V Gornjih Petrovcih na veliko gradili kar brez gradbenih dovoljenj

Damjana Nemeš Damjana Nemeš
30.12.2020 06:00
Športni objekt v Adrijancih zgrajen nelegalno, kar je potrdil tudi župan Franc Šlihthuber. Podobna zgodba v Neradnovcih
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gradbeni inšpektor opravlja inšpekcijski nadzor gradnje športnega objekta v Adrijancih. 
Tadeja Lepoša

To, da so na inšpektoratu za okolje in prostor vedno nove prijave zaradi gradbenih dovoljenj za objekte v naši občini, je zdaj že nekaj povsem normalnega - lahko potrdim, da so bile prijave vložene za skoraj vse objekte, pravi župan občine Gornji Petrovci Franc Šlihthuber. Številne objekte v občini so namreč zgradili brez ustreznih dovoljenj.

Bo treba objekt v Adrijancih porušiti?

Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor trenutno opravlja dva inšpekcijska nadzora v povezavi z občino Gornji Petrovci. Prvi je nadzor gradnje pomožnega objekta ob igrišču za mali nogomet v Adrijancih, za katerega je že bila izdana inšpekcijska odločba. Na ograji ob objektu je tudi tabla, ki označuje, da je gradnja objekta nelegalna. V primeru tega objekta je bil izrečen ukrep odstranitve stavbe. Sklepa o tem, ali bo objekt porušen, sicer še ni, saj inšpekcijski postopek še ni pri koncu. Če pa bi prišlo do tega skrajnega ukrepa, bi moral stroške odstranitve plačati investitor. Gradbeni zakon namreč določa, da stroške morebitne odstranitve nelegalne gradnje plača investitor, v tem primeru bi bila to Občina Gornji Petrovci, so pojasnili na inšpektoratu.

Disciplinski postopek zoper vodjo nadzora gradbišča

Gradbeni inšpektor Slobodan Genov je predlagal Inženirski zbornici Slovenije tudi uvedbo disciplinskega postopka zoper vodjo nadzora na gradbišču, to je bil samostojni podjetnik Esad Kalač iz podjetja Eking, projektiranje in nadzor iz Murske Sobote. Kalač nam je potrdil, da je z uvedbo disciplinskega postopka seznanjen, prav tako naj bi bil Inženirski zbornici Slovenije že izročil vso potrebno dokumentacijo, ki bi ga razbremenila krivde. "Ko se je objekt začel graditi, nisem vedel, da ni bil grajen v skladu z gradbenim dovoljenjem. Kot sem kasneje ugotovil, je bil objekt zakoličen na parceli v lasti občine, vendar se je investitor odločil, da ga bodo premaknili za en meter. Objekt je sedaj delno tudi na sosednji parceli, ki pa ni v lasti občine. Takoj ko sem to ugotovil, sem naročil popravilo te kršitve, vendar je nekdo vložil prijavo, inšpektor pa je uvedel inšpekcijski postopek," pojasnjuje zaplet Kalač. Dodal je, da občina v zvezi s tem že ureja vso dokumentacijo in naj bi odkupila tudi sosednjo parcelo, na kateri je del novogradnje. Besede nadzornika je potrdil župan. Pojasnil je, da je pod novozgrajenim objektom igrišče s škarpo, zaradi katere naj bi se odločili objekt zgraditi nekoliko višje. "Bali smo se, da bi se celotna stavba sesedla oziroma začela drseti po terenu. V tem času je prišel inšpektor, izdal odločbo o legalizaciji objekta, mi pa sedaj pripravljamo vso dokumentacijo. Potrdim lahko, da do legalizacije še ni prišlo," pravi Šlihthuber.

Gradnja objekta v Adrijancih je stala dobrih 120 tisoč evrov. Graditi so ga začeli lani, projekt pa je občina financirala po 23. členu zakona o financiranju občin, kar pomeni, da je denar prispevalo tudi ministrstvo za javno upravo, in sicer 67 tisoč evrov. Preostala sredstva je zagotovila občina iz proračuna. Da morajo za adrijanski objekt pridobiti gradbeno dovoljenje, so na občini očitno ugotovili julija, ko so svetniki na občinski seji sprejemali rebalans proračuna, ena izmed postavk pa se je nanašala na izdelavo tehnične dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Objekt je takrat že stal.

"Zdaj sami sebi kopljemo jamo"

Drug inšpekcijski nadzor, ki poteka, se nanaša na rekonstrukcijo vaško-gasilskega doma (VGD) Neradnovci, ki je bila izvedena brez gradbenega dovoljenja. Ta inšpekcijski postopek je pred izdajo inšpekcijske odločbe, sporni pa naj bi bili na novo postavljena terasa ter menjava strehe na gasilskem domu. "Rekonstrukcija je bila izvedena v skladu z načrti, ki smo jih potrdili tudi na zboru vaščanov Neradnovcev. Predstavil sem jim vso obnovo, da bomo zunaj postavili teraso, obnovili točilni pult, ki je že stal, prav tako streho doma. Vaščani so me prosili še, da bi uredili parkirišča, kar smo tudi potrdili. Zdaj pa sami sebi kopljemo jamo. Ker je bila občina investitor, bom predlagal, da v prihodnjem letu vse stroške za legalizacijo gasilcem poplačamo in objekte tudi legaliziramo," je povedal župan.

Da so neradnovski gasilci pa tudi člani športnega društva ter Društvo žena Neradnovci, ki imajo tam svoje prostore, zaprosili za ureditev parkirišča pri gasilskem domu, drži. To sta nam potrdila predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Neradnovci Štefan Balek in občinski svetnik iz Neradnovcev Jože Balek. "Mi smo skupaj s športniki in društvom žena zemljišče, kjer je sedaj urejeno parkirišče, odkupili že prej. Vendar nismo želeli, da bi se uredilo tako, kot je sedaj, ni bilo potrebe po asfaltiranju. Potem pa smo na prigovarjanje župana odkupili še eno manjše zemljišče v bližini, kjer je sedaj še eno parkirišče," je povedal Štefan Balek. Dodal je še, da niso bili seznanjeni s tem, da se terasa gradi brez ustreznih dovoljenj. "Inšpektor izvaja postopke po uradni dolžnosti, kar je tudi prav, saj se nič ne bi smelo delati brez ustreznih dovoljenj," je pristavil občinski svetnik.

Nekaj objektov že legaliziranih

Gradbeni inšpektor prijave rešuje po prioritetah. Prvi inšpekcijski postopek je bil uveden marca lani za parkirišče pri VGD Šulinci, za katero so ugotovili, da je zgrajeno brez gradbenega dovoljenja. "Zavezancu je bila izdana inšpekcijska odločba, in sicer sklep o dovolitvi izvršbe. Izvajalcu je bila izrečena globa deset tisoč evrov, odgovorni osebi pa dva tisoč petsto evrov. Med postopkom je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje, inšpekcijski postopek pa je zaključen. Prav tako so bile med postopkom odpravljene nepravilnosti pri označitvi parkirnih mest, izrečene globe so bile plačane," so povedali na pristojnem inšpektoratu.

Poleg tega inšpekcijskega nadzora je končan tudi inšpekcijski postopek nadzora v primeru VGD Ženavlje, saj gradnja sedaj poteka na podlagi gradbenega dovoljenja. Tudi za dograditev VGD Šulinci je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje, so pojasnili na inšpektoratu, dobili pa so tudi prijavo za VGD Peskovci, v kateri je zapisano, da je dom razširjen najverjetneje brez gradbenega dovoljenja, vendar inšpekcijski postopek v tem primeru še ni uveden.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta