Številke živali, ki so na voljo za posvojitev, se iz dneva v dan spreminjajo, zlasti število mačk, saj je frekvenca sprejema in posvojitev veliko višja kot pri psih, dodajajo v zavetišču. Aktualne razmere, ko so ljudje zaradi epidemije omejeni bolj ali manj na svoje domove, povpraševanja po živalih niso povečale, ampak ostaja na isti ravni kot sicer, še ugotavljajo.
Med pasjimi kosmatinci, ki so v začasni nastanitvi v azilu, bi nujno potrebovala in si tudi zaslužila ljubeč nov dom "madam" Hajdi, kot ji pravijo. "Sicer bi si želela oditi v nov dom s svojim sinom Medom, vendar to ni pogoj. Z Medom se zelo dobro razume, z drugimi psi nekoliko manj," so še dodali. Kmalu bo dopolnila devet let, v zavetišču je od julija lani. Je izredno prijazna, cartljiva, na sprehodu lepo vodljiva, umirjena in poslušna.
"Najbolj topel dom, tudi za živali, je tisti, ki ga doživljajo skupaj s svojim čisto pravim skrbnikom. Zato tudi vabimo vse zainteresirane, ki si želijo svoj vsakdan obogatiti z novim hišnim ljubljenčkom, da se odločijo zanj med tistimi v zavetišču. To so živali, ki vam bodo na prisrčen način izkazale hvaležnost za vašo odločitev," še dodajajo.
Kontaktni podatki
Zavetišče je ta čas zaradi ukrepov ob epidemiji zaprto za obiskovalce. So pa v času uradnih ur sprejemne pisarne, to je od ponedeljka do petka med 9. in 11. uro ter med 13. in 15. uro, za vse informacije dosegljivi na telefonski številki 02 480 16 60 ali preko e-pošte zavetisce.mb@snaga-mb.si . V nujnih primerih najdenih, pogrešanih in poškodovanih živali pa na 031/788-822.
Da ima veliko ljudi posluh za zapuščene živali in sočutje do njih, priča odziv ob nedavnih zbiranjih donacij oziroma potrebščin v okviru decembrskih dobrodelnih akcij. V Zavetišču za zapuščene živali Maribor in podjetju Snaga, ki ga upravlja, so tega zelo veseli in se ob tem zahvaljujejo vsem donatorjem, ki so priskočili na pomoč, tako s finančnimi kot materialnimi donacijami, ne samo v mesecu decembru, ampak čez vse leto. Decembra je teh donacij resda še toliko več in dodatno sta akciji Božič za en dan in Tačkin božič obrodili "tako velike sadove, da bodo naši varovanci in mi z njimi še kar nekaj časa ploskali od veselja", so izpostavili v zavetišču.
Potrebujejo zlati hrano za mačje mladiče, posip za stranišča
Jim pa vsekakor določene stvari pridejo prav ves čas. Zato lahko kadarkoli prinesete pred vrata zavetišča ali pošljete po pošti stvari, ki jih živali tudi sicer potrebujejo - hrano, kakšne priboljške, XL flexi povodce, igračke, plastične posteljice ... Ob tem vendarle izpostavljajo, da jim stalno primanjkujejo mokra hrana za najmlajše mačje mladiče (kitten) in briketi, mleko za mačje mladiče, pesek/posip za mačja stranišča ter kakovostna hrana za odrasle pse, vse to nujno potrebujejo. "Znamka pri tem ni pomembna, če je nabavljeno v trgovini, specializirani za živali, saj imajo tam zadovoljivo kakovost tudi najcenejši izdelki. Vseeno raje vidimo nekoliko manjšo količino in zato višjo kakovost. Ob sprejemu je večina živali v zelo slabi kondiciji in zato je hrana ključnega pomena za njihovo rehabilitacijo," pojasnjujejo. Dobrodošel je tudi enoslojni tekstil - odeje, rjuhe, brisače, posteljnina. V velikem loku pa se izogibajo vsega tekstila, ki ima kakšno polnilo (odeje, vzglavniki, vzmetnice, podloge). Te živali raztrgajo, polnilo pojedo, to pa se zelo rado v črevesju zatakne in operacija je nato neizbežna.
"Nadaljujmo z dobrimi dejanji, saj se dobro z dobrim vrača"
Z materialnimi in finančnimi prispevki ter pomočjo prostovoljcev, ki so jim prav tako hvaležni za pomoč, lahko v zavetišču še naprej sledijo praksi, da živali, ki po 30 dneh ne najdejo lastnika, ne evtanazirajo, kar bi jim sicer dovoljeval zakon, temveč so nekatere pri njih tudi po več let. "Nadaljujmo torej vsi skupaj z dobrimi dejanji, saj se dobro zmeraj z dobrim vrača," še sporočajo iz Snage in zavetišča.