Na kratko o Pragi. Podjetje obstaja že od leta 1907, dve leti kasneje je dobilo ime Praga, kjer je še danes sedež te znamke. Izdelovali so avtomobile (eden prvih je bil licenčni izdelek slavne italijanske znamke Isotta Fraschini), a tudi motorje za letala in tanke, kasneje pa tudi motocikle. Po drugi vojni so izdelovali avtomobile v majhnih količinah le še dve leti.
Šele leta 2011 so po dolgem premoru spet izdelali avtomobil in drugega naslednje leto, oba sta bila dirkalnika. Leta 2016 so predstavili prvi serijski avtomobil nove dobe R1R, ki je bil razvit iz dirkalnika, te dni pa so napovedali nov sanjski superšportni avtomobil Bohema.
Bohemo bi morda kdo na hitro zamenjal za dosti bolj znani pagani. Bohema je široka preko dveh metrov in visoka le malo več kot meter, a morda bolj kot njena majhna višina presunejo karoserijski detajli.
Zdi se, kot bi šlo za dirkalnik formule, le da ima pokrita kolesa. Karbonski okvir je vitek in karoserija preko njega prav tako – vse skupaj je veliko ožje kot del, kjer so kolesa. Ni težko ugotoviti, da je bilo na avtomobilu veliko dela z aerodinamiko – to so dodelali v vetrovniku za vozila formule 1.
Podvozje je dirkaško in nastavljivo, da ustreza tako cestnim vožnjam kot izletu na dirkališče. Enako velja za poldirkaške gume Pirelli Trofeo R na 18-palčnih platiščih (z osrednjo pritrdilno matico) spredaj in 19-palčnih zadaj. Za tiste, ki bi bohemo radi pognali na resnih dirkah pod okriljem FIE, so na voljo tudi zadnja platišča v velikosti 18 palcev. Nevzmetene mase tehtajo skupaj le 180 kilogramov, tudi na račun lahkih ogljikokeramičnih zavor premera 380 milimetrov in šestbatnih zavornih čeljusti.
2,3 sekunde potrebuje z mesta do 100 km/h
Motor so si sposodili pri Nissanu. Gre za preskušeni stroj 3.8 V6 twinturbo iz nissana GT-R (tega izdelujejo že 15 let), ki so ga dodelali pri britanskem specialistu Litchfield Motors. Čeprav ta motor pri njih navijejo tudi do 746 kilovatov (1000 ''konj''), pri Pragi merijo na največjo moč motorja 522 kilovatov (700 ''konj'') pri 6800 vrtljajih v minuti in največji navor 725 njutonmetrov. Motor je nameščen sredinsko tik za sedežema, menjalnik (tudi britanske) znamke Hewland za njim pa je sekvenčni in z robotizirano sklopko.
V kokpitu je večina delov (kar 56) iz karbona, skupaj pa tehta zgolj 34 kilogramov. Sem so seveda všteti tudi drugi materiali, kot so usnje, alcantara in deli iz lahkih kovin. Sedeža naj bi sprejela tudi dvometraše in sta seveda nastavljiva – tako kot volanski obroč in celo stopalke.
Nekdanji dirkač F1, Romain Grosjean, je ambasador te znamke in je tudi v veliki meri pripomogel pri razvoju boheme. Predstavitev obljubljajo v prvi polovici prihodnjega leta, ko naj bi jih izdelali deset, v naslednjih štirih letih pa vsega skupaj 89. Toliko let je namreč minilo od za to znamko pomembne zmage dirkalnika Praga Alfa na dirki za 1000 milj Češkoslovaške leta 1933.
Kdor se bo potegoval na nakup boheme, bo moral biti težak 1,28 milijona evrov, pri čemer davek ni vštet. Ciljajo sicer predvsem na britanski, ameriški, japonski, nemški, avstralski trg in na arabske, a kdo ve, morda se kakšen znajde tudi v naši bližini.