V Brezju štejejo metre, kdo od otrok je doma bližje vrtcu, ker morajo tiste od predaleč zavrniti. Tako hudo prostorsko stisko že imajo. Še več. Vrtec sploh ni urejen tako, da bi lahko sprejel najmlajše. Težave se zavedajo tudi na mariborski občini, a jim ne uspe izbrati izvajalca, ki bi rekonstruiral in dogradil vrtčevsko enoto. Ali so ponudbe predrage ali pa, kot je bilo v primeru ponovljenega postopka, zaradi napake občine. Kaj se je zgodilo?
Vrednost igrala minoren strošek v celotni investiciji
Stara Marlesova stavba iz leta 1977, v kateri sta le dva oddelka otrok, je že dolgo premajhna za vse otroke iz Brezja. Starši zanje iščejo prostor v vrtcih na Teznu in Pobrežju, a tudi tam so polni. Dve dodatni igralnici in ostali manjkajoči prostori bi omogočili, da bi lahko v Brezju oblikovali tudi jaslično skupino. Po prvotnih načrtih bi morali že letos septembra sprejeti več otrok. A se gradnja zamika.
Tokrat je celoten razpis za dograditev in rekonstrukcijo vrtca padel, občina je zavrnila obe prispeli ponudbi, ker je v javnem naročilu pomotoma izpustila nabavo in montažo enega zunanjega igrala.
Da navedeno predstavlja tako bistveno spremembo okoliščine, da javnega naročila ni mogoče zaključiti gospodarno, učinkovito in uspešno, je zapisano v odločitvi, pod katero je podpisan župan Saša Arsenovič. Neuradno smo izvedeli, da takšno igralo stane z montažo vred en do največ dva odstotka celotne investicije oziroma med 10 in 15 tisoč evri.
Župan pomirja: Prizidek bo, brez skrbi
V drugo so gradbinci ponudili še višje cene kot prvič, ko je bil najcenejši Ges iz Celja s ponudbo za 941.102 evra. Že maja so se na občini želeli še pogajati o ponujenih cenah, a se na povabilo na fizična pogajanja ni odzval nihče. Mariborska občina je za gradnjo namreč takrat predvidela 855.784 evrov. Da bo zagotovila dodaten denar, saj so cene surovin zvišale, je bilo obljubljeno. Koliko, pa niso razkrili. Na drugem razpisu ponudbe pod milijon evrov sploh ni bilo. Potem ko je Lumar IG maja še ponujal ceno 1,03 milijona evrov, jo je konec julija dvignil za dobrih 57 tisoč evrov. Podjetje GDO iz Gornje Radgone je prvič ponudilo ceno 1,09 milijona evrov, v drugo pa že 1,21 milijona.
Da je nesprejemljivo, da ni denarja za eno od izvirnih nalog občine, je na seji mestnega sveta opozoril mestni svetnik Miha Recek in županu očital, da se denar najde za projekte, ki so v njegovem interesu. Na to je Arsenovič odgovoril: "Vedno ravnamo gospodarno brez osebnih interesov. Tudi ta zgodba se bo končala, kot zgodba o blatu. Gradili bomo za manj, kot je predvideno. Ta ponudba je bila za skoraj 30 odstotkov višja, kot bi morala biti. Upamo, da bomo sedaj prišli ceneje skozi. Ta vrtec bo. Razpis bo ponovljen v najkrajšem možnem času." In še enkrat pomiril: "Brezje prizidek bo, brez skrbi, malo še potrpite."
V Brezju zavrnejo za vsaj eno skupino otrok
Letos je bilo zaradi premalo prostora zavrnjenih več deset otrok v celotnem vrtcu Pobrežje. Tudi za enoto Brezje je bil prevelik vpis. "Za vsaj eno skupino otrok prvega starostnega obdobja iz mestne četrti Brezje, Dogoše in Zrkovci, ki bi jih lahko sprejeli v enoto Brezje, če bi bilo dovolj prostora, smo morali porazdeliti drugam. V Brezju teh najmlajših sploh ne moremo sprejeti, ker prostori zanje niso primerni. Igralnice so majhne, vanje bi težko umestili še previjalne mize in predvsem bi potrebovali vodo. Ob tem pa mesta ne dobijo tudi vsi otroci drugega starostnega obdobja s tega območja," je pojasnila Branka Šamec, ravnateljica Vrtca Pobrežje, kamor sodi enota Brezje.
"Starši zelo budno spremljamo potek postopka"
Še več jih bo zavrnjenih v Brezju, saj nastaja nova stanovanjska soseska, pa je opozoril Tadej Žurman, predstavnik staršev v svetu zavoda Vrtca Brezje. "Starši zelo budno spremljamo potek postopka, sedaj že drugega neuspelega. Upamo, da bo v oktobru razpis ponovno ponovljen. Skrbi nas, kaj bo v prihodnjem šolskem oziroma vrtčevskem letu, saj vemo, da se priseljujejo predvsem mlade družine," še pove Žurman.