Spomnimo: stanovalce Tomšičeve ulice 27 sta motila hrup in drugo dogajanje na igrišču, zato je Krajevna skupnost Pohorski odred, ki je igrala tudi postavila, a ne na občinskem zemljišču, morala ta odstraniti. Toda tukajšnji stanovalci niso edini, ki jih motijo otroci pod njihovimi okni, kažejo izkušnje krajevne skupnosti.
Kako usklajevati različne interese
Lastniki zemljišča v Tomšičevi ulici svoje odločitve javno še zmeraj niso pripravljeni pojasniti, upravnik v blokih, podjetje PTU – Nepremičnine Bistrica, nam je posredoval zgolj sklep zbora lastnikov, s katerim so že 1. oktobra 2019 odločili, da se "začne postopek za odstranitev igral z zelenice na vzhodni strani objekta Tomšičeva 27, Slovenska Bistrica". In dodatno še piše, da se nabavi "kamenje in se s tem prepreči igre z žogo. O nabavi kamenja bo odločil nadzorni odbor." So pa do nas prišle informacije, da je stanovalce motilo predvsem neustrezno vedenje uporabnikov območja (nabijanje žoge v fasade, smetenje ...), zadrževanje tam tudi v poznih večernih urah. Druge rešitve, kakor da odstranijo igrala, torej ni bilo. Poleg tega, kot je razvidno tudi iz sklepa nadzornega odbora, želijo lastniki na svojem dvorišču preprečiti tudi druge igre.
"Zmeraj se poudarja, da so otroci naše največje bogastvo, so naša prihodnost. Toda tudi otroci imajo svoje potrebe, pravico do svojega prostora"
Pred blokom ne želijo niti klopi
Nasprotovanje igralom in drugi opremi na dvoriščih blokov tako ni novost. Pri iskanju novih lokacij za igrala se vseskozi srečujejo z odzivom krajanov, češ da igrala morajo biti, "samo ne pred našim blokom". "Ker želijo imeti mir. Celo še več. Ugotavljamo, da si krajani pred posameznim blokom ne želijo niti urbane opreme, to je klopi, ker po njihovem prepričanju ne bo več miru," dodatno pojasnjuje predsednik KS Pohorski odred. Zato bodo v prihodnje morali skupaj z občinsko upravo poiskati rešitve za postavitev novih otroških igral na obrobju urbanih okolij, kjer živžav otrok ne bo moteč za druge prebivalce. To so potrdili tudi na Občini Slovenska Bistrica. "Otroška igrala v zadnjem obdobju postavljamo na zemljiščih, ki so v lasti občine, oziroma na zemljišču, ki je javno dobro in ni tik ob bivalnih enotah," pravi Irena Jereb, vodja občinskega oddelka za družbene dejavnosti. "Zmeraj se poudarja, da so otroci naše največje bogastvo, so naša prihodnost. Toda tudi otroci imajo svoje potrebe, pravico do svojega prostora v našem skupnem okolju, kjer se bodo lahko sprostili, si razvijali motorične sposobnosti, se družili in se tako tudi socializirali. Za to pa so potrebni razum, strpnost in želja po sobivanju vseh nas," še dodaja Repolusk.