Za zdaj je 59 lokalnih pridelovalcev iz Podravja na seznamu ponudnikov, ki so se odločili, da odprejo kupcem svoja vrata doma. Mariborska razvojna agencija (MRA) je združila moči s KGZS - KGZ Maribor, KGZS - KGZ Ptuj, ZRS Bistra Ptuj, Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede, RIC Slovenska Bistrica in drugimi organizacijami ter zbrala na enem mestu aktualno ponudbo hrane lokalnih ponudnikov v Podravju.
"Vsak ponudnik se sam odloči, ali bo sprejel to možnost prodaje, kjer pride kupec h kmetu na dom. Ker ne vemo, kako bo v prihodnje z dobavo sadja in zelenjave v trgovinah, se je smiselno povezati ter navaditi kupce na lokalno pridelano hrano, ki je imamo na razpolago veliko v neposredni bližini. Dodatna prednost je, da ta hrana ne prepotuje na tisoče kilometrov, zato je tudi bolj varna," pravi Danijela Kocuvan iz MRA.
Za preživetje naroda so kmetje nujni
"V glavah ljudi se mora spremeniti razmišljanje. Za preživetje naroda so kmetje nujni, ne samo veliki, pač pa predvsem mali, ki zagotavljajo raznolikost in razpršeno lokalno zadovoljujejo potrebe po hrani," poudarja Erna Skok iz sadjarske kmetije Skok v Rošpohu, kjer ne manjka jabolčnega, jagodnega in breskovega soka, kisa, jabolk pa tudi zelenjave. "Povpraševanje je vsak dan večje, saj ljudje zdaj vsak dan doma kuhajo, otroci niso v šolah in vrtcih," pravi Skokova. V sadovnjakih zdaj režejo breskve, ki cvetijo, pokrivajo jagode in se bojijo nizkih temperatur, ki so napovedane za prihodnji teden.
Pred odhodom poklicati na kmetijo
"Ponudba je široka in različna od kmetije do kmetije. Od solate, radiča, prezimnega radiča, ki je najboljše, kar se lahko zdaj je, kislo zelje, ki ga imajo še nekateri, tudi brokoli je prezimil in je svež v ponudbi, korenje, čebula, česen, krompir, por je tudi še na njivah, tako da je res svež, motovilec, špinača, blitva, rdeča pesa in rdeče zelje. Od sadja so jabolka, pa ponekod še hruške, jabolčni krhlji, orehi in lešniki. Imajo pa tudi marmelade in sokove. Ne pozabimo na med, kis, jajca, sončnično in bučno olje pa tudi meso in mleko, mlečne izdelke, tudi kruh, celo pecivo," iz rokava stresa ponudbo Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline pri KGZ Maribor.
"Dodatna prednost je, da ta hrana ne prepotuje na tisoče kilometrov, zato je tudi bolj varna"
Povpraševanje je vsak dan večje
Varnostni nasveti se dosledno upoštevajo na kmetiji Hecl v Orehovi vas. Le po en kupec lahko vstopi v prodajalno, na pultu čaka razkužilo za razkuževanje rok, stranka počaka pri vhodnih vratih. Peter Hecl z obvezno masko na obrazu, rokavicami in kapo iz hladilne vitrine vzame izdelke. "Tudi drugače so pri nas strogi higienski pogoji. Zdaj pa imamo še raje, če nam stranka našteje, kaj želi in ne hodi do hladilnih vitrin. Dodatno smo uvedli naročila po telefonu in elektronski pošti in za kupca pripravimo nakup, da je res čim manj stika," pravi Hecl, ki prodaja mleko, jogurte, skuto, namaze, sire.