Pri Nadškofijski karitas Maribor opozarjajo: Veliko se jih oglasi spet po dveh, treh letih

Tatjana Vrbnjak
16.06.2021 03:00
Ne le več materialnih stisk, vse več je potreb po psihosocialni pomoči. Ob sklepu šolskega leta vabijo k solidarnosti za pomoč otrokom
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letos so pomagali že skoraj štiri tisoč ljudem. Skupna vrednost pomoči je 270 tisoč evrov.
Andrej Petelinšek

Na Nadškofijsko karitas Maribor se poleg rednih prejemnikov pomoči obrača vse več družin in posameznikov, ki jih doslej še niso srečali, nekateri pa na njihova vrata ponovno spet potrkajo po dveh, treh letih. Največkrat pridejo zaposleni po izgubi kratkotrajne zaposlitve, samozaposleni, delavci iz tretjih dežel, pa žal tudi družine zaposlenih z nizkimi plačami, ki z dohodki ne morejo preživeti, a za malenkost presegajo cenzus za socialne transferje, in ljudje, ki so delali na črno. Letos so s hrano, higienskimi potrebščinami, oblačili, plačilom položnic, svetovanjem, psihosocialno pomočjo in drugim pomagali že skoraj štiri tisoč ljudem, skupna vrednost pomoči je 270 tisoč evrov.

Kljub omejitvenim ukrepom je Nadškofijska karitas Maribor zagotavljala osnovno materialno pomoč in psihosocialno podporo ljudem ves čas epidemije; svetovalno delo je potekalo po telefonu ali spletu. "Najhujše je bilo takrat, ko ni bilo avtobusov," zdaj, ko gleda nazaj v minule zahtevne mesece, pravi predsednik Nadškofijske karitas Maribor Branko Maček. "Takrat smo, če ljudje niso mogli do nas, donirano hrano in drugo pomoč vozili ljudem na dom."

Koronakriza je najbolj prizadela tiste, ki so že pred epidemijo živeli na družbenem robu, ki so sami, starejši, invalidi, osamljeni, bolni, onemogli, oziroma tiste, ki so v dlje časa trajajoči negotovi, prekarni zaposlitvi ali ki so delali na črno, nekateri so samozaposleni, drugi so delali v manjših podjetjih in so si pred korono našli še kak dodaten vir za preživljanje, kar pa je bilo tokrat zelo težko. "Čas epidemije ter nujnih ukrepov za zajezitev širjenja covida-19 je že tako šibke člene v naši družbi še dodatno prizadel in stiske najbolj ranljivih so se še okrepile," ugotavljajo v Nadškofijski karitas Maribor, kjer poleg naraščanja materialnih stisk opažajo vse več hudih psihosocialnih stisk.

Nadškofijska karitas Maribor ob sklepu šolskega leta ponovno vabi k solidarnosti za pomoč otrokom. Za lažji vstop v novo šolsko leto so že začeli akciji Pokloni zvezek 2021 in Otroci nas potrebujejo - šolske potrebščine. Na širšem mariborskem območju so lani s tema akcijama pomagali 1573 otrokom iz 683 družin, in sicer so razdelili več kot 15 tisoč šolskih potrebščin v vrednosti 38 tisoč evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta