Kronanje je izjemno redek dogodek, poln mističnih ritualov, s katerimi novega monarha simbolično ustoličijo po božji volji, v dobi medijev in družbenih omrežij pa tudi šov, ki pritegne pozornost milijonov. Starodavni obred, nekoč namenjen le očem posvečenih, je s televizijskim prenosom ustoličenja kraljice Elizabete II. postal globalni spektakel že leta 1953, ko so smrtniki prvič videli, kaj se dogaja v Westminstrski opatiji. Vse razen maziljenja z blagoslovljenim oljem, obred, ki je tako svet, da se tiče le duhovnika in novega monarha. Kronanje je tudi družabni dogodek, kjer se elita med seboj prešteje, javnost tokrat vsaj toliko kot povabljenci zanimajo tudi tisti, ki jih 6. maja v London ne bo.
Ekskluzivnosti dogodka navkljub ni bilo prav lahko najti tistih, ki bodo nastopili na spremljevalnem koncertu. Zvezdniška imena so odkimavala kot po tekočem traku, povabilo so zavrnili avstralska zvezdnica Kylie Minogue, ki se je ustrašila okrepljenega republikanskega ozračja v svoji domovini, ne sta rekla tudi Elton John, Victoria Beckham, zaradi turneje bo na poti megazvezdnik Harry Styles, druge obveznosti ima menda tudi Ed Sheeran, Robbie Williams bo takrat v Köbenhavnu. Bodo pa nastopili Take That (brez Williamsa), Lionel Richie, Katy Perry in operni zvezdnik Andrea Bocceli. Koncert bo na posestvu Windsorske graščine 7. maja, na samem kronanju prisotnost estradnikov niti ni posebej zaželena, saj so v prvih vrstah kronane glave, diplomati in drugi visoki funkcionarji.
Kronanju Karla III. in kraljice Camille, ki se bo na moževo željo končno otresla ponižujočega naziva kraljice soproge, odobrenega pri pokojni tašči, bodo med drugim prisostvovali vsi najopaznejši člani britanske kraljeve družine, z izjemo dveh nezaželenih vojvodinj, Sare Ferguson, bivše žene v Epsteinov spolni škandal vpletenega princa Andrewa, in vojvodinje Meghan, v kateri mnogi vidijo krivko za sesute odnose med kraljevo družino in princem Harryjem. Prišla bosta bivša premierja Tony Blair in Liz Truss, pa francoski predsednik Emmanuel Macron, ameriška prva dama Jill Biden, njen mož Joe Biden se srečanja s kraljem "veseli v bližnji prihodnosti", monaški knežji par Albert in Charlene, japonska kronska princ in princesa Akišino in Kiko, švedski kralj Carl Gustaf XVI. s prestolonaslednico Victorio, tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Okoli 2000 skrbno izbranih povabljencev je prejelo vabilo. Precej neosebno, kar po elektronski pošti iz očetovega urada tudi princ Harry. Po nizu intervjujev, knjig in dokumentarcev, v katerih je bil zelo kritičen do svoje družine, mu doma posebej toplega sprejema ne pripravljajo. Ker prav 6. maja rojstni dan praznuje njegov sin Archie, bo v britanski javnosti nepriljubljena vojvodinja Meghan ostala v prestižnem Montecitu. Za nekatere odličen izgovor, da se izogne neprijetnim srečanjem in očitajočim pogledom na Otoku.
Tudi o samem kronanju je znanih nekaj zanimivosti. Kralj Karel III. bo sedel na 700 let star koronacijski stol, med maziljenjem bo pogled na monarha zakrivala tkanina zlate barve. Dišeče sveto olje, ki ga bodo uporabili, je bilo posvečeno v Jeruzalemu, oljke so nabrali v nasadu v bližini samostana Marije Magdalene, olje pa odišavili z izvlečki vrtnice, jasmina, cimeta, cvetov pomarančevca, jantarja in jasmina. Simbolična povezava kraljeve družine z Bližnjim vzhodom ni naključna. Po kronanju bodo zagotovo svoje povedali tudi modni kritiki, preučevalci govorice telesa in bralci z ustnic, kronanje pa bo pod črto v nekaterih medijih postalo še eno nadaljevanje zgodbe o kralju in odtujenem sinu. (dež)