(PREDSTAVLJAMO) Bugatti bolide je avtomobilski upornik

Janez Kovačič Janez Kovačič
19.11.2020 05:00

Če bo Bugatti začel serijsko izdelovati bolide, bo to znova izjemna kreacija vrhunske tehnologije, zmogljivosti in seveda tudi cene.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bolide je tehnološki dosežek in najbolj provokativen bugatti sodobnih časov, pravijo. 
Bugatti

Zdi se, da smo ujeti v brezčasen začarani krog: predvsem s pogledi nazaj ali pa usmerjeni v iskanje nove normalnosti. Vse drugo je potrata časa, energije, volje. Nič novega, svetlega, drugačnega, izjemnega, nemogočega. In vendarle ni vsepovsod tako. Bugatti, to častitljivo avtomobilsko ime romanskih korenin in zgodovine, sedaj v kontroliranem germanskem naročju, razmišlja o svoji novi kreaciji s pomenljivim imenom oziroma oznako bolide. Če …

Pogled od zgoraj: izjemna aerodinamika, izjemno razmerje med močjo in maso, izjemne zmogljivosti
Bugatti

Bugatti bolide je ta hip zgolj tovarniška kreacija. Toda ne gre le za idejo na papirju, ampak tudi za stvaritev z jasnimi in tehnično natančno določenimi parametri, usmeritvijo in filozofijo. Razvili so ekstremen športni avtomobil, primeren predvsem (ali zgolj?) za kakšen dirkaški Nordschlife ali bolj dolgotrajni Le Mans. Bistven podatek, ki naj ponazori vse, kar so imeli v mislih, je: ena konjska moč (kar morda pomeni, da so se zavestno odrekli sodobni in splošno uporabljeni oznaki kW?) bo ali bi imela na skrbi vsega 670 gramov teže vozila! Zmogljivostni portfelj bugattija bolide potemtakem ne bi smel biti kakšno posebno presenečenje, kaj šele razočaranje: 1850 konjskih moči, 1240 kilogramov tako imenovane suhe teže in več kot 500 km/h končne ali najvišje hitrosti. In pri tem je nujno pojasnilo: to se teoretične vrednosti pri uporabi 110-oktanskega dirkaškega bencina. Če ima ta vsega 98 oktanov, ima bolide »le« 1600 konjskih moči …

Bugatti

Bolide je seveda zgrajen okoli motorja, ki je, kajpak, bistvo in srce. Gre za bolj ali manj znani, vendar izboljšani in posodobljeni 8,0-litrski bencinski agregat W zasnove z na novo narejenim in izboljšanim sesalno/izgorevalnim sistemom, novimi štirimi turbo puhali in hladilnimi sklopi za motor, menjalnik, zavorni sistem, diferenciale (seveda ima bolide štirikolesni pogon) in še marsikaj drugega. Vozniška celica, tako imenovani monokok, v katerem sta edino spodobno razkošje dva sedeža, je pretežno narejena iz karbonskih vlaken, ki zmorejo prenesti obremenitve kot pri letalih. V primerjavi z drugimi bugattiji, torej veyronom 16.4 in chironom, se je delež vidnih karbonskih sestavnih delov povečal za 60 odstotkov in vsega 40 odstotkov vidne površine je obarvane. Pomemben sestavni del je tudi titan, kar je vse skupaj omogočilo tudi dirkaške dimenzije: v višino je tega bugattija za vsega 995 milimetrov, v širino ne preseže dveh metrov, medosne razdalje je za 2750 milimetrov.

Bugatti

Bugatti je zavezan izjemnosti, pogumu, strasti, pravijo. Ni se še odločil, ali bo bolide doživel serijsko izdelavo. Če pa bo …

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta