Foto: REUTERS
Ženske predstavljajo 43 odstotkov kmetijske delovne sile v državah v razvoju, z njimi je povezanih le približno sedem odstotkov vseh naložb v tem sektorju. Po podatkih Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo bi lahko večje vlaganje v kmetice povečalo kmetijske donose za do 30 odstotkov – kar bi skoraj zadostovalo za izravnavo upada proizvodnje, ki ga pričakujemo do leta 2030 zaradi podnebnih sprememb.
To je le en primer, kako sta podnebje in spol močno povezana. Preživetje žensk je pogosto odvisno od gozdov, rek, jezer in oceanov, njihovo poznavanje teh virov pa bi lahko vodilo prizadevanja za njihovo ohranjanje. Hkrati ženske bolj trpijo zaradi podnebnih sprememb kot moški, ker so običajno revnejše in nimajo finančnih sredstev za okrevanje po poplavah, vročinskih valovih ali požarih.
Čeprav podnebne spremembe močno vplivajo na življenje žensk, razprave o podnebju na visoki ravni ali politične pobude le redko upoštevajo njihove pogoje, potrebe in poglede. To je nepravično in kratkovidno. Podnebni projekti potrebujejo prispevek žensk – sploh glede na veliko vlogo, ki jo imajo ženske kot potrošnice, voditeljice skupnosti, delavke in podjetnice.
Da je vlaganje v ženske dober posel, že vemo. Podjetja, v katerih ženske zasedajo vsaj polovico vodilnih položajev, beležijo večjo rast prodaje, so bolj dobičkonosna in ustvarjajo boljšo donosnost svojih sredstev. In ker ženske sprejemajo približno 80 odstotkov odločitev o nakupovanju, podjetja z močnejšo zastopanostjo žensk pogosto proizvajajo bolje prodajane izdelke.
Vlaganje v ženske pa je smiselno tudi za podnebje. Ženske pogosteje kot moški ustanovijo podjetja, ki si prizadevajo za dosego trajnosti. Podjetja, kjer sedijo ženske v upravnih odborih, bodo verjetno izboljšala energetsko učinkovitost, zmanjšala stroške in vlagala v proizvodnjo energije iz obnovljivih virov. Podobno so imela podjetja, ki so v petletnem obdobju povečala zastopanost žensk v svojih upravah, za 60 odstotkov večjo verjetnost, da bodo zmanjšala intenzivnost svoje porabe energije, za 39 odstotkov večjo verjetnost, da bodo zmanjšala svoje emisije toplogrednih plinov, in za 46 odstotkov večjo verjetnost, da bodo zmanjšala porabo energije.
Vedno več vlagateljev ne ocenjuje podjetij le na podlagi finančne uspešnosti, temveč tudi glede na njihove okoljske in biotske raznovrstnosti ter prizadevanja za spodbujanje enakosti spolov. Med njimi tudi EcoEnterprises, naložbeno podjetje za biotsko raznovrstnost s sedežem v Latinski Ameriki. Pomagajo okoljsko trajnostnim podjetjem v regiji, da povečajo svoje poslovanje in zagotovijo gospodarske priložnosti za ženske na podeželju, in dosegajo pri tem dobre rezultate.
EcoEnterprises je v lasti in pod vodenjem ženske, Tammy Newmark, njegova vodstvena ekipa pa je skoraj v celoti ženska. Podjetje je do danes zbralo denar za tri investicijske sklade. Tretji sklad – v katerega je Evropska investicijska banka vložila približno 20 milijonov dolarjev – bo 15 odstotkov svojega kapitala namenil naložbam v podjetja, ki so v lasti žensk ali jih vodijo ženske, in si prizadeval, da podjetja v njihovem portfelju v 50 odstotkih zaposlujejo ženske. Ti cilji pomenijo, da se je sklad kvalificiral za 2X Challenge, globalno pobudo, ki jo od ustanovitve podpira EIB, katere cilj je zbrati 15 milijard dolarjev za povečanje gospodarske udeležbe žensk.
Ena od naložb EcoEnterprises, ekološki sadovnjak v Kolumbiji, zaposluje ženske, da bi ponovno uravnotežili svojo delovno silo, v kateri prevladujejo moški, dve ženski so povišali na vodilna mesta - kot vodjo kadrovske službe in glavno operativno direktorico. EcoEnterprises je vložil tudi v Ecoflora Cares, hitrorastoče kolumbijsko podjetje, ki proizvaja okolju prijazna naravna barvila za prehransko industrijo in osebno nego. Podjetje, ki ga je ustanovila Sandra Zapata, aktivno širi svojo oskrbovalno mrežo, v katero vključuje vedno več žensk.
Takšne naložbe kažejo, kako se lahko biotska raznovrstnost in enakost spolov naravno dopolnjujeta. Če se hkrati osredotočite na oba cilja, povečate učinek projekta in ob tem zmanjšate tveganje.
Pravilno izvedeni projekti o podnebnih spremembah bi lahko zagotovili edinstveno priložnost za vlaganje v potencial žensk. Zelena gospodarska tranzicija naj bi v prihodnjih letih ustvarila več milijonov delovnih mest. Zagotavljanje, da imajo ženske spretnosti za izkoriščanje novih priložnosti, bi lahko pripomoglo k zmanjšanju trajnih neenakosti na trgu dela in razlik v dohodku med spoloma. Toda za zagotavljanje te priložnosti je treba vključiti politike, ki upoštevajo spol, v vse vidike zaposlovanja in napredovanja.
Da je vlaganje v ženske dober posel, že vemo. Podjetja, v katerih ženske zasedajo vsaj polovico vodilnih položajev, beležijo večjo rast prodaje
Prav tako je doseganje ciljev trajnostnega razvoja ZN odvisno od izboljšanja možnosti žensk in gospodarske udeležbe po vsem svetu. Ob priznavanju te potrebe EIB vedno bolj vpleta spol v svoje projekte. Za svoje naložbe že od leta 2019 uporabljamo merila 2X Challenge – ki opredeljujejo ravni zaposlenosti žensk in naložb v podjetja v lasti žensk in pod vodenjem žensk. Takšna mednarodno dogovorjena merila uspešnosti pomagajo EIB in našim partnerjem, da bolje izmerijo naš vpliv na spol in ocenijo, kaj najbolje deluje.
Marjut Falkstedt
"Premostitev ločnice med spoloma ni le pravica žensk in deklet," je nedavno poudaril generalni sekretar ZN Antonio Guterres. "To je sprememba pravil igre za celotno človeštvo." Z učinkovitim usmerjanjem podnebnih virov bi lahko svet dosegel pomemben napredek pri spopadanju z globalnim segrevanjem in z neenakostjo spolov.