Bivši podizvajalec (ki ga je najel Nigrad in smo pogodbene obveznosti morali sprejeti s prenosom dejavnosti) je bil namreč upravičen do kar 70 odstotkov prihodkov iz naslova odvoza z našim vozilom," so poudarili v Marpromu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta