"Mami, a se bomo selili?" me je pred kratkim vprašala 5-letna hči. "Ne bomo, končno smo našli stanovanje, kjer se prvič počutimo kot doma, vrtec imaš dovolj blizu, zakaj, a ti tukaj ni všeč?" jo vprašam. "Mi je, samo dolgo se že nismo." Zamislim se nad njeno izjavo, kako prav ima, a ta njen "dolgo" je v resnici le slabo leto in pol. Čez nekaj dni dobim klic, ki mi pove, da si moramo do pomladi poiskati novo stanovanje. Ko pomislim, kaj vse to znova spet prinaša, mi postane kar slabo.
Razlogi za toliko selitev v tako kratkem času so različni. Enostavno nismo našli prostora, kjer bi se lahko udomačili in počutili kot doma, kjer bi bila cena primerna ponudbi, kjer se nam ne bi vtikali v bivanje z nešteto svojimi pravili in nas preverjali, kjer ne bi imeli občutka, da smo pri nekomu le na obisku … Veliko je bilo dejavnikov, ki so me silili v iskanje boljših rešitev, saj si želim otrokoma nuditi kvalitetno bivanje, cena za to pa je preklemansko visoka in začne se že pri iskanju nastanitve.
Otroci samskih mam najemodajalcem predstavljajo nevzgojene pankrte, ki bodo risali po stenah, rezljali podobe v leseno mizo, puščali čokoladne sledi na kavču in po možnosti še bruhali po tepihu. Saj veste, to se namreč pogosto dogaja, a ne, ne glede na to, koliko so stari.
Novinarka Katja Štingl je pred mesecem dni podobno zgodbo pripravila tudi za metropolitan.si.
Stanovanjska stiska
Zakaj je postala varna streha nad glavo luksuz? Objavljamo niz prispevkov o tem, kaj za seboj pušča dolgoletno zanemarjanje zagotavljanja dostopnih in dostojnih stanovanj. Kakšne posledice ima na tem področju ignoranca pristojnih državnih in občinskih institucij? Osebne izkušnje posameznikov in posameznic, od študentov do mater samohranilk, opozorila organizacij in kolektivov ter odgovori različnih institucij nazorno opisujejo, kako in zakaj je najti streho nad glavo za vse več ljudi stvar sreče, gnilih kompromisov ali celo nedosegljiv luksuz. Vlada Marjana Šarca obljublja, da na rešitvah že delajo, predlog novega stanovanjskega zakona je bil v javni razpravi do 28. novembra. A kako učinkovite bodo predlagane spremembe in kako blizu so dejansko rešitve?