Amazonov imperij je zgrajen na zapleteni mreži infrastrukture in nejasnih delovnih praks, njegov prodajni uspeh pa temelji na podrobnem poznavanju tega, kaj milijoni uporabnikov širom sveta vsakodnevno kupujejo in iščejo prek spleta, piše revija Wired. Da je bilo zbiranje podatkov poslanstvo Amazona že v časih, ko je bil danes največji spletni trgovec še v vlogi spletne knjigarne, ni skrivnost. Že pred dvema desetletjema je tehnološki direktor družbe Werner Vogels pojasnil, da skuša podjetje zbirati čim več informacij, na podlagi katerih bi lahko ljudem dajalo priporočila. S širitvijo Amazona pa se je širil tudi obseg zbiranja informacij. Tako je James Thomson, eden izmed nekdanjih direktorjev podjetja, v intervjuju za BBC povedal, da podjetje sicer prodaja izdelke, a da je v prvi vrsti podatkovno podjetje.
Amazon natančno beleži vsako vaše iskanje v njihovem ekosistemu, naj gre za spletno stran ali aplikacijo. Analizirajo tisoče iskalnih besed in vsak uporabnikov posamezni klik z miško in premik kurzorja po zaslonu. Že s tem pridobijo veliko informacij, a to je zgolj vrh ledene gore. Wired navaja, da so ljudje, ki so od Amazona zahtevali, da jim pošljejo vse, kar vedo o njih, prejeli več sto datotek, med drugim desetletja dolgo zgodovino nakupovanja in tisoče zvočnih posnetkov, ki jih je posnel pametni zvočnik Alexa.
Kako lahko omejim zbiranje podatkov?
- Spletni brskalnik uporabljam v načinu brez beleženja zgodovine oziroma v t.i. zasebnem načinu.
- Izberem možnost, da mi Amazon ne prikazuje personaliziranih oglasov, ki temeljijo na mojih interesih.
- Izključim piškotke za oglaševanje, s tem tretjim osebam onemogočim zbiranje podatkov.
- Po zaključku iskanja in spletnega nakupovanja se odjavim iz Amazonovega računa.
- Pri Alexi in Ringu v nastavitvah izberem možnost izbrisa posnetkov.
Ste prebrali pravila o varovanju zasebnosti?
Sara Nelson, direktorica programa izkoriščanja korporativnih podatkov pri skupini za državljanske svoboščine Privacy International, pravi, da je Amazon sposoben zbirati velike količine podatkov prek svoje spletne trgovine, pa tudi preko pametnih zvoncev Ring (beležijo vsak zaznan premik pred kamero in klik znotraj aplikacije), pametnih zvočnikov Alexa ter različnih spletnih, dostavnih in pretočnih storitev. Spletni trgovec pa svojo dejavnost širi tudi na področje zdravstvenega varstva, kar Nelsonovo skrbi. Skrb vzbuja dejstvo, da so različne vlade v preteklosti že zahtevale od Amazona, da jim posreduje podatke, ki so jih zbrali o določenem uporabniku. Tudi z informacijami Ringa in Alexe.
Amazonova pravila o varovanju zasebnosti so dolga več kot 4400 besed. Upoštevajoč hitrost branja, ki pri odrasli osebi znaša v povprečju 240 besed na minuto, boste za prebiranje določil potrebovali skoraj 20 minut. Zato pravzaprav ni presenetljivo, da večina ljudi pravil ne prebere. Četudi je v njih natančno zapisano, kaj vse Amazon počne z našimi in vašimi podatki. Wired navaja, da se v informacije v bazo stekajo iz treh virov. Prvi so podatki, ki jih prostovoljno sami odstopimo za uporabo Amazonovih storitev, tudi iz prebiranja knjig s Kindlom (naprava beleži datum in čas branja, pa kako pogosto ste kopirali ali označili dele besedila), sledijo podatki, ki jih sistem zbira samodejno (denimo informacije o našem mobilniku in lokaciji), tretji del pa so podatki, ki jih podjetje pridobi od zunanjih partnerjev.
Cilj je jasen: povečanje prodaje
Končni cilj zbiranja takšne količine podatkov je seveda povečanje prodaje. Amazon vam želi prodati karseda veliko izdelkov. Zato morajo biti čim bolje obveščeni o stvareh, ki jih imate radi in vas zanimajo, saj boste izdelek prej kupili, če bo med ponujenim nekaj, kar si želite imeti. Analitični sistem spletnega trgovca je na podlagi individualnih preferenc sposoben izdelati širši nabor reči, ki so trenutno popularne in se dobro prodajajo, ter zna izdelati profile nakupovalnega vedenja uporabnikov. Številni strokovnjaki sicer izpostavljajo, da utegnejo biti podrobnosti o spletnih nakupih silno občutljive narave, saj je mogoče iz njih sklepati o zdravstvenem stanju posameznika, njegovem političnem prepričanju, spolnih praksah in mnogo drugega. Le pomislite, kaj vse o vas razkrijejo medicinski pripomočki ali knjiga, ki ste jo naročili. Še bolj zaskrbljujoče pa je, če k vsemu naštetemu dodamo še informacije, ki jih posreduje Alexa, za Wired pravi Carissa Veliz, izredna profesorica na Inštitutu za etiko Univerze v Oxfordu.
Ljudje, ki so od Amazona zahtevali, da jim pošljejo vse, kar vedo o njih, so prejeli več sto datotek
Amazon beleži in si zapomni tudi vsako oddajo, ki si jo ogledate na Amazon Prime, vsako glasbo, ki jo poslušate na Amazon Music in vsako vprašanje, ki ga postavite Alexi. Ta uporablja tudi vašo lokacijo, v prvi vrsti zato, da zagotovi dostavo naročila na pravi naslov. V Amazonovi politiki zasebnosti je zapisano, da lahko, odvisno sicer od vaših nastavitev, sistemu posredujete svoje ime, naslov, telefonsko številko, bančne podrobnosti, starost, lokacijo, pa tudi imena, e-poštna sporočila in naslove oseb v vaših stikih, vse fotografije, ki ste jih naložili v svoj profil, sezname predvajanja in ogledov video vsebin, glasovne posnetke, podatke o kreditni zgodovini, če izdelke prodajate na Amazonu, pa še davčne in nekatere druge poslovne podatke. Vse to se steka v podatkovne baze za potrebe najrazličnejših analiz.
Zbiranje podatkov je nemogoče preprečiti, lahko pa ga omejite
Nič neobičajnega sicer ni, da velike korporacije zbirajo podatke. Mnoge jih uporabljajo med drugim tudi za izboljšanje uporabniške izkušnje in za iskanje morebitnih pomanjkljivosti, hroščev v programski opremi. Amazon je večkrat poudaril, da nikakor ni njihov poslovni model prodajanje uporabniških osebnih podatkov tretjim podjetjem. So pa zunanja podjetja, kot že omenjeno, še en vir za zagotavljanje informacij. Dostavne službe na primer lahko zagotovijo pravilne oziroma posodobljene naslove za naročene pakete.
Nič neobičajnega sicer ni, da velike korporacije zbirajo podatke
Nemogoče je povsem preprečiti "sledenje" in zbiranje podatkov, lahko pa to v določeni meri omejite. Pri Alexi in Ringu je mogoče v nastavitvah izbrati možnost izbrisa posnetkov. Odločite se lahko za to, da vam Amazon ne prikazuje personaliziranih oglasov, ki temeljijo na vaših interesih. Za te seveda potrebuje vaše osebne podatke. Boste pa še zmeraj videli priporočila na podlagi vaših preteklih nakupov. Tega ni mogoče izključiti. Wired svetuje, da razmislite o izključitvi piškotkov za oglaševanje, s tem boste tretjim osebam onemogočili zbiranje podatkov. Amazon pri tem sodeluje s kar 75 zunanjimi partnerji, med njimi je tudi Facebook. Prav tako ni mogoče izbrisati zgodovine brskanja. V določeni meri boste z uporabo brskalnikov v zasebnem načinu zagotovili, da bo do spletnega trgovca prišlo manj informacij, kot sicer. Navadite se tudi, da se po zaključku iskanja in spletnega nakupovanja iz Amazonovega računa odjavite. S tem boste preprečili, da vaših spletnih iskanj po drugih spletnih straneh ne bodo zabeležili in povezali s profilom.
Tudi Google ve veliko o vas in vaših navadah
Tudi spletni velikan Google pridno zbira in analizira informacije svojih uporabnikov (in Facebook ni nič drugačen). Googlov pravilnik o zasebnosti so od predstavitve leta 1999 posodobili že 37-krat, prilagajajo ga tudi večkrat letno. Družba sicer zmeraj jasno označi vse spremembe in tudi hrani arhiv minulih različic. Google tako precej natančno ve, kje ste se potepali, kaj vse ste iskali v spletnem brskalniku, pozna vse vaše nameščene aplikacije in dodatke oziroma razširitve brskalnika, večinoma mu zaupamo tudi osebne podatke, od imena in priimka, svojega elektronskega naslova, rojstnega dne, spola, telefonske številke in domačega naslova.