Vadba preko spleta: Naredili bomo generacijo pasivnih korona otrok

Ana Lah
07.11.2020 02:00

V društvih, klubih, plesnih in glasbenih šolah opozarjajo na posledice, ki jih prinaša selitev različnih zunajšolskih dejavnosti v spletno okolje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pred drugim valom epidemije so v Nogometnem klubu Pobrežje imeli vsaj brezstične treninge. Zdaj niti tega ne smejo.
Nk Pobrežje

V spletno okolje se zaradi pandemije covid-19 ni prenesel zgolj pouk, ampak tudi nekatere prostočasne dejavnosti. Za te se otroci običajno odločijo sami, kar pomeni, da jih tudi bolj veselijo, in ko jim odvzamemo to, jim onemogočimo izpopolnitev in pomembno možnost socializacije, opozarja dr. Marija Javornik Krečič z oddelka za pedagogiko Filozofske fakultete Maribor. Če je le mogoče, priporoča izvajanje tovrstnih aktivnosti, saj bo popolni manko občutno vplival na otrokov razvoj. "Otroci tako vsaj ohranjajo stik, četudi preko spleta ali pa kako drugače," poudarja Javornik Krečičeva.

Veliko dela, malo učinka

Za izvajanje spletnih delavnic se je denimo odločila plesna šola Center plesa. Umetniški vodja Marko Urbanek je pojasnil, da je to trenutno boljša rešitev kot organizacija običajnih treningov, pri katerih bi morali večje skupine razdeliti na manjše in isto snov večkrat tedensko ponavljati na več treningih. "Nekateri obiskovalci so tudi v drugih občinah, spet drugi so v času ukrepov previdnejši, in ko potegneš črto, je z organizacijo veliko dela, učinek pa je majhen," poudarja Urbanek. Za poučevanje na daljavo je bilo treba pripraviti program, ki je primeren za izvajanje v dnevni sobi. Pedagogi delavnice izvajajo v plesnih dvoranah, saj potrebujejo dovolj prostora, da se lahko oddaljijo od kamere. Če so udeleženci zadovoljni, pa je interesentov malo - sploh najmlajše je izredno težko pritegniti preko kamere.

Umetniški vodja Centra plesa Marko Urbanek delavnice izvaja v plesni dvorani.
Sašo Bizjak

Za izvajanje vaj v živo v skladu z odlokom o plesno-gibalni dejavnosti, ki dovoljuje zbiranje do šest ljudi, ob tem pa mora biti zagotovljena razdalja najmanj tri metre, pa so se odločili na Plesni šoli Pingi. Rudi Kocbek pojasni, da so 15 do 20 otrok razdelili na tri ali štiri skupine. Za približno polovico tistih, ki bivajo v drugih občinah, pa posebej organizirajo še treninge preko aplikacije Zoom. "Otroci si želijo plesati, in ker imamo pogoje, smo jim to omogočili," pove Kocbek.

Pouk baleta na daljavo

Tako v prvem kot tudi v drugem valu epidemije so na pouk na daljavo za inštrumente in balet presedlali na Glasbeni šoli Antona Martina Slomška. Ravnatelj Aleš Marčič pove, da delo poteka preko videokonference v programu Teams. "Učitelja baleta pouk izvajata delno s posnetimi vajami, ki jih učenci prejmejo, delno pa preko videokonference v manjših skupinah," razlaga Marčič. Starši in učenci so po besedah ravnatelja spremembo sprejeli z veliko mero razumevanja.

Okrog deset odstotkov varovancev glasbene šole Base se tudi v normalnih razmerah odloča za učenje inštrumenta na daljavo, zato jim ta način dela ni tuj. Glavni tajnik Jure Najdič pojasni, da se je za pouk preko ekranov v trenutni situaciji odločila večina varovancev. Pri nekaterih tak način celo bolje funkcionira kot v živo, saj so učenci bolj samoiniciativni in več vadijo. "Morda je to tudi zaradi vpliva staršev," razmišlja Najdič in ob tem še opozarja, da bodo posledice od posameznika do posameznika zelo različne, online pouk pa ne more nadomestiti pouka v živo.

Prenos treningov v spletno okolje pa je nemogoč za Športno društvo Center Maribor, ki izvaja ure športne gimnastike, za katero otroci nujno potrebujejo orodja, ki jih doma nimajo.

Preobremenjeni starši

S težavami pri treningih na daljavo se soočajo tudi pri Nogometnem klubu Pobrežje. Predsednik kluba Dejan Ramšak: "Nogomet je šport, ki za normalno delovanje potrebuje prostor, opremo, strokovno vodstvo in - najpomembneje - ekipo. Tega s treningi na daljavo ne moremo doseči." Primanjkljaj treningov so poskušali nadomestiti tako, da so otrokom tedensko posredovali vaje in naloge, ki naj bi jih vadili in opravili doma.

"Tukaj že takoj nastane problem, saj več kot polovica naših otrok živi v blokih in so tako prostorsko omejeni," opozori Ramšak. "Da bi se vaje korektno izvajale, so trenerji prejemali tudi povratne posnetke otrok z oddelanimi nalogami, vendar je to le kapljica v morje znanja, ki ga odnesejo s fizičnim treningom," razlaga predsednik nogometnega kluba. Pri njih trenira veliko mlajših otrok, ki pa za dostop do računalnikov in vsebin potrebujejo nadzor staršev. "Starši so v teh časih preobremenjeni, ukvarjajo se s službami, šolanjem od doma, drugimi sorojenci in skrbjo za vsakodnevne obveznosti, zato razumemo, da je e-mail z novimi vsebinami NK Pobrežja nekako romal na stranski tir," pravi Ramšak.

Po prvem valu se nekaj otrok ni vrnilo

"Dejstvo je, da so se pri nekaterih poslabšale socialne veščine, opazili pa smo tudi precejšnje pridobivanje telesne teže cele generacije," opozori Ramšak. Pri NK Pobrežje se zavedajo, da bo za vrnitev v formo potrebnega veliko truda in požrtvovalnosti. Po prvem valu se kar nekaj otrok ni vrnilo na zelenico. "Nekje so problem finance, nekje je prisoten strah, nekje v tem času pa bomo naredili generacijo pasivnih korona otrok, ki raje preživijo čas doma, zaprti med štirimi stenami pred štirikotnim zaslonom. Samo zato, ker je lažje delati nič," je kritičen. Prepričan je, da ne bi smeli vztrajati pri popolnem prenehanju izvajanja športnih vadb, ampak bi jih lahko izvajali po priporočilih NIJZ. Starše sicer spodbujajo, da otrokom posredujejo vaje, ki so sestavljene po navodilih NZS, stik pa skušajo ohranjati na družabnih omrežjih.

Sogovornike zraven skrb vzbujajočih posledic, ki jih bo pomanjkanje dejavnosti pustilo na otrocih, skrbijo še finančne težave društev, klubov, plesnih in glasbenih šol, ki pod vprašaj postavljajo tudi njihov obstoj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta